Greseala

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Greseala

Mesaj necititde Andreea2012 » 11 Aug 2014, 20:48

Acum ca am facut o greseala enorma, nu voi mai avea nimic. Ma iertati daca gresesc postand asta aici, dar nu mai pot. Sa imi spuna cineva, ce sa fac cu viata mea?!
Ultima oară modificat 26 Aug 2014, 22:16 de către Andreea2012, modificat de 2 ori în total.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Greseala

Mesaj necititde new » 11 Aug 2014, 22:03

Biserica ne invata ca necazurile ne pot mantui sau cel putin ne micsoreaza chinurile din iad. Rabdati si rugati-va. Cred ca la momentul potrivit Dumnezeu va va da din nou prieteni. Cuv. Paisie Aghioritul zicea: „Cei care sunt chinuiți pe nedrept urmează lui Hristos, iar cei care sunt chinuiți pentru păcatele lor sunt fericiți, deoarece își plătesc păcatele lor în această viață.” Nu disperati! Dreptul biblic Iov a suferit mari necazuri desi n-a făcut păcate, dar cu toate asta prietenii lui s-au purtat foarte neomenos cu el. Ganditi-va la el. Sf. Ioan Gura de Aur spunea ca multumi lui Dumnezeu in necaz este o fapta care singura ne poate mantui.

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Greseala

Mesaj necititde Andreea2012 » 12 Aug 2014, 08:24

Biserica ne invata ca necazurile ne pot mantui sau cel putin ne micsoreaza chinurile din iad. Rabdati si rugati-va. Cred ca la momentul potrivit Dumnezeu va va da din nou prieteni. Cuv. Paisie Aghioritul zicea: „Cei care sunt chinuiți pe nedrept urmează lui Hristos, iar cei care sunt chinuiți pentru păcatele lor sunt fericiți, deoarece își plătesc păcatele lor în această viață.” Nu disperati! Dreptul biblic Iov a suferit mari necazuri desi n-a făcut păcate, dar cu toate asta prietenii lui s-au purtat foarte neomenos cu el. Ganditi-va la el. Sf. Ioan Gura de Aur spunea ca multumi lui Dumnezeu in necaz este o fapta care singura ne poate mantui.
Multumesc pentru aceste cuvinte.
Ultima oară modificat 29 Aug 2014, 17:06 de către Andreea2012, modificat 1 dată în total.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Greseala

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Aug 2014, 19:20

Intotdeauna am cerut un gram de iubire, pacat ca nu am stiut de la cine sa il cer. Nu am stiut in cine sa am incredere.
Avem nevoie de relaţionare cu oamenii, să iubim şi să fim iubiţi, dar nu trebuie ca această nevoie să o tranformăm în patimă, în dorinţă de posedare a celuilalt. Dacă, la un moment dat, omul, din diferite motive, se îndepărtează, respectă-i decizia şi iubeşte-l în continuare; dacă nu te respectă şi nu îţi acordă atenţia pe care o aştepţi, respectă-i atitudinea faţă de tine. Important este să fim în lume şi totuşi separaţi de ea (nealipiţi de ea). Nădejdea noastră să fie doar la Dumnezeu (recomand citirea din Pasaltire în fiecare seară, ajută consolidarea relaţiei cu Dumnezeu) şi atenţia spre noi şi greşelile noastre: să le corectăm, să facem lucrurile din ce în ce mai bine...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Greseala

Mesaj necititde Andreea2012 » 21 Aug 2014, 18:45

Dacă, la un moment dat, omul, din diferite motive, se îndepărtează, respectă-i decizia şi iubeşte-l în continuare; dacă nu te respectă şi nu îţi acordă atenţia pe care o aştepţi, respectă-i atitudinea faţă de tine. Important este să fim în lume şi totuşi separaţi de ea (nealipiţi de ea). Nadejdea noastra sa fie doar la Dumnezeu şi atenţia spre noi şi greşelile noastre: să le corectăm, să facem lucrurile din ce în ce mai bine...


Imi place cum gandesti. Ai dreptate, ne indreptam atentia spre greselile celor din jur si uitam de propriile greseli.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Greseala

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Aug 2014, 20:17

;) M-am blocat și eu de multe ori în această cursă și credeam că totul s-a oprit în acel punct, al înșelării așteptărilor referitoare la diferite aspecte, oameni, dar când îmi dădeam seama că și de noi depinde ca lucrurile să fie mai bune, mai depline, mă puneam în mișcare și totul căpăta un nou sens.

Spor la treabă!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX