botezull copiilor

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
andreeadavid
Mesaje:1
Membru din:23 Ian 2014, 05:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:pasiuni:muzica,filmul...
botezull copiilor

Mesaj necititde andreeadavid » 23 Ian 2014, 06:03

Buna ziua ! Am si eu o problema si as dori sfatul unui preot daca se poate. O sa va spun pe scurt povestea mea. Am plecat din Romania acum ceva vreme. Din pacate , dupa ce am nascut nu am putut ajunge in tara pentru a-mi crestina copilul . Fetita mea a fost botezata aici , in tara in care locuim in prezent ( bineinteles la o biserica ortodoxa). Problema nu este ca am botezat-o aici...nu sunt impacata cu persoanele care au botezat-o. Am acceptat sa o boteze niste persoane pe care le cunosteam foarte putin , desi instinctul meu de mama imi spunea sa nu fiu de acord....Din pacate , previziunile mele s-au adeverit, iar persoanele care au botezat-o nu sunt ok. In viziunea mea sa botezi un copil inseamna sa devii parintele spiritual al acelui copil. Din pacate cei care au botezat-o pe fetita mea...nu stiu de ce au facut-o. Nu mi se pare ok sa botezi dupa care sa nu te mai intereseze copilul respectiv...sa o faci doar asa ca sa zici ca ai botezat. Va dau un exemplu : la scalda mi s-a spus asa : hai sa o facem si pe asta ( si asta a treia zi de la botez pentru ca tot am insistat eu ) . Nu vreau sa intru in detalii ...voi spune decat atat , acum ,la un an si cateva luni de la botez am returnat asa-zisilor nasi tot ce au cumparat la botez fetitei( rochia de botez, cruciulita, etc). Singurul lucru care l-am pastrat este lumanarea. Mentionez ca turta fetitei mele a rupt-o altcineva. Acuma eu stiu ca botezul poate fi facut o singura data( ca doar daca ne certam cu nasii nu botezam iarasi copilul), dar eu nu sunt deloc impacata si, desi a trecut atata timp si acum plang si nu dorm noptile din cauza faptului ca am acceptat sa -mi fie botezat copilul de aceste persoane. Simt ca toate energiile negative ale lor vin asupra fetitei mele. Dati-mi va rog un sfat ce as putea face. Exista vreo rugaciune sau poate fi facut ceva ca fetita mea sa nu aiba nici o legatura in fata Domnului cu aceste persoane ( eu nu le pot numi nasi). Marturisesc ca mi-a trecut prin cap inclusiv sa o trec pe cea mica la alta religie numai ca sa o pot boteza inapoi in biserica ortodoxa. Stiu ca poate am pacatuit atunci cand m-am gandit sa o trec la alta religie, dar credeti-ma ca sunt realmente disperata. Va repet : simt ca energiile negative ( ca sa nu le spun duhuri necurate) emanate de persoanele astea cad asupra puiului meu.

va multumesc anticipat pentru rabdarea de a fi citit aceste randuri si astept un raspuns
DOAMNE AJUTA

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: botezull copiilor

Mesaj necititde Floryan » 23 Ian 2014, 09:00

Marturisesc ca mi-a trecut prin cap inclusiv sa o trec pe cea mica la alta religie numai ca sa o pot boteza inapoi in biserica ortodoxa. Stiu ca poate am pacatuit atunci cand m-am gandit sa o trec la alta religie, dar credeti-ma ca sunt realmente disperata. Va repet : simt ca energiile negative ( ca sa nu le spun duhuri necurate) emanate de persoanele astea cad asupra puiului meu.

va multumesc anticipat pentru rabdarea de a fi citit aceste randuri si astept un raspuns
DOAMNE AJUTA
Din ce vad scris singura problema sunteti chiar dv. Nu sunt preot si poate am judecat mai aspru si poate nu tocmai corect, de aceea aspteptam o parere din partea unui preot. Facand aceasta afirmatie pot sa va spun asa:
1. nu exista decat un singur botez, e un mare pacat sa botezati a doua oara doar pt ca nu va plac nasii. (dv stiti pt ce ne botezam?)
2. ce inseamna "nu sunt ok"?
3. de ce nu sunteti impacata cu botezul? Din ce ati scris, iertati-ma dar aduce a superstitie
4. vorbiti de energii negative care care cad asupra copilului? Cum adica? Dece credeti asta? Dv sunteti credincioasa? Dv credeti ca ne botezam ca sa alungam duhurile (energiile negative)?
5. Ati vorbit cu un preot? Mergeti regulat la biserica, postiti, va rugati, va spovediti si imparatasiti ?
6. Ce bine ar fi daca dupa botez ne-ar lasa duhurile necurate in pace. Am fi toti sfinti! Dar din pacate toata viata noastra avem de luptat cu ele.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: botezull copiilor

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Ian 2014, 11:45

Sunt de acord cu „Floryan”. Pentru început să vă clarificați pe cât posibil noțiunea de botez și doar apoi dacă aveți neclarități legate de temă să le ridicați.

Puteți începe de pe acest forum:
1. Rânduiala Sfântului Botez
2. Originea și sensul Botezului
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron