"Iubeste si fa ce vrei"

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
"Iubeste si fa ce vrei"

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 18 Noi 2008, 17:16

"Iubeste si fa ce vrei!" (Fer. Augustin)
Ultima parte imi convine...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Poate omul atinge perfectiunea ???

Mesaj necititde esenin » 18 Noi 2008, 19:04

Romani 7:

15Căci nu ştiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Poate omul atinge perfectiunea ???

Mesaj necititde Ioan Cr » 19 Noi 2008, 12:05

Romani 7:

15Căci nu ştiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.
Stimate Esenin, cred ca am fost explicit - "IUBESTE si fa ce vrei". Daca nu iubesti, respectiv, nu face ce vrei. Simplu, nu?

Iar citatul pe care-l aduceti - de ce nu continuati ideea sfantului, e foarte interesanta (aduc pasajul intreg, sper sa nu va oboseasca):

Rom 7:17 Dar acum nu eu fac acestea, ci păcatul care locuieşte în mine.
Rom 7:18 Fiindcă ştiu că nu locuieşte în mine, adică în trupul meu, ce este bun. Căci a voi se află în mine, dar a face binele nu aflu;
Rom 7:19 Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârşesc.
Rom 7:20 Iar dacă fac ceea ce nu voiesc eu, nu eu fac aceasta, ci păcatul care locuieşte în mine.
Rom 7:21 Găsesc deci în mine, care voiesc să fac bine, legea că răul este legat de mine.
Rom 7:22 Că, după omul cel lăuntric, mă bucur de legea lui Dumnezeu;
Rom 7:23 Dar văd în mădularele mele o altă lege, luptându-se împotriva legii minţii mele şi făcându-mă rob legii păcatului, care este în mădularele mele.
Rom 7:24 Om nenorocit ce sunt! Cine mă va izbăvi de trupul morţii acesteia?
Rom 7:25 Mulţumesc lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos, Domnul nostru! Deci, dar, eu însumi, cu mintea mea, slujesc legii lui Dumnezeu, iar cu trupul, legii păcatului.
Rom 8:1 Drept aceea nici o osândă nu este acum asupra celor ce sunt în Hristos Iisus.
Rom 8:2 Căci legea duhului vieţii în Hristos Iisus m-a eliberat de legea păcatului şi a morţii,
Rom 8:3 Pentru că ceea ce era cu neputinţă Legii - fiind slabă prin trup - a săvârşit Dumnezeu, trimiţând pe Fiul Său întru asemănarea trupului păcatului şi pentru păcat a osândit păcatul în trup,
Rom 8:4 Pentru ca îndreptarea din Lege să se împlinească în noi, care nu umblăm după trup, ci după duh.
Rom 8:5 Căci cei ce sunt după trup cugetă cele ale trupului, iar cei ce sunt după Duh, cele ale Duhului.
Rom 8:6 Căci dorinţa cărnii este moarte dar dorinţa Duhului este viaţă şi pace;
Rom 8:7 Fiindcă dorinţa cărnii este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci nu se supune legii lui Dumnezeu, că nici nu poate.
Rom 8:8 Iar cei ce sunt în carne nu pot să placă lui Dumnezeu.
Rom 8:9 Dar voi nu sunteţi în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui.
Rom 8:10 Iar dacă Hristos este în voi, trupul este mort pentru păcat; iar Duhul, viaţă pentru dreptate,
Rom 8:11 Iar dacă Duhul Celui ce a înviat pe Iisus din morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Iisus din morţi va face vii şi trupurile voastre cele muritoare, prin Duhul Său care locuieşte în voi.
Rom 8:12 Drept aceea, fraţilor, nu suntem datori trupului, ca să vieţuim după trup.
Rom 8:13 Căci dacă vieţuiţi după trup, veţi muri, iar dacă ucideţi, cu Duhul, faptele trupului, veţi fi vii.
Rom 8:14 Căci câţi sunt mânaţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.
Rom 8:15 Pentru că n-aţi primit iarăşi un duh al robiei, spre temere, ci aţi primit Duhul înfierii, prin care strigăm: Avva! Părinte!
Rom 8:16 Duhul însuşi mărturiseşte împreună cu duhul nostru că suntem fii ai lui Dumnezeu.
Rom 8:17 Şi dacă suntem fii, suntem şi moştenitori - moştenitori ai lui Dumnezeu şi împreună-moştenitori cu Hristos, dacă pătimim împreună cu El, ca împreună cu El să ne şi preamărim.


Sf. Ap. Pavel foloseste din plin, aici, metoda dialectica, explicand lupta cea buna prin aratarea dezvoltarii acesteia in noi insine odata cu cresterea noastra duhovniceasca in Hristos (pana la Lege a fost una, in Lege - altceva, anume "pentru ca păcatul, prin poruncă, să fie peste măsură de păcătos" (Rom 7:13), dupa venirea lui Hristos - altceva, anume vietuirea in Duh, "căci câţi sunt mânaţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu" (Rom 8:14)). Faptul ca isi recunoaste pacatosenia nu inseamna ca nu este desavarsit, ci ca lupta lupta cea buna, cu carnea - "Fiindcă dorinţa cărnii este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci nu se supune legii lui Dumnezeu, că nici nu poate" (Rom 8:7). Iata de ce poate afirma si asta: Drept aceea nici o osândă nu este acum asupra celor ce sunt în Hristos Iisus (Rom 8:1).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Poate omul atinge perfectiunea ???

Mesaj necititde danadoina » 19 Noi 2008, 12:15

IoanCr,
mie mi se pare "Iubeste si fa ce vrei" problematic , ca indemn . De ce ? Nu pentru ca nu ar fi asa ci pentru ca este vorba de un "iubeste " la care ajung doar oamenii f. induhovniciti si, omul normal , alde noi este foarte usor tentat sa creada ca iubeste cand de fapt noi nu experiem ADEVARATA IUBIRE dumnezeiasca, o cunoastem numai din invatatura Bisericii dar pana a ajunge la ea este o cale lunga de rugaciune si asceza ! Iertare, daca gresesc.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Poate omul atinge perfectiunea ???

Mesaj necititde Ioan Cr » 19 Noi 2008, 12:19

IoanCr,
mie mi se pare "Iubeste si fa ce vrei" problematic , ca indemn . De ce ? Nu pentru ca nu ar fi asa ci pentru ca este vorba de un "iubeste " la care ajung doar oamenii f. induhovniciti si, omul normal , alde noi este foarte usor tentat sa creada ca iubeste cand de fapt noi nu experiem ADEVARATA IUBIRE dumnezeiasca, o cunoastem numai din invatatura Bisericii dar pana a ajunge la ea este o cale lunga de rugaciune si asceza ! Iertare, daca gresesc.
NU, nu gresiti! :)

Asa este, am scris si in penultimul mesaj, lui Esenin (desi, acum vad, am raspuns un pic ambiguu - cei ce SUNT in Hristos, sa se citeasca cu accentul anume pe "sunt", in versetul de la urma...). De fapt, aceasta lozinca a fost problematica mereu: miscarea "hippy", bunaoara, au preluat-o ca sa-si promoveze perversiunile....

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Poate omul atinge perfectiunea ???

Mesaj necititde esenin » 19 Noi 2008, 18:22

Nu vroiam decat sa-l fac sa citeasca tot pasajul.

Cum mi-aduc bine aminte, am inceput pe acest forum cu ACEST subiect. In ce ma priveste sunt cu totul de acord cu Sf. Paul si NU as amana asta pana la "Dragostea dumnezeiasca". Pentru ca este vorba de iubirea de care vorbeste Pavel, cu "roadele sale" (tot Pavel le insira). E deja greu comandamentul lui Pavel, ce sa mai vorbim de "Dragostea dumnezeiasca" ?. In rest cu totul de acord cu ati scris. Mi se parea important ca intrebatorul (Pisoiul fericit) sa fie "pus pe cale" citind pasajul. Dupa aceea si-o poate administra singur (calea). Sloganul e insa periculos, intr-adevar. La inceput ziceam ca o secta islamica ia de buna doar a doua parte: "fa ce vrei". (nu stiu daca o preia de la Augustin) Cum se stie porunca "iubeste" ... "le cuprinde pe toate celelalte" (Pavel, cred). Daca o faci pe asta, ai facut tot, iar fara asta n-ai facut nimic.Nu as amana pentru ca daca amani "lasi pe maine", din moment ce tot nu poti sa ajungi acolo (la "Dragostea dumnezeiasca"). Ori ce ti cere nu e obligatoriu sa ajungi la capat ci sa te "nevoiesti", cum ar zice ortodoxul, PE DRUM.

In ce priveste participatia lui Christos: Dumneavoastra, preotul, vedeti latura "Eu in Christos". Eu, ca bun eretic, vad mai degraba latura "Christos in mine". De aceea as insista, ca pedagogie, pe efortul de a-l face pe Christos sa "ia chip" in mine.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Poate omul atinge perfectiunea ???

Mesaj necititde Ioan Cr » 19 Noi 2008, 19:23

In ce priveste participatia lui Christos: Dumneavoastra, preotul, vedeti latura "Eu in Christos". Eu, ca bun eretic, vad mai degraba latura "Christos in mine". De aceea as insista, ca pedagogie, pe efortul de a-l face pe Christos sa "ia chip" in mine.
Nu sunt preot, stimate Esenin. :)

Un mic comentariu: Hristos nu ia chip in mine daca nu ma daruiesc Lui intai. Amintiti-va, "Eu sunt Viţa, voi - mlădiţele", şi suntem mlădiţe în măsura în care suntem în tulpină şi sorbim seva Adevărului şi Vieţii din ea. Dar sunt de acord, ţinta noastră finală este "să-L naştem pe Hristos în noi", după spusele Sf. Ap. Pavel. În plan pedagogic, daca tot insistati, conteaza nu numai CE, ci mai ales CUM facem asta.

Ma bucur foarte mult sa regasesc duhul cautarii curate in dvs....
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Iubeste si fa ce vrei"

Mesaj necititde protosinghel » 02 Ian 2009, 14:52

Tâlcuire la subiectul topicului:
Se zice: "Iubeşte şi fă ce vrei!" Dar ce o să faci când iubeşti? Singurul lucru pe care poţi să-l faci este să poţi să spui: "Dumnezeul meu, ia-mi viaţa, pentru că Te iubesc". Nu doreşti nimic altceva decât moartea, "desfacerea de trup şi a fi cu Hristos" (Filipeni 1:23). Cine-L iubeşte pe Dumnezeu este neputincios să facă orice rău şi de aceea se spune: "Iubeşte şi fă ce vrei"
Arhimandrit Emilianos Simonopetritul, Tâlcuire la Avva Iasia - Cuvinte ascetice, Arad, 2006, p. 135.

OLGA

Re: Poate omul atinge perfectiunea ???

Mesaj necititde OLGA » 29 Mar 2012, 20:07

Romani 7:

15Căci nu ştiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.
Eu cred că, mai degrabă, nu ştim ce facem.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Iubeste si fa ce vrei"

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Mar 2012, 20:36

Dar ce o să faci când iubeşti? Singurul lucru pe care poţi să-l faci este să poţi să spui: "Dumnezeul meu, ia-mi viaţa, pentru că Te iubesc".
Ce ciudat e, te străduieşti în fiecare clipă să dobândeşti iubirea şi când ai dobândit-o, vrei să mori! Nu degeaba a spus un mirean unui creştin adevărat: "parcă e de pe altă lume!". Creştinii nu aparţin aceste lumi, clar! dar oare numai creştinii!?... şi ceilalţi ar trebui să aibă aceeaşi convingere!
Eu cred că mai degrabă nu ştim ce facem
Dacă am şti ce facem (rău) am fi de-a dreptul şocaţi şi am decide să luăm drumul pustiei sau al pocăinţei imediat.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: "Iubeste si fa ce vrei"

Mesaj necititde OLGA » 30 Mar 2012, 18:22

Dar ce o să faci când iubeşti? Singurul lucru pe care poţi să-l faci este să poţi să spui: "Dumnezeul meu, ia-mi viaţa, pentru că Te iubesc".
Ce ciudat e, te străduieşti în fiecare clipă să dobândeşti iubirea şi când ai dobândit-o, vrei să mori! Nu degeaba a spus un mirean unui creştin adevărat: "parcă e de pe altă lume!". Creştinii nu aparţin aceste lumi, clar! dar oare numai creştinii!?... şi ceilalţi ar trebui să aibă aceeaşi convingere!
Eu cred că mai degrabă nu ştim ce facem
Dacă am şti ce facem (rău) am fi de-a dreptul şocaţi şi am decide să luăm drumul pustiei sau al pocăinţei imediat.
Dacă am şti ce facem, am fi desăvârşiţi..

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Iubeste si fa ce vrei"

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Mar 2012, 22:10

Dacă am şti ce facem, am fi desăvârşiţi..
Greşit! Dacă am şti, am pune început bun, iar până la desăvârşire e cale lungă sau mai scurtă, depinde. Prima dată cunoaştem, apoi îndreptăm, restul nu mai contează.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: "Iubeste si fa ce vrei"

Mesaj necititde OLGA » 31 Mar 2012, 12:54

Dacă am şti ce facem, am fi desăvârşiţi..
Greşit! Dacă am şti, am pune început bun, iar până la desăvârşire e cale lungă sau mai scurtă, depinde. Prima dată cunoaştem, apoi îndreptăm, restul nu mai contează.
"14. Iar hrana tare este pentru cei desăvârşiţi, care au prin obişnuinţă simţurile învăţate să deosebească binele şi răul." Evrei 5


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX