Cum putem atrage "practic" lumea catre valorile Ortodoxiei

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:
Cum putem atrage "practic" lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 16 Iul 2008, 13:15

Vin in discutie cu o tema pe care am mai abordat-o deja de mai multe ori pana acum.
Vreau sa discutam un pic despre viata si activitatea extrabisericeasca a Bisericii noastre Ortodoxe,si cum se raporteaza ea la cerintele societatii de azi,mai exact cum poate raspunde nevoilor actuale.
Despre partea spirituala,duhovniceasca a Bisericii noastre nu am ce sa spun,e o tema care nu poate fi pusa in discutie,acolo lucrurile sunt clare,Sfanta Scriptura si Vietile si activitatile Sfintilor Parinti spun tot ce e de spus(si in nici un caz eu nu sunt abilitat sa vorbesc despre asa ceva). :D
Eu vreau sa ma refer la partea lumeasca,materiala a Bisericii.
Daca trebuie ea imbunatatita si daca da,cum se poate face asta.
Parerea mea o stiti daja,cred ca lucrurile se pot imbunatati foarte mult printr-o mai mare implicare a Mitropoliilor de judete cu aplicabilitate care sa mearga pana la Bisericile de la tara.
1) O idee care zic eu ca ar putea sa mearga ar fi asta:Multi tineri de la sate nu au avut ocazia(sau au avut foarte rar) sa vada marile orase si sa viziteze Catedralele si bisericile importante de aici(se stie ca multe din Manastirile noastre sunt asezate in apropierea satelor). De asemenea marea maj. a timerilor de la oras nu au vazut in viata lor o Manastire,sau o Biserica traditionala autentica.
Eu cred ca s-ar putea organiza excursii interactive pentru ca fiecare sa poata vizita si vedea ceea ce nu are la el acasa.
Pentru asta ar fi nevoie ca Mitropolia de judet sa cumpere cateva autobuze sau microbuze,ceva motorina,si sa faca un pic de lobby prin scoli,facultati si alte institutii publice.Insa in primul rand trebuie sa vrea.
2)Sa se organizeze discutii pe teme religioase,sa se discute aplicatii ale Sf. Scripturi si ale vietii Sf. Parinti in viata de zi cu zi.Stiu,imi veti spune ca Biserica organizeaza deja asa ceva,da. Dar eu propun sa se organizeze acest lucru nu in Biserica unde acest lucru a devenit o rutina si unde cei neinitiati,dar dornici de cunoastere o vad ca ceva elitist in care omul de rand nu are acces(asa se vede din afara) ci la Manastiri,unde,pe langa preot,poate participa si calugarii sau maicile.
Sau in tabere crestine special amenejate,unde apoi se pot organiza si drumetii.
pentru asta e nevoie iar de autobuze/microbuze,motorina,eventual constructia unor cabane permanente ale Mitropoliei de judet,dar mai ales de vointa si implicare
Daca se vrea aceste lucruri pot fi realizate,nu sunt exagerari.Trebuie doar sa aiba cine sa le coordoneze si sa le aplice,si aici e nevoie obligatoriu de implicarea preotilor.(apropo,X a intrebat pe Y cum poate sa viziteze o manastire,si Y a zi:e simplu:te urci in autobuzul cutare,si te lasa chiar in fata manastirii.Da X zice: nu am mai fost niciodata,nu stiu cum este,nu cunosc pe nimeni acolo,imi este rusine sa ma duc asa de unu singur.Si a renuntat.)
Ideea este ca multi nu se duc de rusine,ca ce va zice aia de acolo? daca nu ma primesc? si alte asemenea.DE aceea e nevoie de implicare si organizare.
in speranta ca nu v-am plictisit pra mult as vrea sa stiu daca sunteti de acord cu ideile mele si eventual sa aduceti si altele in discutie :D
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde CatalinM » 16 Iul 2008, 20:57

In primul rand ar trebui sa stim cui i s-ar adresa asemenea initiative. Avem "clienti" suficienti? Organizam o intalnire de asta si cel desemnat sa vorbeasca sau sa conduca o discutie are ca auditoriu 3 femei si o sala intreaga de scaune goale. Sau, in cel mai bun caz vin aceleasi persoane, studenti teologi cu precadere, care umplu salile pe la mai toate conferintele. Personal sunt foarte rezervat cand aud de chestiile astea, pentru ca stiu cam cat de (ne)interesata este lumea.

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 16 Iul 2008, 21:45

pai tocmai de asta trebuie facuta reclama ca sa vina oameni care nu sunt in legatura cu teologia si poate chiar atei.Un ateu poate fi atras tocmai de ceva atractiv(excursie,recreere) astfel exista posibilitatea sa se "aplece" mai mult urechea, dacat intr-o atmosfera rigida,sobra,pe care ar respinge-o din start.
Una e sa viziteze o Manastire,cu atmosfera specifica de acolo,si eventual sa participe din curiozitate la intalniri cu calugari decat sa intre in Biserica pe langa care trece zi de zi plictisit cand merge la lucru.(vorbesc din perspectiva unui ateu).
De multe ori astfel de oameni dezinteresati de cele sfinte au mult mai mult respect pentru monahi si monahii,tocmai datorita vietii simple si cinstite pe care o duc(si deci sincere),decat de preotii de toata ziua ,pe care ii considera mai lumesti,mai putin imuni la tentatii materiale si deci mai nesinceri.Asta este realitatea.
deci,printr-o reclama consistenta,fii sigur ca astfel de actiuni ar fi foarte bine primite,la inceput mai timid,dar mai apoi,odata cu "raspandirea vestii" nu vor mai fi locuri(sunt multi copii,tineri,adulti,batrani care n-au sute de euro sa se duca prin statiuni,astfel de actiuni ar fi ca o mana cereasca).
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Iul 2008, 14:51

Nu vreau sa par sacaitoare Gabriel, insa te intreb : de ce asteptam intotdeauna ceva oarecare pt a putea da inapoi ?
Adica mie imi suna a targuiala imi dai (insa tu prima data) ceva ( o excursie, nu stiu ce) dupa care iti dau si eu (voi participa, la slujbele de Duminica)...mie personal mi se pare atat de trista indrazeala de a negocia iubirea fata de Dumnezeu (participarea la Sf. Liturghie pp ca ajungi sa-l iubesti pe Dumnezeu).

Apreciez foarte mult parohiile care dispun de resurse, sunt dornice sa faca si aceasta munca de marturisire la iarba verde insa doar atunci cand aceasta intentie izvoreste dintr-o iubire sincera pt credinciosi si nu doar asa de suparafata, caci aceasta este o noua metoda de "racolare" a tinerilor in sanul bisericii. In acest din urma caz nu vor reusi parohiile nimic pt ca lipseste Dumnezeu (iubirea) din lucrarea/intentia lor .

Au atata nevoie de intelegere, dragoste acesti tineri incat crede-ma Gabriel ca daca ei ar avea preoti cu iubire, si cu intelegere adevarat nu le-ar mai trebuie ceva "palpabil" care sa-i convinga ca da merita sa mearga la Biserica si sti de de pt ca acea dovada de care au ei nevoie pt a fi convinsi ca "nu pierd la targuiala" dispare simtind caldura, iubirea parintelui duhovnic.
Nu spun Doamne fereste ca preotii/credinciosii practicanti (si ei au aceasta misiune de ai atrage) nu-i iubesc pe tineri ii iubesc, dar cand vine vorba de intelegere, rabdare se schimba lucrurile caci ei una stiu (la biserica se intra imbracat asa, se sta asa, si se ingenunchiaza asa) si aia fac, ori aceasta limitare a libertatii la care nici Bunul Dumnezeu nu are pretentia ii ingrozeste crede-ma.

Imi cer scuze ca m-am lungit si astfel voi fi obositoare.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 20 Iul 2008, 22:14

...de ce asteptam intotdeauna ceva oarecare pt a putea da inapoi?
Pentru ca asta e firea omului.
Apreciez foarte mult parohiile care dispun de resurse
Parohiile care au resurse au tot datorita oamenilor, credinciosilor; nevoie de astfel de activitati este in parohiile lipsite de credinciosi practicanti, ceea ce inseamna si lipsa de resurse.
...ar avea preoti [...] iubirea parintelui duhovnic.
Nu putem vorbi de preoti, cu atat mai putin de duhovnici, unor tineri care nu vin la Biserica, care nu-L cunosc pe Dumnezeu. Cum crezi ca va avea un astfel de tanar duhovnic? Topicul cauta raspunsuri si solutii pentru a aduce tinerii la Biserica, nu pentru a-L intelege pe Dumnezeu, ci pentru a-L cunoaste.
...imi dai ... o excursie [...], voi participa, la slujbele de Duminica [...] participarea la Sf. Liturghie pp ca ajungi sa-l iubesti pe Dumnezeu...
Acceasi idee: oamenii trebuie sa ajunga sa-L cunosca pe Dumnezeu, nu sa-L inteleaga; ei (tinerii despre care vorbim in acest topic), daca ajung sa participe la Liturghie, o vor face pentru a-L cunoaste (cel putin in prima faza), asa ca mie mi se pare un schimb echitabil, chiar castigator pentru Biserica. Problemele nu se termina aici, ci se ridica altele: cum sa-i ademenim sa vina intr-o excursie unde vor fi cazati la o manastire, vor manca ciorba de fasole, vor sta in autocar vreo trei zile si toate astea in loc sa stea cu prietenii "EMOtivi" prin scari de bloc si prin piata mica din localitate la vreun concert rock?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Iul 2008, 10:21

Topicul cauta raspunsuri si solutii pentru a aduce tinerii la Biserica, nu pentru a-L intelege pe Dumnezeu, ci pentru a-L cunoaste
O solutie : asa cum se strange fondul filantropic asa s-ar putea strange un fond pt sponsorizarea de activitati, pelerinage la Manastiri . Acest apel se face in biserica, iar credinciosii practicanti (care sunt mai mult persoane in varsta decat tineri) ar putea dona o suma infima din pensiile lor astfel incat sa se stranga bani pt plata traseului (microbuz/autobuz, benzina etc).

Cam aici s-ar termina misiunea persoanelor in varsta de a ai atrage pe tineri la Biserica, mai departe intervin credinciosii practicanti (putinii tineri care merg) si din multa lor iubire de semeni ar face cunoscute aceste activitati tinerilor (prietenilor apropiati care nu sunt f. evlaviosi, cunoscutilor, colegilor etc)...iar convinge ca merita.

Cred ca de folos ar fi daca tinerii ar avea un microbuz separat de persoanele in varsta .Nu este vorba de discriminare insa acestea nu inteleg noua generatie si tind sa aiba o atitudine critica la adresa lor: uite cum s-a imbracat, vai saraca/saracul uite cum este machiata/imbracat/tuns etc. si astfel sa-i inlature, sa-i faca sa nu se simta in largul lor.

Foarte important este ca preotul parohiei, persoanele in varsta, tinerii sa-i lase pt inceput pe tinerii sa se comporte cum stiu ei la biserica, manastire si sa nu-i critice ...scriind aceste cuvinte mi-a venit in minte urmatoarea idee: eu cred ca tinerii iubesc mai mult credinciosii practicanti decat invers pt ca ei nu-i critica: "uite cum sunt imbracati, cum se inchina etc" ci din contra ii admira , ii accepta asa cum sunt si nu incearca sa-i schimbe .

Am observat groaza tinerilor care provine din faptul ca "la manastire merg numai tinere cu fuste lungi care se uita urat la mine, persoane in varsta carcotase" etc, astfel ca ei fug de asemenea activitati si nu pt ca nu ar avea bani ci pt ca le e teama ca acestia vor sa le schimbe personalitatea pe care ei si-au format-o.

Daca ne purtma cu ei cu aceasta intelegere si dragoste incet, incet isi vor da seama unde gresesc in ceea ce priveste imbracamintea, look-ul etc.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 23 Iul 2008, 01:40

Maria draga,la intrebarile pe care mi le adresezi mie,Catalin iti raspunde zic eu destul de limpede pe scurt.....ma bucur ca ai deschis si tu un topic pentru tineri,inseamna ca tema asta chiar merita toata atentia :D
Cataline,spui ca tinerii asculta concerte rock....bine ar fi,si sa ma explic de ce:
Azi rock-ul a devenit o raritate,rockerii sunt priviti ca niste inapoiati pentru ca altele sunt preferintele muzicale: 1) hip-hopul(mai rau) 2) manelele(mult mai rau)....de ce?
a) Rock-ul promoveaza e adevarat,o muzica necrestina,dar: in versurile sale,formatiile isi pun intrebari referitoare la existenta umana si spiritualitate.E adevarat,cea negativa,rockerii fiind asociati de multe ori(cateodata pe drept) cu satanismul. Dar ei recunoscand existenta Diavolului, o recunosc automat si pe cea a lui Dumnezeu.Un astfel de tanar,are sufletul ratacit pe cai gresite,DAR NU ARE INIMA IMPIETRITA,cu sufletul deschis,orican se poate intoarce la Dumnezeu si ceea ce e cel mai important,nu pune pret pe bunurile materiale,existand astfel sperante pentru ei.
b) Hip-hopul e mai nociv decat rock-ul,pentru ca promoveaza violenta fizica si verbala,materialismul(in parte) si a fi nemilos cu cei cazuti= o muzica si mai necrestina.
Atuurile(daca pot fi numite asa) sunt ca adeptii acestui curent isi pun totusi intrebari in versurile lor la teme precum sensul vietii,moartea,existenta,si chiar Dumnezeu.
De aici rezulta ca si aceasta categorie mai are totusi ceva sperante catre indreptare(se spune ca hip-hoperii de azi sunt de fapt rock-erii de ieri,in forme mai extreme)
c) Manelele sunt cele mai nocive forme de exprimare pentru sufletul uman(si pentru mantuire),pentru ca promoveaza materialismul pur dus pana la extrem,acumularea de averi prin smecherie(furt,prostirea celor cinstiti),ateismul,opulenta materiala(palate,masini de lux,averi) fara nici o mila pentru cel sarac,respect doar pentru cei mai smecheri ca ei,atat.
In versurile lor nu se regaseste nici un indemn la cava sufletesc,doar materie si atat.
Un astfel de om ARE INIMA IMPIETRITA,nu crede nici in Dumnezeu,nici in Diavol,in nici un lucru spiritual(pozitiv sau negativ),crede doar in bunurile pamantesti
Nu vreau sa par rasist,dar etnia care a creat acest curent distrugator,se vede cu ochiul liber in ce crede:lux,de la nastere pana la moarte,si chiar dupa(pana si cavourile lor costa sute de mii de euro),bani cu care ar putea fi ajutate multe suflete necajite.
Asta este curentul muzical(si de viata-in acest moment defineste natiunea romana peste hotare-imaginea romanulul "clasic" la Euro 2008 a fost un rrom bine facut, cu un lant de aur de cateva Kg. la gat-acest curent,prin exponentii sai ne distruge total si ireperabil imaginea in toata Europa si in lume)....cam astea ar fi argumentele mele...(si mai spunea Maria ca ne plictiseste cu cat de mult scrie,ayunci eu ce fac,somn de voie...? :lol:
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Iul 2008, 11:12

Ce spui Gabriel, incercam sa organizam impreuna cu preotul paroh si cu credinciosii tineri "ceva" pt folosul tinerilor care nu-L cunosc pe Dumnezeu ?

Eu acum voi fi plecata 2 luni din tara asa ca nu voi putea pune in aplicare solutia, poate la intoarcere, insa as dori sa incerci si tu sa pui in aplicare vreun plan si sa ne spui si noua cum a decurs.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 23 Iul 2008, 16:27

nu pot face nimic fara ajutorul tau :lol:
ce faci te muti la mine in oras...? ca eu s din Tm... :mrgreen: (ce zice barbatu-tu ?)
oricum sa nu stai mult pe dincolo ca tara are nevoie de prezenta ta aici,si de ideile tale :lol:
deocamdata singuru plan a fost sa atrag atentia la problema asta.... :?: oi fi reusit sau nu..?
cand vii in tara mai vb...eventual pe mes :)
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Iul 2008, 18:09

OFF TOPIC
nu pot face nimic fara ajutorul tau
Se pare ca nu am fost inteleasa.
Cand am spus "incercam sa organizam impreuna cu preotul paroh" m-am referit eu-preotul (la mine in Marsa), tu-preotul (la tine in Timisoara) si poate si altii vor incerca sa implementeze ceva in orasul de unde sunt impreuna cu preotul lor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde elena -petra » 23 Iul 2008, 18:29

OFF TOPIC
nu pot face nimic fara ajutorul tau
Se pare ca nu am fost inteleasa.
Eu cred ca te-ai facut inteleasa, dar Bitza a dorit sa ,,detensioneze" putin discutia ,,din trecut" cu un spirit de gluma.

Oricum ,sa ne tineti si pe noi la curent cu actiunile care le veti intreprinde. Sau ramaneti doar la stadiul de discutii...de propuneri.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Iul 2008, 18:37

Bitza a dorit sa ,,detensioneze" putin discutia ,,din trecut" cu un spirit de gluma.
Daca asta a fost intentia "bitza" atunci stai linistit, din partea mea, caci la mine nu tine mult supararea, "tensiunea".
Oricum ,sa ne tineti si pe noi la curent cu actiunile care le veti intreprinde. Sau ramaneti doar la stadiul de discutii...de propuneri.
Pai speram, cu mila Lui Dumnezeu, sa nu ramanem doar la stadiul de discutii, insa apelul a fost facut, asa cum preciza si "bitza", pt a trage un apel de alarma in aceasta directie pt toti, toate.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde elena -petra » 23 Iul 2008, 19:03

Pai speram, cu mila Lui Dumnezeu, sa nu ramanem doar la stadiul de discutii, insa apelul a fost facut, asa cum preciza si "bitza", pt a trage un apel de alarma in aceasta directie pt toti, toate.
Noi ,,am avut o tentativa" de acest gen si speram ca daca facem seri duhovnicesti unde dupa vizionarea unor filme cu diferite teme religioase,interviuri cu mari parinti duhovnici, vizionarea unor CD cu manastiri atat din tara cat si de la Muntele Athos, ascultarea unor pricesne.....etc.....aveam speranta sa aducem cat mai multi tineri pe calea Credintei,insa ne-am dat seama ca de fapt actiunea noastra nu s-a bucurat de prea mult succes. In afara unor ,,batranele" care stateau la Caminul de Batrani si cateva credincioase ( tot de varsta a III-a) la tineret nu am prea avut trecere. Veneau intr-adevar cateva tinere...dar cu alte scopuri.Una pentru cantaretul X , alta pentru cantaretul Y , cealalta pentru ,,nu mai spun cine".Din pacate actiunea noastra nu s-a bucurat de succes, sau probabil n-am stiut sa ne implicam noi suficient.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Iul 2008, 19:21

Tocami din acest motiv nu am fost, la inceput, receptiva la aceasta idee-de atragere a tinerilor catre valorile ortodoxe, si nu ca nu mi-ar fi placut idee ci pt ca stiu din proprie experienta - credinta este in fiecare om si singur trebuie sa si-o descopere, insa totusi am spus ca "incercarea moarte n-are" si uneori poate unul din o mie isi "va desfunda" urechile si-si "va inlatura" panza de pe ochi.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 24 Iul 2008, 09:35

era o gluma :lol:
totdeauna esti asa rigida?? :mrgreen:
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 24 Iul 2008, 09:47

elena,prin cate scoli si facultati s-au facut reclama,s-au pus afise,s-a luat legatura cu profesorii care doresc sa promoveze astfel de initiative....?? Cati voluntari a avut actiunea de anuntare?(daca a existat asa ceva)...cate organizatii crestine(ex:ASCOR,Oastea Domnului,samd) au fost implicate(daca au fost)?
pai cele de varsta a 3a au venit pt. ca ele vin mai ales la Biserica cel mai des,de aia actiunea voastra a avut succes numai la ele...... da ale tinere cum de veneau asa de buna voie,cumva pt cantaretul de...pricesne?? :lol: ca ziceai ca veneau pt cantaretul X si Y....da ce se canta acolo de le atragea asa de tare,guta sau ce? ca daca se canta muzica bisericeasca,inseamna ca le atragea genul si nu cantaretul.... :mrgreen:
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde elena -petra » 24 Iul 2008, 14:51

elena,prin cate scoli si facultati s-au facut reclama,s-au pus afise,s-a luat legatura cu profesorii care doresc sa promoveze astfel de initiative....?? Cati voluntari a avut actiunea de anuntare?(daca a existat asa ceva)...
Daca te referi la actiunea prezentata de mine, reclama s-a facut la un post local de televiziune si nu numai o singura data, iar de afise ....nu cunosc.
..cate organizatii crestine(ex:ASCOR,Oastea Domnului,samd) au fost implicate(daca au fost)?
Adevarul este ca Oastea Domnului se implica suficient de mult in tot felul de activitati.Ei pe langa faptul ca participa regulat la slujbe au si tot felul de adunari de-ale lor in paralel.Cand l-am avut invitat pe pr Marcus sa sustina in biserica cateva ,,concerte" cu pricesne ,lumea a fost foarte receptiva si atunci intr-adevar a fost biserica plina.
da ale tinere cum de veneau asa de buna voie,cumva pt cantaretul de...pricesne?? :]
;) exact.

diaconul_Catalin

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 24 Iul 2008, 19:56

Luati de mana un preot, imbracati-l in training (daca va considera posibila o astfel de imbracaminte pentru "statutul lui social"), mergeti pe un teren de mini-fotbal, jucati jumate de ora, apoi beti o bere cu el, si intrebati-l ceva! Orice! Ceilalti, din curiozitate cel putin, vor casca vreo cateva minute urechile la discutie. Unde merge discutia si fiecare tanar mai departe (nu in minutele urmatoare) tine doar de "tactul" acelui preot.
E exagerat? Preotul nu poate juca fotbal (poate doar daca e prea batran nu poate da cu piciorul in minge) sau "nu se cade"? Daca preotul ramane doar in biserica, va ramane doar cu lumea din biserica, iar acestia sunt mica parte din Biserica ce ii este incredintata.
PS: exemplu cu terenul de fotbal este doar atat: un exemplu.

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 24 Iul 2008, 19:59

Daca te referi la actiunea prezentata de mine, reclama s-a facut la un post local de televiziune si nu numai o singura data, iar de afise ....nu cunosc.
cam putin ,cam foarte putin,spre deloc.
Asta este principala problema a tuturor esecurilor de acest fel: lipsa de anunturi,reclame,publicitate.Daca nu se anunta,lumea nu are de unde sa stie,cu atat mai putin tinerii plictisiti de ce le ofera viata,daca nu vor fi invitati,ei nu vor cauta,nu vor veni,vor fi asteptati in zadar... :|


si se mai spune ca Romania este o tara "profund" ortodoxa...fals. pai asta ne invata Ortodoxia,dezinteresul si indiferenta fata de aproape?
nu spune oare Mantuitorul sa iubesti aproapele ca pe tine insuti? ori daca "aproapele" acestor copii nici macar nu-i baga in seama,urmarindu-si propriile interese(de la unii preoti pana la omul "matur" de pe strada,)toti buni crestini de ochii lumii,totul e doar o utopie.
se dovedeste din nou ca viata si societatea,chiar asa-zis "ortodoxa",cum e cea romaneasca e de fapt doar o jungla in care fiecare trage doar pentru el,urmarindu-si doar propriile interese,doar propria mantuire.....nimic mai fals si mai gresit! :|
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum putem atrage <<practic>> lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 24 Iul 2008, 20:59

...insa as dori sa incerci si tu sa pui in aplicare vreun plan si sa ne spui si noua cum a decurs
maria, sa nu crezi ca nu am observai usoara ironie cu care ai scris aici,nu-i nici o problema,nu ma supar.
Problema cea grava este ca numarul ironicilor este (din pacate) majoritar si in continua crestere intr-o lume care are nevoie urgenta de cu totul altceva si nu de misto-uri......
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 55 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron