Despre asceză

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Despre asceză

Mesaj necititde esenin » 20 Feb 2012, 02:56

Maine am de lucru, si, bineintes ,in noaptea asta am insomnie.
Din anumite pdv e nasol sa imbatranesti....(din altele insa, e minunat)

Asker, modestia ta e impresionanta. Banuiesc ca esti tanar. Indraznesc sa-ti sugerez sa urmaresti, macar, discutiile. Te vor construi, adica vei vedea o multime de oameni, de specimene umane, si de nuante pe care le poate lua o „credinta” unica (in principiu). Poti intreba despre asceza; presupun ca exista cineva (la mine nu este cazul, sunt un „amator”) care face acest lucru. De altfel, DE CE TE INTERESEAZA ASCEZA? Trebuie sa ai un motiv, sa existe o cauza a acestei tentatii. Eu sunt vegetarian (am ajuns asa, nu de bunavoie), dar pot sa-ti confirm ca, cel putin dupa 50 de ani, „postul” continuu te elibereaza si-ti da putere. Ca gandirea creste in putere de patrundere daca trupul tau nu mai e ocupat cu digestia. Pana la urma am ajuns s-o vad ca pe ceva murdar, dar in fine...inevitabil; simpla vedere a carnurilor (maron) imi face rau. Mi-ar placea sa traiesc doar cu apa, dar trebuie sa mai si mananc. Trebuie sa te mai gandesti si la varsta ta: daca esti inca in perioada de constructie fizica, trebuie sa te hranesti!

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde asker » 20 Feb 2012, 03:13

Din anumite pdv e nasol sa imbatranesti....(din altele insa, e minunat)

Banuiesc ca esti tanar.
Mulţumesc, esenin.
42 tinde spre categoria seniori, ori?
Eu nu gasesc incă minunat procesul îmbătrânirii, probabil aş vrea să ştiu raţiunea de-a fi, rutina e fum.
...
Asceza?
Cum altfel m-aş putea elibera de mine şi să văd dincolo de aparenţe?
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Feb 2012, 15:26

Eu sunt vegetarian (am ajuns asa, nu de bunavoie), dar pot sa-ti confirm ca, cel putin dupa 50 de ani, „postul” continuu te elibereaza si-ti da putere. Ca gandirea creste in putere de patrundere daca trupul tau nu mai e ocupat cu digestia.
Cred că am primit un răspuns la topicul meu, de ce călugării nu mănâncă carne, iar mirenii da. Mulţumesc dle "esenin" :) ...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde celprost » 20 Feb 2012, 16:03

Eu sunt vegetarian (am ajuns asa, nu de bunavoie), dar pot sa-ti confirm ca, cel putin dupa 50 de ani, „postul” continuu te elibereaza si-ti da putere. Ca gandirea creste in putere de patrundere daca trupul tau nu mai e ocupat cu digestia.
Cred că am primit un răspuns la topicul meu, de ce călugării nu mănâncă carne, iar mirenii da. Mulţumesc dle "esenin" :) ...
Pentru destindere. Un calugar batran e intrebat, odata, de un ateu: - Parinte, cum reusiti sa nu mancati carne o viata intreaga? Nu e foarte greu lucrul acesta? - O, fiule, asta nu e greu deloc, mult mai greu ne e sa nu "muscam" din aproapele! :D
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde esenin » 20 Feb 2012, 20:55

Din anumite pdv e nasol sa imbatranesti....(din altele insa, e minunat)

Banuiesc ca esti tanar.
Mulţumesc, esenin.
42 tinde spre categoria seniori, ori?
Eu nu gasesc incă minunat procesul îmbătrânirii, probabil aş vrea să ştiu raţiunea de-a fi, rutina e fum.
...
Asceza?
Cum altfel m-aş putea elibera de mine şi să văd dincolo de aparenţe?
Nu, 42 este, teoretic, mijlocul vietii. De aici incolo incepe clarificarea (poti sa adaugi/scazi o toleranta de 2-3 ani). Ca sa vezi dincolo de aparenta....ortodoxia are mijloace tehnice, dar nu eu sunt in drept.....
Imbatranirea este buna ptr ca incepi sa gandesti si sa simti corect. Abia acum incepi sa gandesti „tinereste” (adica curajos, si cu punch). Vorbesc insa de o batranete bine condusa. Ca lingvist trebuie sa cunosti din sfera germana ideea de „devenire”, trebuie sa DEVII intr-una. (Sa nu te „impietresti” zic ortodocsii). Nu trebuie sa te eliberezi de tine! Esti tocmai bine asa cum esti!. Dumnezeau te-a fabricat bine, nu face „marfa” proasta, nu fabrica chinezarii.

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde asker » 20 Feb 2012, 23:08

Nu, 42 este, teoretic, mijlocul vietii. De aici incolo incepe clarificarea (poti sa adaugi/scazi o toleranta de 2-3 ani). Ca sa vezi dincolo de aparenta....ortodoxia are mijloace tehnice, dar nu eu sunt in drept.....
Esenin, eşti un bun partener de dialog, poate pentru că eşti (parţial) un ortodox inoficial?
Ca lingvist trebuie sa cunosti din sfera germana ideea de „devenire”, trebuie sa DEVII intr-una.
M-ai nimerit, am şi-un moto: „Höre nie auf anzufangen, fange nie an aufzuhören“
Nu trebuie sa te eliberezi de tine! Esti tocmai bine asa cum esti!. Dumnezeau te-a fabricat bine, nu face „marfa” proasta, nu fabrica chinezarii.
Cu siguranţă m-a creat bine, nu pot însă să neglijez contribuţia mea şi-a mediului potrivnic.
Un amator, cum sunt, n-o să reuşească mare lucru, dar o măsură de asceză nu strică nimănui, dimpotrivă.
De altfel nu vreau să mă neg, ci să mă curăţesc de cele nefolositoare sau distructive. De chinezăriiile adunate de mine, că bine zici!
(Numesc aici: simplificarea vieţii, redefinirea priorităţilor, un alt ritm de viaţă decât cel capitalist-egoist-materialist - mă deranjează deja! Într-o lume cu lipsuri şi resurse la limită... Poate înţelegi ce spun, chiar dacă doar pe scurt).

Cum altfel ar putea evolua un credincios (nu doar creştin) decât prin silinţe?
Să-mi proiectez situaţii sau să devin pozitivist?
...
Post edit: cred că am spus deja cam mult, începe să semene a altceva, a ceva ce nu se face.
Devine şi off, şi prea personal, deci deranjant.
Iertaţi excursul.
Ultima oară modificat 21 Feb 2012, 00:24 de către asker, modificat 1 dată în total.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde celprost » 20 Feb 2012, 23:37


De altfel nu vreau să mă neg, ci să mă curăţesc de cele nefolositoare sau distructive.
(Numesc aici: simplificarea vieţii, redefinirea priorităţilor, un alt ritm de viaţă decât cel capitalist-egoist-materialist - mă deranjează deja!


E foarte frumos ceea ce v-ati propus si foarte corect. Asceza incepe cu ordonarea vietii si aceasta presupune exact ce ati mentionat dvs acolo. Eu va doresc succes, dle asker. (vrei sa te mantuiesti? cu intrebarea sa calatoresti!).
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde esenin » 21 Feb 2012, 02:28

Esenin, eşti un bun partener de dialog, poate pentru că eşti (parţial) un ortodox inoficial?
O nu! Nu am in compozitie ceva ce ei au, uneori in exces: increderea in autoritate. Ai zice ca toti au avut copilarii fericite. E undeva, in forum o marturisiree a lui Ioan Cr., care zice ce „dor” ii e de bunici, de casa din tara...(traieste in Italia). Asta este un ortodox! Eu am fugit din tara, desi era dupa 89, de rau ce-mi era, si pana-n 2006 sau 7, nu am avut niciun „dor”, si in general nu am niciun „dor”. Nu e nimeni care sa-mi fi fost „autoritate” (iau cuvantul in sensul cel mai strans, de „a fi autor al CUIVA”). In afara de mine insumi, vreau sa zic. Ortodoxul are o complexie particulara: el are incredere, are, in trecut, cel putin, un „camin”. Un loc cald. Nu stie deci sa fie rebel, „asculta” in numele acelui „bine” trecut.
Asa ca...Mi-ar placea sa pot fi.
Ca ajung la celeasi concluzii, cu ei- se intampla, dar cu consum dublu.

M-ai nimerit, am şi-un moto: „Höre nie auf anzufangen, fange nie an aufzuhören“

Pai, da! Cat timp nu devine cerc vicios, indeterminare, este singurs strategie care te face sa avansezi.
De altfel nu vreau să mă neg, ci să mă curăţesc de cele nefolositoare sau distructive.
E just. Incepe cu CEVA! Ortodoxul ti-ar zice imediat: „vezi scara lui Ioan Scararul”. Incepe cu tara ta cea mai mica, cea mai usor de invins.
simplificarea vieţii, redefinirea priorităţilor, un alt ritm de viaţă decât cel capitalist-egoist-materialist
Este momentul, intr-adevar, in care prioritatile se reaseaza. Stii cand? cand nu mai ai senzatia ca o sa traiesti la infinit. (revin maine)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Despre asceză

Mesaj necititde asker » 21 Feb 2012, 19:43

Mulţumesc (în grabă) persoanei care a avut iniţiativa de-a muta discuţia aici.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre asceză

Mesaj necititde esenin » 21 Feb 2012, 20:51

ah bon?! vorbim despre ASCEZA, mai nou?
Sa spuna altii !

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre asceză

Mesaj necititde esenin » 21 Feb 2012, 21:19

Und so lang’ du das nicht hast,
Dieses : Stirb und werde !
Bist du nur ein trüber Gast
Auf der dunklen Erd

Asta, cu exactitate, aveam in cap. (cautat in germana, din care inteleg un cuvant din 3) S-o zic si pe romaneste, sa nu pare ceva subversiv: „Mori (trupului tau, partii tale materiale) si devino ! Daca nu ucizi in tine cate ceva nu devii, nu evoluezi. E spusa de un mason, dar pare valabila si pentru „civili”.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Despre asceză

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Feb 2012, 22:00

Und so lang’ du das nicht hast,
Dieses : Stirb und werde !
Bist du nur ein trüber Gast
Auf der dunklen Erd

Asta, cu exactitate, aveam in cap. (cautat in germana, din care inteleg un cuvant din 3) S-o zic si pe romaneste, sa nu pare ceva subversiv: „Mori (trupului tau, partii tale materiale) si devino ! Daca nu ucizi in tine cate ceva nu devii, nu evoluezi. E spusa de un mason, dar pare valabila si pentru „civili”.
Imi pare rau dar nu sunt de acord cu defintia masonului din doua motive:

1) nu imi place cuvantul "mori" mai degraba cred ca s-ar potrivi :modeleaza,antreneaza,disciplineaza.
2)in conceptia ortodoxa asceza nu "ataca" doar trupul (partea materiala) ci si partea sufletesca.nu despartim trupul de suflet.

Cred ca conceptia masonului s-ar potrivi foarte bine religilor asiatice.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre asceză

Mesaj necititde esenin » 21 Feb 2012, 23:05

De acord, daniel tuduran. exista multe interpretari....bineinteles. Nu am dar citatul decat ptr ca in spatiul cultural german, „moartea” si invierea sunt un fel de obsesie. de pilda rilke, se ocupa si el chiar de aceasta problema, Thomas Mann, Hesse,....etc, si, cum e translatolog, prietenul nostru ii cunoaste. imi dau seama si eu de diferenta, si pe de alta parte, nici autorul nu spune ca e vorba doar de trup. Am facut eu o adaptare (pompieristica) in directia dorintei lui de asceza.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre asceză

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Feb 2012, 11:15

Părintele Arsenie Boca - despre asceză.
Termenul de curăţire (asceză) are două vârste şi s-a încetăţenit sub numele de purificare. Perioada ascetică cuprinde purificarea activă în care intră toate nevoinţele din partea omului şi purificarea pasivă, adică de curăţire a firii de patimi dincolo de puterile omului, pe care o face Dumnezeu Însuşi.

Asceza are şi un caracter hristologic. În nevoinţe nu e numai omul, e şi Hristos prezent. În sforţările noastre e prezentă forţa din firea omenească a lui Hristos.

Partea începătorilor este nevoinţa de a seca izvoarele patimilor din pământul inimii, precum şi grija de a nu se sui cu mintea în văzduhul părerii, căci acolo bat furtuni mari şi se rup aripile minţii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Despre asceză

Mesaj necititde descoperire » 22 Feb 2012, 21:43

O femeie strigă în curtea bisericii:
-Da părintele manâncă în post carne şi slănină!
-Aşa-i, şi carne şi slănină mănânc (răspunse preotul)...
(Întâmplare povestită de către un preot).

cum va pare?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre asceză

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Feb 2012, 22:08

O femeie strigă în curtea bisericii:
-Da părintele manâncă în post carne şi slănină!
-Aşa-i, şi carne şi slănină mănânc (răspunse preotul)...
(Întâmplare povestită de către un preot).
cum va pare?
Săracu' preot habar n-are ce bine e să mai laşi slănina măcar din când în când, să se mai odihnească şi stomacul lui. Poate va afla curând de beneficiile medicale ale renunţării la carne...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Despre asceză

Mesaj necititde daniel tuduran » 22 Feb 2012, 22:59

Saraca femeie . ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Despre asceză

Mesaj necititde asker » 22 Feb 2012, 23:32

cum va pare?
Irelevant.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Despre asceză

Mesaj necititde asker » 23 Feb 2012, 00:03

Asceza are şi un caracter hristologic. În nevoinţe nu e numai omul, e şi Hristos prezent. În sforţările noastre e prezentă forţa din firea omenească a lui Hristos.

Profund şi impresionant.
Partea începătorilor este nevoinţa de a seca izvoarele patimilor din pământul inimii, precum şi grija de a nu se sui cu mintea în văzduhul părerii, căci acolo bat furtuni mari şi se rup aripile minţii.
... oare vorbeşte aici despre asceza demonstrativă criticată de Iisus în Matei 6? Sau în general de-o atitudine smerită, opusă unei închipuiri înalte, poate o părere înaltă despre sine?

Am găsit lucruri interesante despre asceză, analize de ansamblu, destul de pertinente.
Când găsesc ceva timp aş vrea să redau pe scurt câteva aspecte.
Oricum, dedicăm acest topic ascezei creştine, mai specific celei ortodoxe - o adevărată comoară ...
(Cu speranţa că va fi de folos, într-un fel sau altul).
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre asceză

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Feb 2012, 00:30

Partea începătorilor este nevoinţa de a seca izvoarele patimilor din pământul inimii, precum şi grija de a nu se sui cu mintea în văzduhul părerii, căci acolo bat furtuni mari şi se rup aripile minţii.
... oare vorbeşte aici despre asceza demonstrativă criticată de Iisus în Matei 6? Sau în general de-o atitudine smerită, opusă unei închipuiri înalte, poate o părere înaltă despre sine?
Cred că despre smerenie este vorba în cea de-a două parte, iar în prima despre curaj, adică ASCEZA = CURAJ + SMERENIE.

PS: Dacă-l dedicăm ascezei creştin - ortodoxe, l-am scos de la carantină :) ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX