Cum putem atrage "practic" lumea catre valorile Ortodoxiei

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Cum putem atrage "practic" lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde Florina » 23 Aug 2008, 19:06

Am auzit de curand zicala ca "Ortodoxia este cel mai bine pazit secret" si m-am gandit ca, intr-adevar, noi nu facem prozelitism agresiv. Asa cum nici Dumnezeu nu intra fortat in viata nimanui. Nu impune nimanui sa vina la Biserica, sa citeasca Sfanta Scriptura. Dar noi, care mergem, trebuie sa fim exemple personale. Nu ajuta vorbele aproape deloc. In liceu, ma chinuiam cu o profa de istorie sa-i explic lucruri de credinta, si ea nici nu voia sa auda. Patru ani mai tarziu am revazut-o... la biserica! La moartea mamei ei, a venit la biserica si i-a placut asa de mult ca a inceput sa vina in fiecare duminica. Iata ca Dumnezeu a asteptat-o zeci de ani, cu rabdare. Si, cand a venit momentul, a inteles chemarea. Dar pana atunci, argumentele rationale o lasau rece. Pentru ca numai in Duhul Sfant poti intelege credinta!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum putem atrage "practic" lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Aug 2008, 19:56

Si eu sunt de aceeasi parere cu Raluca. Obiectivul nostru e sa-i molipsim pe altii de iubire - iar cum poti face asta altfel decat iubindu-i?

Apropos, este unul din motivele de ce increstinarea celor mai multe popoare ortodoxe (un exemplu foarte elocvent este Rusia in sec. IX) s-a facut lent, dar sigur. Misionarii se stabileau cu traiul pe noul plai, se integrau in viata locului, invatau limba, se imprieteneau si se infrateau cu bastinasii, dar mai ridicau si cate o bisericuta, mai traduceau cate o carte sfanta, mai mijloceau la Dumnezeu cu multa ingaduinta si rabdare. Asa s-au nascut nu doar popoare, ci chiar culturi ortodoxe, suflul crestin respirand in toate madularele societatii. Aceasta este si marea deosebire fata de erezii si secte. (cum a remarcat diaconul Andrei Kuraev)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum putem atrage "practic" lumea catre valorile Ortodoxiei

Mesaj necititde bitza » 30 Aug 2008, 18:52

Frate Ioane,in Romania nu cred ca se mai pune problema increstinarii,pentru ca acest lucru s-a facut odata cu venirea Sfantului Andrei aici acum aproape 2000 ani.
Biserici avem,traditie crestina avem,traitori intr-u Hristos care se roaga pentru noi avem de asemenea.
Ce ne mai trebuie este : implicare,la toate nivelurile:spirituala,materiala,morala,sociala.
Este ceea ce se lipseste Romaniei cel mai mult in momentul de fata:interesul fata de aproapele.
Iar tinerii nu constituie de loc o exceptie,dimpotriva!
Exista exemple:Fundatia Pro-vita,Centrul de consiliere al maicii Siluana Vlad,si alte cateva,dar sunt prea putine,sunt doar niste raritati fata de nevoia uriasa care exista.
Iar daca se mai pune si bete-n roate.......e clar!
Iar oamenii nu pot fi atrasi cu adevarat catre valorile Ortodoxiei decat numai cu puterea exemplului.
Iar a fi "tu ca si individ" exemplu personal,e bine,dar nu suficient.
E nevoie de mai mult,de exemple colective,organizate,de grup,nu atat de individualitati.
Ceea ce lipseste este initiativa venita de sus de la conducerea Bisericii.
De ce doar cativa preoti si o maica vrea sa ajute social?
Restul unde sunt?
La cati slujitori ai Domnului exista,ar trebui sa existe fundatii sociale in fiecare parohie a fiecarui cartier din fiecare oras al tarii...de ce nu e asa...?
Ca sa mergi sa faci o fapta buna ajutand un om in suferinta,nu-ti trebuie prea multi bani,iti trebuie doar un pic de timp din viata ta anosta si plictisitoare sa-ti sacrifici eventual timpul petrecut la televizor sau aiurea.
Nu trebuie sa astepteam ca cineva sa fie fortat de imprejurari sa se intoarca la Dumnezeu,trebuie sa o faca din timp,cu duhul blandetii si al iubirii de aproape actionand asupra sa....
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 53 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron