Relatiile trupesti in raport cu participarea la slujbe

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
adrianv
Mesaje:3
Membru din:27 Aug 2015, 09:41
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:inginer
Relatiile trupesti in raport cu participarea la slujbe

Mesaj necititde adrianv » 27 Aug 2015, 09:52

Am cateva nelamuriri in ceea ce priveste existenta sau nu a unor unor impedimente de a participa la Sf Liturghie sau alte slujbe (vecernie, etc) in contexul unor relatii trupesti intre sot si sotie:

1. Daca ziua de dinaintea duminicii sau unei sarbatori mari ai avut relatii cu sotul/sotia poti participa a doua zi la Sf Liturghie (fara impartasire desigur) ? Poti saruta icoanele sau sf moaste?

2. Daca in ziua respectiva (mai concret in noaptea respectiva dupa ora 00:00) au fost astfel de relatii am aceleasi intrebari: poti participa si poti saruta icoane?

3. In cazul relatiilor intre soti intr-o zi, poti participa in aceeasi zi seara la priveghere/atingere icoane?

4. Intrebarile de mai sus si in cazul in care discutam de malahie, sau malahie reciproca cu sotul/sotia.

Multumesc

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Relatiile trupesti in raport cu participarea la slujbe

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Aug 2015, 15:36

Conștiința dvs ce vă spune? Și dacă nu va impartasiti la Liturghie ce rost mai are atingerea de icoane sau nu știu ce obiecte căci acelea oricum nu va sfintesc în chip magic. Pentru cel curat toate sunt curate...
Cu mult respect.

adrianv
Mesaje:3
Membru din:27 Aug 2015, 09:41
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:inginer

Re: Relatiile trupesti in raport cu participarea la slujbe

Mesaj necititde adrianv » 27 Aug 2015, 16:43

Auzisem ca in astfe de situatii nu ai voie sa mai stai dupa Cei chemati iesiti... nu ma refer la atinsul de icoane ca magie ci ma refer la inchinatul la intrarea in biserica; sau la miruitul de la priveghere spre exemplu. In ceea ce priveste constiinta atat timp cat stiu ca exista posibilitatea ca participand la Sf Liturghie mai mult sa gresesc atunci automat ca aleg neparticiparea insa nu pot aprecia daca vine di constiinta sau din informatiile accesate pana acum. Multumesc

adrianv
Mesaje:3
Membru din:27 Aug 2015, 09:41
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:inginer

Re: Relatiile trupesti in raport cu participarea la slujbe

Mesaj necititde adrianv » 27 Aug 2015, 16:46

Cat despre impartasit chiar de as fi vrednic in Romania nu se practica impartsirea decat o data in post sau de doua iri in postul mare.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Relatiile trupesti in raport cu participarea la slujbe

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Aug 2015, 17:03

Cat despre impartasit chiar de as fi vrednic in Romania nu se practica impartsirea decat o data in post sau de doua iri in postul mare.
Ei, nu-i chiar asa peste tot, eu tot în România trăiesc și aici oameni se împărtășesc..
Cu mult respect.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron