Nasi de cununie

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
katy
Mesaje:1
Membru din:30 Ian 2015, 09:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura
Nasi de cununie

Mesaj necititde katy » 30 Ian 2015, 09:55

Buna!
As avea si eu o intrebare.Nasii de cununie ni i-am ales noi, ea fiind colega de grupa la facultate cu mine, si cea mai buna prietena, el fost coleg de liceu cu sotul meu (pe atunci nu eram casatoriti nici unii).
Am avut de-a lungul timpului o relatie frumoasa cu ei.
In timpul casniciei noastre s-a nascut si fetita, pe care tot ei au botezat-o.
De cand au inceput sa castige mai bine ca noi insa, ne-au cam intors spatele si-au facut alt anturaj iar noi am ca fost dati la spate.
Cu ea, am incercat de multe ori sa am discutii si sa ii explic ce simt, insa ea neaga ca ar avea vreo vina.
Credeti ca putem cere unui preot sa fie "decazuti" din drepturile de nasi? Se poate face asa ceva?
Multumesc frumos celor care urmeaza sa imi raspunda.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Nasi de cununie

Mesaj necititde dimitrie » 30 Ian 2015, 21:35

Buna!
As avea si eu o intrebare.Nasii de cununie ni i-am ales noi, ea fiind colega de grupa la facultate cu mine, si cea mai buna prietena, el fost coleg de liceu cu sotul meu (pe atunci nu eram casatoriti nici unii).
Am avut de-a lungul timpului o relatie frumoasa cu ei.
In timpul casniciei noastre s-a nascut si fetita, pe care tot ei au botezat-o.
De cand au inceput sa castige mai bine ca noi insa, ne-au cam intors spatele si-au facut alt anturaj iar noi am ca fost dati la spate.
Cu ea, am incercat de multe ori sa am discutii si sa ii explic ce simt, insa ea neaga ca ar avea vreo vina.
Credeti ca putem cere unui preot sa fie "decazuti" din drepturile de nasi? Se poate face asa ceva?
Multumesc frumos celor care urmeaza sa imi raspunda.
Singura responsabilitate importantă din povestea întreagă o are nașa, prin Botez, că ea va răspunde înaintea lui Dumnezeu de educația creștinească a finuței ei. În rest, să nu vă mâhniți, dacă trăiți creștinește, ci amintiți-vă de cuvântul Scripturii care zice: "15. Oare femeia uită pe pruncul ei şi de rodul pântecelui ei n-are ea milă? Chiar când ea îl va uita, Eu nu te voi uita pe tine, zice Domnul"(Is.49); și iarăși, "16. Că tatăl meu şi mama mea m-au părăsit, dar Domnul m-a luat"(Ps.26); încă, "Nu vă nădăjduiți spre boieri, spre fiii oamenilor, de la care nu este măntuire"(Ps.145:2).
Toate cele bune să vi le dea Domnul! Rugați-vă și pentru mine.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron