Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
sandulx
Mesaje:6
Membru din:03 Ian 2016, 18:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:ortodoxia
Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Mesaj necititde sandulx » 23 Mar 2016, 15:50

Am in viata mea o nelamurire cu un anumit lucru din Sfinta Evanghelie unde Dumnezeu spune: "daca vei aduce darul tau la altar si iti vei aduce aminte ca cineva are ceva impotriva ta mergi si te impaca cu el si apoi adu darul tau". Acum am careva intrebari legate de aceasta:
Sa inteleg ca daca mam certat cu cineva Dumnezeu nu primeste darurile noastre? Dex daca fac milostenie la saraci Dumnezeu nu va primi acea milostenie? Si apoi daca ii spun cuiva "nesimtit" sau altfel adica pe dreptate si el se supara trebuie sa alerg la el sa-mi cer iertare? Sau daca mustru pe cineva pe dreptate ca nu a facut corect sau alte cazuri unde tu stii ca procedez corect ca nu faci omului o nedreptate cum procedam? Trebuie mereu sa ne cerem iertare?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2016, 16:02

NU aveţi temeiuri să interpretaţi alegoric acest pasaj biblic.
Într-adevăr, dacă vreţi ca orice jertfă/milostenie să fie primită înaintea lui Dumnezeu, trebuie să fiţi împăcat cu toată lumea şi, mai mult decât atât, Dvs trebuie să faceţi primul pas, chiar dacă celălalt a greşit. Iar dacă nu vrea să vă ierte, mai încercaţi de câteva ori şi dacă tot nu iartă, deja e problema lui. O relaţie bună cu Dumnezeu e condiţionată de o relaţie bună cu aproapele...

sandulx
Mesaje:6
Membru din:03 Ian 2016, 18:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:ortodoxia

Re: Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Mesaj necititde sandulx » 23 Mar 2016, 16:13

Este greu si nu stiu daca e posibil sa fim impacati cu toti....
Daca nu mustri pe cel care incalca o anumita rinduiala toate se strica cred
Dex fiind la o manastire si un frate incalca regulile manastirii si el este alungat , atunci reiese ca Staretul trebuie sa lerge dupa el sa-si ceara iertare ? Pare greu de indeplinit aceasta.... Nu inteleg cum sa spui imi cer iertare stiind ca nu ai gresit cu nimc ca nu ai facut o nedreptate, atunci e doar o fatarnicie....
Va multumesc Parinte!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2016, 20:25

fiind la o manastire si un frate incalca regulile manastirii si el este alungat, atunci reiese ca Staretul trebuie sa lerge dupa el sa-si ceara iertare?
Stareţul nu-i frate cu cel plecat şi nu trebuie să-şi ceară iertare! Nici Tatăl din pilda fiului risipitor nu şi-a cerut iertare de la fiul mai mic, şi nici de la cel mai mare. Să nu încurcăm borcanele...

sandulx
Mesaje:6
Membru din:03 Ian 2016, 18:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:ortodoxia

Re: Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Mesaj necititde sandulx » 23 Mar 2016, 20:44

Pai la Liturghie Preotii cer iertare de la toti chiar si de la mireni :)la fel si Staretul daca nu gresesc .
Apropo tot in Evanghelie Dumnezeu spune ca cind mustram pe cineva la inceput sa fim doar in doi, apoi de nu asculta sa mai luam pe cineva, apoi sa-l spunem Bisericii si daca nici asa sa ne fie ca pagin. Ce inseamna ca sa ne fie ca pagin nici sa vorbim cu el sa nu avem nimic in comun ? Sau este alt sens ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2016, 20:54

Pai la Liturghie Preotii cer iertare de la toti chiar si de la mireni :) la fel si Staretul daca nu gresesc .
Acesta este un gest liturgic care se face în raport cu cei care au venit să se roage împreună cu preotul (fără să alerge după cei care nu sunt de faţă şi nici nu se apucă să le dea telefoane). În faţa altarului toţi suntem fraţi, chiar dacă slujirile diferă. Dar când e vorba de supunerea duhovnicească în mănăstire, acolo e un alt raport, chiar dacă stareţul nici nu-i preot, ci simplu monah. Episcopul, preotul, monahul, tata, mama, copilul - în faţa Sf. Potir toţi sunt fraţi. Dar relaţiile dintre ei nu se limitează la aceasta, ci are şi alte implicaţii, unde ordinea ierarhică îşi spune cuvântul.
Apropo tot in Evanghelie Dumnezeu spune ca cind mustram pe cineva la inceput sa fim doar in doi, apoi de nu asculta sa mai luam pe cineva, apoi sa-l spunem Bisericii si daca nici asa sa ne fie ca pagin. Ce inseamna ca sa ne fie ca pagin nici sa vorbim cu el sa nu avem nimic in comun ? Sau este alt sens ?
Îl eviţi, fără să-l urăşti sau să-l judeci! Îl laşi în mila Domnului...

sandulx
Mesaje:6
Membru din:03 Ian 2016, 18:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:ortodoxia

Re: Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Mesaj necititde sandulx » 23 Mar 2016, 21:05

Va multumesc pentru raspunsuri Parinte! Doamne ajuta!

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Primirea jertfei condiţionată de iertare?

Mesaj necititde Piamater » 08 Feb 2018, 14:16

NU aveţi temeiuri să interpretaţi alegoric acest pasaj biblic.
Într-adevăr, dacă vreţi ca orice jertfă/milostenie să fie primită înaintea lui Dumnezeu, trebuie să fiţi împăcat cu toată lumea şi, mai mult decât atât, Dvs trebuie să faceţi primul pas, chiar dacă celălalt a greşit. Iar dacă nu vrea să vă ierte, mai încercaţi de câteva ori şi dacă tot nu iartă, deja e problema lui. O relaţie bună cu Dumnezeu e condiţionată de o relaţie bună cu aproapele...
Dacă aproapele considera o nedreptate în sine ( din partea mea) ca plec la biserica în loc sa stau acasă sa fac curățenie și mâncare, sau sa ajut la alte treburi gospodărești, ce pot face ca sa am iertarea și binecuvântarea lui? Presupunând ca nu m-am sculat la timp sa le fac pe toate înainte de a pleca și intenționez sa le fac când mă întorc. ..


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX