Cum ne comportăm cu cei care râd de credința noastră?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Cum ne comportăm cu cei care râd de credința noastră?

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Iul 2014, 18:35

Fiecare om se regăsește într-un anumit mod de viețuire, de gândire, de comportament, de abordare a lumii și problemelor ei.

Din păcate, întâlnim oameni care râd, își bat de joc de cei care ”ies din tipare”, care au curajul să fie ei înșiși, exprimându-și modul de gândire și principiile de viață inclusiv în comportament și îmbrăcăminte. Mai concret, mi s-a întâmplat ca o femei, să mă disprețuiască pentru că mă îmbrac ”ca o femeie” (fustă 3/4 și cămașă de ex). Pe moment, m-am înfuriat pentru îndrăzneala ei și am rugat-o să respecte oamenii. De cele mai multe ori aud cuvântul ”pocăit” (cu sens denigrator) în jurul meu. Nu știu cum trebuie să-i înțelegem pe acești oameni pentru a nu mă mai afecta modul lor brutal de nerespectare a celorlalți. Cum v-ați comportat în situații asemănătoare? Cum să reacționăm în aceste situații?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum ne comportăm cu cei care râd de credința noastră?

Mesaj necititde nemessis » 18 Iul 2014, 13:24

Am avut pleata de 90 de centimetri si nu m-am ras pana la varsta de 26 de ani, am avut parte de batjocura destula. Cum m-am comportat eu? Am luat parerea lor in gluma.
Nu va inteleg supararea. Daca va asumati ceea ce sunteti de ce va suparati?
Daca va suparati, inseamna ca aveti asteptari de la oameni, poate asta ar trebui sa le aflati, ce asteptari aveti de la altii si de ce conteaza parerea altora.
Nu puteti sa impuneti respect, ca nimeni nu e obligat de asa ceva, este intodeauna o alegere. Dumneavoastra puteti doar sa-i aratati ca meritati respectul.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum ne comportăm cu cei care râd de credința noastră?

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Iul 2014, 16:17

Daca va suparati, inseamna ca aveti asteptari de la oameni
Și nu e bine să ai așteptări de la oameni? Părinții își cresc copii având așteptări/pretenții de mai bine în evoluția lor. De ce nu ar trebuie să credem că oamenii pot și ar trebui să fie mai buni?
Nu puteti sa impuneti respect, ca nimeni nu e obligat de asa ceva
Ei, păi chiar și legea îi obligă să nu lezeze. Dar nici nu e normal ca ei să pună la zid pe alții doar pentru că așa au ei chef. Nu mă gândesc numai la mine, mă gândesc și la alți oameni, introvertiți, care pot fi afectați emoțional din cauza unor astfel de oameni.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum ne comportăm cu cei care râd de credința noastră?

Mesaj necititde nemessis » 19 Iul 2014, 02:04

Și nu e bine să ai așteptări de la oameni?
Eu evit sa am orice asteptare in priviinta comportamentului altuia fiindca asteptarile sunt originea nemultumirii si a dezamagirii. Asta e felul meu de a trata lucrurile si clar nu e aplicabil la toata lumea sau in fiecare situatie.
Dar nici nu e normal ca ei să pună la zid pe alții doar pentru că așa au ei chef.
Avand in vedere ca toata lumea o face, inclusiv ortodocsii pare ca punerea la zid din motive arbitrare este normalitatea.
mă gândesc și la alți oameni, introvertiți, care pot fi afectați emoțional din cauza unor astfel de oameni.
Sa-si asume deciziile. E simplu. Vor sa se manifeste dupa voia lor, sau vor sa fie placuti de oameni?

Am zis mai devreme ca eu as lua parerea lor in gluma, iata cum as raspunde eu la asemenea comentarii:
1. As spune linistit ca e dovada de superficialitate sa-mi pese de niste carpe si imi tin mintea preocupata cu lucruri care au importanta. Eventual arat poza lui Grigori Perelman, ceva geniu profesor de matematica, care arata ca un cersetor.
2. As face un ecuson pe care sa scrie "Sef Inspector de haine", sau ceva de genul. As organiza o ceremonie ca sa-i dau. as ruga doi trei oameni sa aplaude.
3. As suna dimineata, sa intreb in ce pot sa ma imbrac in ziua respectiva, pentru ca parerea lui/ei este cea mai importanta. daca se simte deranjat, as spune "atunci iti reamintesc, ca tu te-ai bagat in seama sa-mi dai sfaturi. Eu nu te-as fi deranjat niciodata asa de capul meu"
Replica nr 1 am zis-o de nenumarate ori. Al doilea punct nu am facut, dar am inramat si am pastrat o foaie care imi era adresata si ar fi trebuit sa fie jignitoare, sau am pus intrebari strainilor pe strada, ca persoana de langa mine sa se simta aiurea. Mai nou am facut un blog, ca sa evidentiez absurditatea unor pareri.

Faptul ca va simtiti jignita nu este problema lor si asta inseamna ca daca ei se vor simti jigniti de raspunsul primit nu are nimic de-a face cu dumneavoastra. Mai greu este ca trebuie sa raspundeti in asa fel, incat sa nu dati posibilitatea sa se apere si sa evitati agresivitatea.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum ne comportăm cu cei care râd de credința noastră?

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Iul 2014, 06:54

Eu evit sa am orice asteptare in priviinta comportamentului altuia fiindca asteptarile sunt originea nemultumirii si a dezamagirii.
Eu zic că în mod inconștient avem așteptări de la părinți, de la frați, de la prieteni. Îi cunoaștem și pentru calitățile lor noi îi respectăm și stimăm. Le cunoaște și defectele dar le trecem cu vederea și în modul cel mai subtil le corectăm (nu fără să fim nemulțumiți și dezamăgiți câteodată). Mă gândesc oare de ce acest timp de abordare, de frățietate, să nu fie aplicat și în cazul altor oameni?
Vor sa se manifeste dupa voia lor, sau vor sa fie placuti de oameni?
Cred că după voia lor, dar în comuniune cu oamenii, nu singur...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX