Casatoria si voia Domnului

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
AndreeaF
Mesaje:2
Membru din:29 Oct 2016, 17:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:studenta in arte
Casatoria si voia Domnului

Mesaj necititde AndreeaF » 29 Oct 2016, 18:37

Doamne ajută!
Am o problemă de ceva vreme, pe care am discutat-o și cu părintele duhovnic, dar doresc să aflu și alte păreri de la diferiți preoți.
Cum procedăm cu un prieten care nu este atât de sigur pe el, este mai sensibil, iar venind vorba de căsătorie in genral se tulbură, își cântărește iubirea, nu mai știe daca iubește sau nu? Eu până acum m-am rugat, am așteptat, am încecat să îl ajut. Menționez că amândoi ne-am întors la credință de un an și consider că acum e luptea mai mare, să ne desprindem de trăirile noastre pur lumești de dinainte, din aceasta cauză tind spre a aștepta.

Cum putem ști că este voia Domnului în ceea ce facem?



iertare dacă postarea este nepotrivită.
Doamne ajută!

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Casatoria si voia Domnului

Mesaj necititde presviter » 30 Oct 2016, 22:13

Draga Andreea,

Nu este bine ca baiatul sa fie nehotarat si confuz. Sa mearga cateva saptamani la manastire, sa se incredinteze ascultarii depline si sa-si limpezeasca gandurile, cu ajutor de sus. Dupa cum spune parintele Coman, sa fie foarte barbat, sa simti in fiecare zi hotararea lui de a te lua de sotie, si iubirea lui totala pentru tine. Altfel, daca acum e sovaielnic, crezi ca va fi mai motivat in casatorie ?!

Iar tu sa fii foarte femeie, sa nu ai probleme in a asculta de el. Il poti astepta acum cateva luni, dar mai mult nu are sens.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

AndreeaF
Mesaje:2
Membru din:29 Oct 2016, 17:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:studenta in arte

Re: Casatoria si voia Domnului

Mesaj necititde AndreeaF » 31 Oct 2016, 17:56

Multumesc pentru raspuns!
Acum ne rugam amandoi pentru limpezirea gandurilor si incet incet se mai imbarbateaza si el... capata cate putin incerdere in el si asta este bine.
Mergem mai departe cu rugaciunea si nadejdea.

Multumesc inca o data!
Doamne ajuta!


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX