Patimile și cum se poate lupta cu ele?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Damaschin
Mesaje:12
Membru din:29 Oct 2013, 20:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:misiune
Patimile și cum se poate lupta cu ele?

Mesaj necititde Damaschin » 22 Sep 2016, 17:08

În ultima vreme mi-am pus întrebări serioase, la îndemul cuiva apropiat, legat de patimi și de lupta împotriva lor. Mă întreb dacă e posibil ca cei care sunt vindecați deja pot să spună cum se pot dezvălui propriile patimi și cum se luptă împotriva lor? Eu nu sunt vindecat, mai degrabă mă poate fura mândria deschizând un astfeld e subiect, dar zic și eu, Doamne miluiește-mă !
Mi-a vorbit cineva despre:
1. Lăcomie
2. Curvie
3. Iubire de arginți
4. Mânie
Acestea sunt unele dintre cele mai frecvente patimi care ne prind pe toți, inclusiv preoți, monahi, mireni !!!
Oare e posibil să se discute despre așa ceva?
Știu că în Filocalie găsim sfaturi, dar cineva încercat știe ce să ne spună și ce este esențial de acolo! A citi Părinții avem nevoie deja de un nivel duhovnicesc mediu spre avansat, ca să zic așa ...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Patimile și cum se poate lupta cu ele?

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Oct 2016, 22:19

Cititi "Scara", opera clasica de Sf. Ioan Scararul. Noi suntem biserica luptatoare, cat suntem vii, luptam. Cum anume? Invatam de la sfinti. Cei declarati in primul rand...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Damaschin
Mesaje:12
Membru din:29 Oct 2013, 20:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:misiune

Re: Patimile și cum se poate lupta cu ele?

Mesaj necititde Damaschin » 12 Oct 2016, 14:33

Ca sa ai rabdare sa intelegi „Scara” trebuie o oarecare curatie sufleteasca si trupeasca...
In Scara nu gasesc cum se poate lupta cu Ciocolata ducliurile, filmele (horror), Tv de fapt, si alte patimi subtile... cu E-urile... :)

Damaschin
Mesaje:12
Membru din:29 Oct 2013, 20:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:misiune

Re: Patimile și cum se poate lupta cu ele?

Mesaj necititde Damaschin » 12 Oct 2016, 14:38

Cred ca nu putem vorbi despre asta si nimeni n-o va face atata timp cat este curatit de patimi si luminat... caci un astfel de om nu intra pe internet sa dea sfaturi, trebuie sa-l cautam si sa ne lipim de el... asa trebuie sa fie preotul de parohie, oamenii sa se lipeasca de el, sa le fie duhovnic, si sa-i duca spre mantuire, cu conditia ca el sa fie sfant :) ... Eu ca preot, nu sunt asa ... deci oarecum, afara de cuvintele de la predica nu prea am ce le da oamenilor... poate Dumnezeu le acopera ochii si nu vad neputintele preotilor... :)

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Patimile și cum se poate lupta cu ele?

Mesaj necititde new » 05 Noi 2016, 23:35

Ca sa ai rabdare sa intelegi „Scara” trebuie o oarecare curatie sufleteasca si trupeasca...
In Scara nu gasesc cum se poate lupta cu Ciocolata ducliurile, filmele (horror), Tv de fapt, si alte patimi subtile... cu E-urile... :)
"Scara" e operă mai mult pentru călugări; nu e păcat în sine să mănânci dulciuri şi să priveşti filme

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Patimile și cum se poate lupta cu ele?

Mesaj necititde Piamater » 08 Feb 2018, 14:09

Acest subiect " ne doare " pe toți ...fiecare avem una sau mai multe cu care ne luptam ( și încă altele cu care nu ne luptam)
Nu știu în ce măsură ar ajuta "ascultarea". Macar în privința mâncării ( peste masura), lenei, privitul la televizor, internet sau chiar citit, dacă nesocotește alte indatoriri.
În mănăstire, starețul poate confisca laptopuri și smartphon-urile dacă exista, atunci când rezidenții mărturisesc ( sau se constata) ca o îi smintesc sau nu își fac indatoririle? le poate stabili și "taia", după caz, porțiile de mâncare, dacă se plâng sau se constata ca sunt prea lacomi? Le poate face "perchezitie" în camere sa le confiște dulciurile primite de la vizitatori sau cumpărate din oraș ( nu știu dacă călugării au "salarii" sau daca si de unde ar putea face rost de bani de buzunar)??? Dacă se manie sau se obraznicesc, le poate da canon, " penitenta" ( rugaciune, mătănii, sau chiar munca fizica, după caz: la cei care se lenevesc la citit, studiat, mai mult studiu, iar la cei prea studiosi dar mai greu de urnit la munca, mai multa munca)? Sau rămâne la latitudinea fiecăruia sa își identifice și sa încerce sa își corecteze propriile slăbiciuni ?
În viața de familie, nu se poate proceda la fel? Părintele dau soțul, după caz soția, sa ia atare masuri în privința copiilor și chiar celuilalt soț ? Sau exista riscul de a spori acea patima sau a genera alta?

ZalinaZix9
Mesaje:7
Membru din:13 Mai 2019, 15:05
Confesiune:ortodox
Preocupări:Imi place să scriu.

Re: Patimile și cum se poate lupta cu ele?

Mesaj necititde ZalinaZix9 » 24 Iun 2019, 22:48

Poate acest video te ajută cu ceva. Îl poți descarca cu savefrom youtube mp4 și găsi răspuns la întrebările tale. Sau și să arăți lui cineva care are aceleași frămîntări.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX