Despre meditaţie

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Despre meditaţie

Mesaj necititde Veronika » 18 Mai 2012, 21:56

Cum trebuie înţeleasă şi practicată această expresie: "Meditaţie duhovnicească"?
Pentru o meditaţie "sănătoasă", este nevoie de a avea cunoştinţe teologice?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre meditaţie

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Mai 2012, 13:26

Pentru a cugeta o idee trebuie să o cunoşti. Dacă este vorba de ideea duhovnicească pe lângă studiu sau luarea la cunoştinţă despre (chiar şi numai citind Scriptura, ascultând Slujbele Bisericeşti) este nevoie şi de despătimire. Mintea fiind incoruptibilă faţă de lucrurile amăgitoare poate privi (în profunzime) adevărurile duhovniceşti care devin izvor de înţelepciune.
Meditaţia este efectul vieţii curate, despătimite şi hrana sufletului. Model de meditaţie duhovnicească sunt toţi sfinţii care necontenit şi-au deschis ochii minţii pentru a-L vedea pe Dumnezeu şi măreţia Lui în orice om, lucru sau element din natură.
Meditaţia duhovnicească nu trebuie confundată cu starea de visare. Creştinul meditativ se desprinde de lume, de acelea din lume care îi împiedică cugetarea la cele duhovinceşti ptr. a o înţelege corect şi nu pentru a se izola de ea, pentru a trăi cu capul în nori.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Bianca
Mesaje:1
Membru din:01 Noi 2013, 12:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:liber profesionist

Re: Despre meditaţie

Mesaj necititde Bianca » 01 Noi 2013, 12:44

Buna ziua!
Cu trecerea timpului si a inaintarii in varsta, mi-am creat propia parere despre viata.Cred in Dumnezeu, este in sufletul meu, reflectez asupra sufletului meu, meditez, incerc sa imi hranesc egoul cat de putin. Ceea ce ma framanta si doream de mult sa pot avea un sfat de la cineva care nu critica si nu blameaza, este convingerea mea, ca fiecare are propia lui relatie in raportul, eu si Dumnezeu. Multi se dau credinciosi si critica pe ceilalti dupa faptele lor, personal nu vad o maniera de a indrepta omul prin critici taioase, indreptarea spirituala si educarea se face cu suflet si bunatate!Imi zicea odata, un bun prieten: este alegerea ta, pe care vrei sa hranesti mai mult, spiritul care este etern sau egoul care tine cat viata ta! Vreau doar o confirmare a judecatii mele, respectiv la ce am scris! Va multumesc si Domnul sa fie inimile voastre!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre meditaţie

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Noi 2013, 11:01

personal nu vad o maniera de a indrepta omul prin critici taioase, indreptarea spirituala si educarea se face cu suflet si bunatate!
Trebuie să avem în vedere și tipul de temperament (sangvinic, coleric, melancolic, flegmatic; direct/indirect etc) prin care literatura de specialitate a încercat să surprindă comportamente și atitudini. Astfel, suntem datori să cunoaștem și să recunoaștem oamenii în funcție de tipul lor temperamental, de caracterul lor și nu în funcție de temperamnetul nostru. Trebuie să acceptăm diversitatea și să aplicăm fiecăruia metodele de îndreptare (dacă suntem datori cu ele și dacă dispunem de resurse „pedagogice”) corespunzătoare. Nu toți pot fi îndreptați cu vorba bună cum nu toți cu vorba tăioasă. Pare greu, dar nu este mai ales dacă ai bun simț atunci când îndrepți, corectezi. Este greu ptr. că tu ceri un efort de schimbare, însă arta stă în capacitatea cu care adaptezi toate resursele (din care nu lipsește bunătatea) la fiecare om, în funcție de temperament...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Despre meditaţie

Mesaj necititde Andreea2012 » 02 Noi 2013, 17:27

Multi se dau credinciosi si critica pe ceilalti dupa faptele lor, personal nu vad o maniera de a indrepta omul prin critici taioase, indreptarea spirituala si educarea se face cu suflet si bunatate!Imi zicea odata, un bun prieten: este alegerea ta, pe care vrei sa hranesti mai mult, spiritul care este etern sau egoul care tine cat viata ta!


Parerea mea: uneori este nevoie de critici taioase pentru a indrepta unele persoane. Dar depinde foarte mult de la cine vin criticile si modul cum critica persoana respectiva. Spiritul este etern, daca hranesti spiritul hranesti si egoul intr-o oarecare masura. Sper sa nu gresesc.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Vladim
Mesaje:3
Membru din:07 Iun 2015, 11:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:inginer in transport

Re: Despre meditaţie

Mesaj necititde Vladim » 07 Iun 2015, 12:53

Am citit cindva ca mintea trebuie tinuta goala(curata, fara imagini si inchipuiri) in tot timpul si in timpul rugaciunei!

Vladim
Mesaje:3
Membru din:07 Iun 2015, 11:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:inginer in transport

Re: Despre meditaţie

Mesaj necititde Vladim » 07 Iun 2015, 16:30

Ce inseamna cuvintele : smerita cugetare? , si care este diferenta dintre aceasta si meditatie?


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron