Despre cei ce vor sa fie preoti

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Isihason
Mesaje:3
Membru din:02 Mai 2017, 10:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student la Teologie Ortodoxa
Despre cei ce vor sa fie preoti

Mesaj necititde Isihason » 20 Iul 2017, 11:46

Doamne ajuta,

As dori sa discutam putin despre pregatirea celor ce vor sa fie preoti. Aici ma refer mai putin la facultate, si cele asemenea, cat despre asumarea vietii, a cugetului patristic si poate si cateva sfaturi practice.

Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre cei ce vor sa fie preoti

Mesaj necititde protosinghel » 23 Aug 2017, 12:01

As dori sa discutam putin despre pregatirea celor ce vor sa fie preoti. Aici ma refer mai putin la facultate, si cele asemenea, cat despre asumarea vietii, a cugetului patristic si poate si cateva sfaturi practice.
Bun subiect.
Aveţi careva întrebări concrete?

SilviuT
Mesaje:2
Membru din:09 Sep 2017, 11:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Ortodoxia

Re: Despre cei ce vor sa fie preoti

Mesaj necititde SilviuT » 09 Sep 2017, 11:18

Sarut mana, parinte!
Doamne ajuta fratilor!

Da, eu as avea cateva intrebari referitoare la acest subiect. Mi se pare un subiect foarte bun si interesant.

Cred ca preotia este ceva extraordinar si ii apreciez pe cei care se hotarasc sa ii urmeze.

Parinte, as avea urmatoarele intrebari:
1. Considerati ca un parinte poate avea 2 job-uri(cel de preot clar ca nu il putem numi job, e mult mai presus de asa ceva, dar asa m-am exprimat pentru a ma face inteles...)? Concret, cunosc cazuri in care parintele, pe langa faptul ca e preot, lucreaza si in domeniul administratiei publice.
Ma gandesc ca o persoana care are 2 job-uri e destul de greu sa nu neglijeze unul dintre acestea.

Am mai multe intrebari, dar momentan raman la aceasta, urmand ca mai tarziu sa mai scriu.

Iertati-ma!
Doamne ajuta!!

Avatar utilizator
paulpopa
Mesaje:1
Membru din:15 Iun 2018, 18:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:studii teologice, viata duhovniceasca

Re: Despre cei ce vor sa fie preoti

Mesaj necititde paulpopa » 15 Iun 2018, 18:16

Doamne ajuta!
Mi se pare o intrebare foarte pertinenta si de actualitate, mai ales pentru cei care sunt deja preoti (sau isi doresc sa devina) in comunitatile din diaspora, si nu au o comunitate destul de stabila sau capabila dpdv financiar ca sa le permita subzistenta lor si a familiilor, pentru a se dedica numai activitatilor pastorale.
Multumim anticipat celor ce vor raspunde,
Petru


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX