Tristețe binecuvântată VS deprimare

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Tristețe binecuvântată VS deprimare

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Aug 2014, 14:06

Azi, oamenii nu știu să se mai bucure, să găsească prilejuri de bucurie. Printre cauze s-ar număra: viteza mare de înaintare în viață (se cere mult, bine și imediat adică eficiență), răceala dintre semeni, indiferența față de lucrurile intangibile (afecțiune, empatie ș.a.), egoismul. Această lipsă de bucurie o poartă cu ei pe unde merg. Dacă întâlnesc alți oameni, idealiști, liberi îi ”contaminează”. Ce strategie ar trebui să urmeze aceștia din urmă pentru a nu cădea în deprimare, pentru a nu se descuraja când se confruntă cu realitatea nemiloasă/neînțelegătoare față de idealurile sale?

Noi știm că Tradiția Bisericii nu infirmă tristețea, ci binecuvântează tristețea pentru starea de nefericire proprie sau a semenilor, însă această tristețe nu e statică ci dinamică cu rol transfigurator, ridicând negura de pe sufletele întristate (cu tristețea binecuvântată scoți tristețea).

Cel mult, la nivel teoretic, lucrurile par clare în ceea ce privește tristețea binecuvântată. Mă interesează în mod mai concret, prin ceva pilde, istorioare, învățături, orice, ce învață Biserica despre tristețea binecuvântată ca mijloc de combatere a deprimării?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Tristețe binecuvântată VS deprimare

Mesaj necititde new » 25 Aug 2014, 18:21

Cuv. Paisie Aghioritul scria: „Cei care vor să miluiască, dar nu au nimic să dea și suferă pentru aceasta, fac milostenie cu sângele inimii lor.” Cu siguranță, orice întristare binecuvântată ajută.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Tristețe binecuvântată VS deprimare

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Aug 2014, 20:58

”new”, te raportezi la oamenii care au nevoie de milostenie vizând cele trupești: hrană, îmbrăcăminte etc. Eu mă refeream la oamenii triști, cărora le lipsește bucuria, la oamenii care nu-i înțeleg (cârtind sau dând din cap atunci când îi întâlnesc) pe idealiști, pe cei care nu mănâncă, nu se îmbracă, nu vorbesc și nu se comportă ca ei.

M-am gândit la exemplul Mântuitorului, între timp, și am extras 2 concluzii: 1. pleci dintre ei și 2. te rogi pentru ei. Dar, dacă ești profesor, de pildă, și ai de înfruntat ofensiva unor elevi/studenți, nu poți pleca... Iar să te rogi, te rogi, dar cât de plăcut Lui Dumnezeu!?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Tristețe binecuvântată VS deprimare

Mesaj necititde Andreea2012 » 26 Aug 2014, 22:26

Eu mă refeream la oamenii triști, cărora le lipsește bucuria, la oamenii care nu-i înțeleg (cârtind sau dând din cap atunci când îi întâlnesc) pe idealiști, pe cei care nu mănâncă, nu se îmbracă, nu vorbesc și nu se comportă ca ei.

M-am gândit la exemplul Mântuitorului, între timp, și am extras 2 concluzii: 1. pleci dintre ei și 2. te rogi pentru ei. Dar, dacă ești profesor, de pildă, și ai de înfruntat ofensiva unor elevi/studenți, nu poți pleca... Iar să te rogi, te rogi, dar cât de plăcut Lui Dumnezeu!?
Si daca nu esti profesor, crezi ca poti sa fugi? Nu.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Tristețe binecuvântată VS deprimare

Mesaj necititde Andreea2012 » 28 Aug 2014, 11:17

Cuv. Paisie Aghioritul scria: „Cei care vor să miluiască, dar nu au nimic să dea și suferă pentru aceasta, fac milostenie cu sângele inimii lor.” Cu siguranță, orice întristare binecuvântată ajută.
Ce inseamna ''intristare binecuvantata"?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Tristețe binecuvântată VS deprimare

Mesaj necititde new » 28 Aug 2014, 18:57

Ce inseamna ''intristare binecuvantata"?
Întristare pt păcatele noastre și ale altora, întristarea după Dumnezeu, întristarea pt cei ce au necazuri, dar pt ca o întristare să fie binecuvântată trebuie ca ea să fie făcută în numele Domnului

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Tristețe binecuvântată VS deprimare

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Aug 2014, 16:16

Ce inseamna ''intristare binecuvantata"?
La ce a spus „new” mai adaug, întristarea care nu deprimă, nu deznădăjduiește; dacă omul are o cunoaștere corectă asupra lumii atunci când situații neplăcute îi apar în cale reușește să rămână echilibrat altfel există riscul să „o ia puțin cam razna” (vorba cântecului, cum obișnuiește să spună Părintele Petru :) )

Eu am găsit o descriere faină pe acest subiect în cartea Păr. Dumitru Stăniloae „Iisus Hristos sau restaurarea omului”, Basilica, B, 2013 care spune așa

  • Din adâncurile de fericită comuniune cu Tatăl ia puterea să suporte tristețile chenozei [umilirii/smeririi] în raport cu oamenii, ale vidului pe care aceștia îl fac în jurul Lui

Știm că această „fericită comuniune” este și sensul nostru. Poate că ar fi util să discutăm, într-o paranteză, despre modul în care trebuie să păstrăm, să actualizăm, să întărim comuniunea cu Dumnezeu pe care am creat-o fiecare la un moment dat, în Botez, în rugăciunea personală, în Euharistie. Răspunsul pare simplu rugăciune, Sfinte Taine, dar nu aș vrea să facem o reamintire ci să punctăm aspectele calitative ale acestor mijloace, azi (actualizat). Dacă se poate prin exemple din Sfinții Părinții (consider că opera lor poate fi actualizată, depinde ce aspect preiei)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AlinaAd
Mesaje:2
Membru din:05 Sep 2014, 07:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:economist

Re: Tristețe binecuvântată VS deprimare

Mesaj necititde AlinaAd » 09 Sep 2014, 16:42

M-aş opri asupra termenului "idealist" folosit de maria_andreea. Cred că înţeleg la ce te gândeşti, totuşi idealist este cumva opusului realistului.
Iar Dumnezeu, credinţa... le văd ca realităţi...sunt şi idealuri în măsura în care aspirăm să ne apropiem de El, să ne sporim credinţa etc.
Poate că antiteza pe care o vedem cu unii semeni este cauzată de ataşamentul acestora de material, de lumea aceasta.

Scuze pentru despicarea firului în 4... şi pentru că nu am finalizat ideea...

Nu îmi aduc aminte acum de istorioare aşa cum dorea iniţiatoarea topicului.
Cred însă că deprimarea presupune şi o lipsă a nădejdii, a credinţei că Dumnezeu nu ne lasă ispitiţi, împovăraţi mai mult decât putem duce.
Alfel, resimt şi eu atitudinea indiferentă a colegilor faţă de Dumnezeu, iubire, credinţă... Slavă Domnului că avem biserici, Liturghii şi alte slujbe care să ne aline dorul.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX