Lupta cu pofta trupească şi ispita vizuală

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////
Re: Lupta cu pofta trupească şi ispita vizuală

Mesaj necititde Cosmina » 14 Oct 2012, 21:46

Ispitele vizuale ne atacă la tot pasul, mai ales vara, pe stradă,vecina de bloc, în mijloace de tansport în comun, în instituţii publice, în reclame, în videoclipuri, fete, femei frumoase cu trupuri robuste, ne ademenesc privirile şi simţurile cu ţinutele şi cu parfumurile lor, cu zâmbetul lor, fiecare unică, fiecare o poveste de dragoste.
Întrebarea este Cum putem lupta cu această ispită care are tulburări şi consecinţe nevăzute, în subconştient ?
Care este sabia duhovniciei şi care sunt armele cu care putem tăia astfel de gânduri ?
Cum luptă monahii şi asceţii atunci când la Hram, unele femei vin femei vopsite, machiate,ojate şi semidecoltate ?
Dacă aveţi sau cunoaşteţi învăţături, rugăciuni, pravile bisericeşti, psalmi sau dacă duceţi astfel de lupte vă rog să completaţi discuţia.
E binevenită şi perspectiva doamnelor despre cum putem evita astfel de situaţii.
O sa-ti dau un raspuns de la (Fericitul intru adormire) Patriarhul Pavle al Serbiei: "Fiecare vede ce vrea!"

Lumea a fost mereu imbibata in vicii, in unele timpuri chiar mai fatzish decat acuma, totusi din mijlocul societatilor mereu pacatoase, mereu s-au ridicat sfinti,.

Tu vezi o femeie cocheta ca pe o ispita, gandeste-te insa cum o vede mama ei sau bunica ei, cat sufera de fapt pt pacate si ea si fam. ei, din suferinta in suferinta si doar cu amagiri si iluzii de fericire isi duc zilele, fara sa stie adevaratele bucurii duhovnicesti... citeste psaltirea care spune clar ca multe sunt bataile pacatosilor si sa nu-i invidiem, ca se vor risipi ca frunza... ce vezi tu in fata ochilor ca ispita e doar putregai si suferinta.

Si apropos de biserica...sa stii ca de multe ori in biserica am vazut astfel de femei machiate/parfumate inchinandu-se cu mai multa evlavie si simtamant decat credinciosii care vin frecvent. Pt ca nu vin din obisnuinta ca multi, ci vin cu recunostinta sa caute o salvare. Atitudinea si privirile rautacioase ale celor din jur insa fac "outsiderii" sa nu mai revina. Si atunci nu sunt credinciosii astia imbracati potrivit pt biserica si care stiu totul despre "ordinea interioara" asemenea fariseilor despre care se spune clar "vai voua, ca nici pe voi nu va mantuiti si nici pe altii nu-i lasati"?...
Sa ne vedem mai intai vina. Si daca ne uitam mai bine la barnele din ochii nostri, ai sa vezi, ca noi cei cu luxul de a avea duhovnic si de a avea acces la bucuriile acestea ale credintei avem vini mai mari pt pacatele noastre pt ca stim exact ce facem, decat cei ce nu stiu... adicatelea suntem ca.. niste datornici nemilostivi.

later edit- inafara de rugaciune/psaltire... am si eu o recomandare pur profana dar care cred eu ca merge. Cand se iese cu Sfantul Potir fa tot posibilul sa-l vezi. Am senzatia ca "spala" cumva ochii de vederea raului si ispitei in cei din jur.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Vali
Mesaje:1
Membru din:16 Oct 2012, 22:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dark Elf

Re: Lupta cu pofta trupească şi ispita vizuală

Mesaj necititde Vali » 16 Oct 2012, 23:45

Buna Crestini,
Am 5 ani de cand am vb cu o fata si ea e musulmanca si țin la ea pt ca soarta ne.a despărțit , nu am știut de religia ei si m.am încurcat lăsând inima sa gândească .. Am un gol in mine mare si nu îl pot umple , si am câte un dor care ma frige in piept cateodata. Nu știu c sa fac :( nu pot controla starea asta :/ timpul nu vindeca ..
Sunt pacatos :-((( totul e de la Domnul... Spune.ti.mi orice sfat sau oricare gând c va vine ..
Hmm cred ca antichristul se va naște in 2012 Decembrie la fel ca domnul IIsus.. :idea:

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Lupta cu pofta trupească şi ispita vizuală

Mesaj necititde Floryan » 18 Oct 2012, 09:30

Buna Crestini,
Am 5 ani de cand am vb cu o fata si ea e musulmanca si țin la ea pt ca soarta ne.a despărțit , nu am știut de religia ei si m.am încurcat lăsând inima sa gândească .. Am un gol in mine mare si nu îl pot umple , si am câte un dor care ma frige in piept cateodata. Nu știu c sa fac :( nu pot controla starea asta :/ timpul nu vindeca ..
Sunt pacatos :-((( totul e de la Domnul... Spune.ti.mi orice sfat sau oricare gând c va vine ..
Hmm cred ca antichristul se va naște in 2012 Decembrie la fel ca domnul IIsus.. :idea:
Pai si ce v-a cerut sa treceti la islam? Despre ce gol vorbiti? Si ce legatura are cu antihristul? Vor rog, fi-ti mai coerent! Topicul este despre altceva, sau poate n-am inteles eu ce doriti sa spuneti.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Lupta cu pofta trupească şi ispita vizuală

Mesaj necititde Veronika » 23 Ian 2013, 02:23

Ispitele vizuale ne atacă la tot pasul...
Întrebarea este Cum putem lupta cu această ispită care are tulburări şi consecinţe nevăzute, în subconştient ?
Care este sabia duhovniciei şi care sunt armele cu care putem tăia astfel de gânduri ?
Cum luptă monahii şi asceţii atunci când la Hram, unele femei vin femei vopsite, machiate,ojate şi semidecoltate ?
Dacă aveţi sau cunoaşteţi învăţături, rugăciuni, pravile bisericeşti, psalmi sau dacă duceţi astfel de lupte vă rog să completaţi discuţia.
E binevenită şi perspectiva doamnelor despre cum putem evita astfel de situaţii.
Citiţi diologul de mai jos dintre un diacon şi patriarhul Pavle al Serbiei, şi ve-ţi găsi un singur răspuns la toate întrebările adresate mai sus.

"În clădirea Patriarhiei adesea se repovesteşte dialogul Patriarhului purtat cu diaconul care-l însoţeşte peste tot, pe când plecau să facă slujbă în biserica de la Banovo brdo.
- Cum vom merge? Cu automobilul? – întrebă diaconul.
- Cu autobuzul! – răspunse Patriarhul cu hotărâre.
- E aglomeraţie, e înăbuşitor in autobuz, şi nici nu-i aproape…
- Mergem! – zise din nou scurt Sfinţia Sa.
- Dar… – mergând în urma Sa, diaconul avansă un argument nou, major – Sfinţia Voastră, este vară, multă lume merge la Ada Ciganlija [cel mai vestit ştrand], autobuzele sunt pline de lume despuiată. Nu e potrivit…
- Ştiţi, părinte – se întoarse Patriarhul Pavle – fiecare vede ceea ce doreşte!"


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX