Despre râs/zâmbet

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca
Despre râs/zâmbet

Mesaj necititde Vladsmeritul » 27 Sep 2014, 15:07

In Pateric la Avva Antonie se povesteste ca un vanator se plimba si a auzit din chilia Sfantului rasete si glume, asa ca l-a intrebat pe Avva cum de un sfant rade.Avva ii zice sa intinda arcul pans aproape ca se rupse si ii zise ca si omul se frange daca nu vorbeste cu fratii. In. schimb Avva Pamvo nu radea niciodata, doar odata de prostia unor draci ce vroiau sa il daca sa rada de o pana.Dracii,crezand ca Avva rade de pana se veseleau.
Deci, e pacat ori nu sa razi? Sa razi de o pana nu ii asa rautacios .. Deci?

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: despre ras

Mesaj necititde new » 27 Sep 2014, 19:47

Râsul nu este un păcat atâta timp cât se încadrează în limitele decenței și nu râzi de glume proaste.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: despre ras

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Sep 2014, 22:08

Precizare: awa Antonie, doar glumea cu fratii, facand un anumit pogoramant. Nu se pomeneste nimic de rasete si nici de auzire din chilie. Este o diferenta...
Awa Pamvo, niciodata nici macar nu zambea. Iar la intamplarea cu pana cand dracii l-au invinuit ca a ras, el spune ca, nu am ras, ci mi-am facut ras. Adica i-a dus in deruta pe draci prefacandu-se ca rade si aceasta pentru ca sa arate ca dracii sunt neputinciosi...
Sa fim atenti la detalii ca sa nu distorsionam.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre râz/zâmbet

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2014, 23:51

Aşa cum spunea şi diaconul Andrei Kuraev, nici eu nu sunt de acord cu un comentariu al Sf. Ioan Gură de Aur care spune că Iisus nici măcar n-a zâmbit vreodată, ci tot timpul a fost foarte serios.
De foarte multe ori zâmbetul nu că e păcat, ci chiar e virtute şi expresie a bucuriei atât de necesare ortodocşilor noştri crispaţi şi constipaţi.
Iar râsul deja este o exagerare şi necontrolare a zâmbetului şi, cel puţin în anumite situaţii, cred că e păcat.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre râz/zâmbet

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Sep 2014, 11:35

Subscriu la ce a spus Părintele Petru. Zâmbetul detensionează (uneori chiar le rezolvă) situațiile aparent grave înainte de a fi nevoie de cuvinte pentru a arăta adevărul lucrurilor. Zâmbetul mai poate fi și expresia păcii interioare, a lucrurilor așezate în rânduiala lor precum și a iubirii pentru cei/cele din jur...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron