Despre lupta cu patimile

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Despre lupta cu patimile

Mesaj necititde Florina » 24 Aug 2008, 15:47

Sfantul Apostol Iacov, in Epistola sa soborniceasca, scrie: "Staţi împotriva diavolului şi el va fugi de la voi." (Ep. Sf. Iacov, 4,7)

Parintele Gheorghe Anitulesei a tinut o predica foarte edificatoare pe aceasta tema:

http://audio.neogen.ro/user/Metodios/10 ... oyfjc6a97/
http://audio.neogen.ro/user/Metodios/ho ... t40bp56am/

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre lupta cu patimile

Mesaj necititde protosinghel » 02 Ian 2009, 17:43

Din 24 august, de când a fost deschis acest subiect, nimeni nu este interesat de lupta cu patimile (şi de fapt nici de altele).
Sau poate lumea a înţeles că trebuie efectiv să te pui la treabă, nu să discuţi la nesfârşit?
Totuşi, subiectul mi se pare interesant şi actual pentru toţi oamenii şi din toate timpurile.
Din păcate, nu pot să vă împărtăşesc prea multe despre războiul meu (şi care la fiecare e diferit), dar spovedind de 5 ani sute de persoane, aş putea să împărtăşesc anumite idei generale din umila mea experienţă.

Pentru început vreau să pun o întrebare care mă frământă.
Aţi simţit vreodată (sau poate mai des) că diavolul nu vă atacă, Dumnezeu vrea să vă ajute, iar firea totuşi se pleacă, cumva de la sine, spre păcat, fără să fie îmboldită de afară? Chiar vreau să ştiu ce simt unii şi alţii? Personal des mă confrunt cu aşa ceva... :cry:

Domnul să ne miluiască şi să ne dea tuturor putere în acest război împotriva patimilor! Rugaţi-vă şi pt mine păcătosul. Merg la slujbă...

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Despre lupta cu patimile

Mesaj necititde Administrator3 » 02 Ian 2009, 20:18

Aţi simţit vreodată că diavolul nu vă atacă, Dumnezeu vrea să vă ajute, iar firea totuşi se pleacă, cumva de la sine, spre păcat, fără să fie îmboldită de afară?
Luand in calcul spusele sfantului apostol Pavel, credem ca facem raul pe care nu-l voim, pe acela il savarsim, desi voim a face binele (conform Romani VII, 19). Tot sfantul apostol Pavel spune, si tot in epistola catre romani, ca omul, chiar si cel fara de lege, din fire face cele ale legii, ceea ce arata ca omul are fapta legii scrisă în inima sa (conform Romani II, 14-15). Sfantul apostol Petru ne incredinteaza: diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită (I Petru V, 8). Amintindu-ne de pilda semanatorului, aflam ca diavolul vine şi ia cuvântul din inima celor care aud cuvantul lui Dumnezeu, ca nu cumva, crezând, să se mântuiască (conform Luca VIII, 12); luand aminte la pilda neghinei, primim invatatura conform careia diavolul nu zaboveste, ci vine si seamana neghina printre samanta cea buna (conform Matei XIII, 39). Sincer nu cred ca diavolul sta... oare are nevoie de odihna? Poate doar in fata unei crasme plina de betivi (parca prin pateric am citit ceva de genu').

Cat despre lupta cu patimile... nu poate fi castigata niciodata doar prin propria forta... Omul este supus patimii, nu pacatului...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre lupta cu patimile

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 04 Ian 2009, 12:13

Aţi simţit vreodată (sau poate mai des) că diavolul nu vă atacă, Dumnezeu vrea să vă ajute, iar firea totuşi se pleacă, cumva de la sine, spre păcat, fără să fie îmboldită de afară? Chiar vreau să ştiu ce simt unii şi alţii? Personal des mă confrunt cu aşa ceva... :cry:
Nu... Nu stiu cum sa fi fost dar nu am simtit sa fi fost asa... :roll:

Avatar utilizator
sava
Mesaje:7
Membru din:18 Noi 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Despre lupta cu patimile

Mesaj necititde sava » 04 Ian 2009, 20:20

Posibil sa fie ascuns diavolul si sa nu simtim ca el ne indeamna...

Oricum, Dumnezeu vrea mereu sa ne ajute in lupta cu noi insine, cu diavolul si cu lumea. Dar, cand luptam cu noi si cu lumea, tot cu diavolul luptam.
îndrăgostit de Sf. Sava

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Despre lupta cu patimile

Mesaj necititde Administrator3 » 05 Ian 2009, 20:17

...cand luptam cu lumea, tot cu diavolul luptam.
E cam exagerat sa numesti lumea ca fiind diavolul. Adica daca eu te indemn sa faci ceva, inseamna ca sunt diavol?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre lupta cu patimile

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Ian 2009, 20:49

...cand luptam cu lumea, tot cu diavolul luptam.
E cam exagerat sa numesti lumea ca fiind diavolul. Adica daca eu te indemn sa faci ceva, inseamna ca sunt diavol?
Probabl se referea la duhul lumesc, la duhul desertaciunii...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre lupta cu patimile

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Ian 2009, 12:27

Aţi simţit vreodată (sau poate mai des) că diavolul nu vă atacă, Dumnezeu vrea să vă ajute, iar firea totuşi se pleacă, cumva de la sine, spre păcat, fără să fie îmboldită de afară? Chiar vreau să ştiu ce simt unii şi alţii? Personal des mă confrunt cu aşa ceva... :cry:
Ma confrunt si eu adesea... Sf. Ap. Iacov zice ca "pofta zamisleste pacatul", deci putin conteaza de unde vine ispita. Firea noastra este foarte slaba, atat de slaba ca nimic nu poate fara Dumnezeu - "Cine nu aduna cu Mine, risipeste" avertizeaza Hristos. In "Convorbiri duhovnicesti" (PSB 57), Sf. Ioan Cassian descriind lupta cu principalele patimi afirma in mai multe locuri ca "niciodata nu alunecam (in pacat) pe neasteptate", pentru ca in fond, caderea incepe din momentul in care nu mai crestem. Nu in zadar crestinul a fost comparat cu atletul, caci ambii isi mentin "forma" numai daca cresc - asa cum muschii unuia nu mai raspund la fel daca se deprind cu doza de sarcina, tot asa si virtutile celuilalt se molesesc daca nu sunt mereu incercate. "Da-mi Doamne mie ca sa-mi vad pacatul" suna o cerere din rugaciunea Sf. Efrem Sirul, pentru ca nimic nu smereste atat de bine ca constiinta propriei nimicnicii, iar smerenia este inceputul desavarsirii. Smerenia este ceea ce se petrece cu noi atunci cand iubim - si ca si iubirea, "niciodata nu cade" dupa cuvantul Apostolului. Cade numai daca nu este ce sa cada...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 67 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron