nu stiu ce sa fac.va rog un sfat

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Andrei818
Mesaje:1
Membru din:18 Noi 2017, 20:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:sfanta scriptura,viata sfintilor
nu stiu ce sa fac.va rog un sfat

Mesaj necititde Andrei818 » 18 Noi 2017, 21:03

Salut.ma numesc Andrei o sa fiu scurt.cand eram in burta mamei in jur de 4 luni in casa in care au stat s-au intamplat fenomene stranii,se stingea lumina,ploua cu nisip,adica puterea diavolului.a venit un preot si a fost curatata casa dar cu greu.la 14 ani si 17 am vazut pe diavol,acelasi demon pe un camp,cam la 30-40 de metrii,se invartea in cerc,plus ca il visez tot timpul,injur, blestem si simt ca inebunesc pe zi ce trece,intrebarea mea e urmatoarea:e posibil sa fiu afectat pentru ca am fost nenascut si nebotezat in burta mamei cand s-a intamplat asta?plus ca mi s-au mai intamplat cateva fenomene mici care nimeni nu ma crede.nu mi-am facut cont pe acest site ca sa fac misto ca nu am asa de mult timp de pierdut.multumesc

Constantinos

Re: nu stiu ce sa fac.va rog un sfat

Mesaj necititde Constantinos » 19 Noi 2017, 08:18

Unii au primit canon sa zica 100 Tatal Nostru dupa fiecare dracuiala pe care o scapau si asa s-au lasat . Se zice ca preotul Daniil Horga de la Suceava poate ajuta in asemenea cazuri . Sfantul Siluan Atonitul vedea demoni doar cand se mandrea . Altii si-au facut analize de frica sa nu fie infectati de la pisici si sa dezvolte cu timpul schizofrenie https://www.alergicblog.ro/2003/11/toxo ... izofrenia/

Ramona
Mesaje:9
Membru din:03 Oct 2017, 08:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Condusul, calatoriile, cititul

Re: nu stiu ce sa fac.va rog un sfat

Mesaj necititde Ramona » 19 Noi 2017, 14:47

Iti spun eu ce sa faci Andrei. Sspovedanie si impartasanie! Iti recomand sa mergi la manastirea Sihastria Raraului sa vorbesti cu parintele Ioan. Nimic nu este cu putinta fara voia Domnului, doar crede si nu deznadajdui, daca nu azi maine si tot va fi. Caci viata este o cruce grea de dus si pacate sunt de la Adam si Eva incoace.
La Dumnezeu nimic nu este cu neputință.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: nu stiu ce sa fac.va rog un sfat

Mesaj necititde nemessis » 20 Noi 2017, 11:47

Oameni buni, voi sunteti seriosi? Omul s-ar putea sa aiba niste probleme de sanatate si voi il trimiteti la manastire? Bravo. Banuiesc ca urmeaza Cazul Tanacul numarul 2? Pe bune, cand maica-mea zice ca nu a facut nici un rau credinta exact astea sunt exemplele pe care le dau. Credinta voastra face ca oamenii cu diferite afectiuni sa treaca neobservati, fara diagnostic, fiindca atunci cand zice ca a vazut diavolul invartindu-se, voi chiar il luati in serios.

Andrei.
Eu te cred ca ai vazut ceva. Ochii sunt extrem de usor de pacalit, absolut toti suntem predispusi la iluzii, iar vedeniile intodeauna par reale pentru omul care le are. Deci da, inteleg ca esti convins ca ai vazut ceva, totusi nu poti sa te astepti sa fi crezut, poate data viitoare filmezi sau fotografiezi ceea ce vezi.
Uite, eu si un preten de-al meu eram in clasa a 3-a, cand eram amandoi convinsi ca am vazut ingerul pazitor, ca era sa dea peste noi un cal speriat. Am povestit la toti si eram entuziasmati. Insa mai tarziu ne-am dat seama ca nu stim ce am vazut, ca doar nimeni nu poate da o descriere consistenta la cum arata un inger - sau diavol. Daca cauti pe net o sa ai mii de versiuni, si pana la urma fiind foarte speriati cu siguranta ni s-a parut ca am vazut, sau am vazut cu totul altceva.
E nevoie de un pic de smerenie, sa accepti ca nu tot ce vezi e adevarat, ca nu ai tot timpul dreptate, e posibil sa te fentezi pe tine insuti.

Du-te la psiholog clinician. Daca psihologul va considera ca este necesar, te va trimite la psihiatru, poate niste oameni educati vor incerca sa gaseasca problema, apoi vor incerca sa gaseasca solutii.
Injuraturile sau blestemele in sine nu-s un lucru rau, nu au facut rau niciodata nimanui, e bine sa ai o metoda de a te linisti de nervi, dar totodata chiar e necesar sa te urmaresti un pic, sa vezi de ce ai nervii respectivi. In sensul ca nu injuraturile in sine sunt problema, ci motivele pentru care simti nevoia.

ZalinaZix9
Mesaje:7
Membru din:13 Mai 2019, 15:05
Confesiune:ortodox
Preocupări:Imi place să scriu.

Re: nu stiu ce sa fac.va rog un sfat

Mesaj necititde ZalinaZix9 » 24 Iun 2019, 16:35

Descarcă acest video cu savefrom youtube https://www.youtube.com/watch?v=iEMKeoJdGFw și vezi poate te ajută. Poți căuta p youtube alte video.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron