Ortodoxia si bunele maniere

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde elena -petra » 01 Mai 2008, 18:34

Am dorit sa dau un raspuns la intrebarea pusa de diaconul Catalin,dar m-am razgandit asta pentru ca nu doream iscarea unor polemici sau sa mi se ceara sa argumentez. :) Acuzatiile fara dovezi sunt calomnii( noroc ca nu mai este incriminata calomnia de noul Cod Penal), asa ca am considerat ca este foarte bun citatul pe care l-am luat din cartea lui Danion Vasile, referitor la de ce nu vin tinerii la Biserica?

<<,, Tinerii sunt destrabalati" , ,,tinerii sunt iubitori de patimi", ,,tinerii sunt fara frica lui Dumnezeu". Am auzit de multe ori aceste constatari moraliste.Intrebarea mea este: au avut tinerii conditiile de a creste in viata crestina sau nu?....

Voi incerca sa reproduc cuvintele pe care ni le-a spus un tanar cu care am stat de vorba:

,,Da,generatia noastra este rebela.Dar cum ar putea fi altfel? Cine ne-a invatat altceva? E atata minciuna in jurul nostru ,e atata rautate si mizerie in lumea oamenilor mari,ca noi nu ne dorim asa ceva.Suntem protestatari.Dar este singurul mod in care ne putem exprima dispretul fata de societatea care incepe sa semene cu un cadavru.Toti vorbesc ca e bine sa fii cinstit ,dar toti fura pe rupte.Toti lauda adevarul ,dar mint.Cum sa ne gandim la intemeierea unei familii, cand vedem ca familia e atat de subreda? Vrem dragoste si ne dam seama ca familia e un loc in care dragostea este ucisa.Sunt speriati preotii ca sunt atatea divorturi.Si ce, e mai bine sa stea oamenii impreuna fara sa se iubeasca? Oare asta ii place lui Dumnezeu? O relatie formala,in care nici unul nu e inplinit? Nu ne trebuie asa ceva.Mai bine lipsa.Ramanem cu povestile noastre de iubire care,cu toate minusurile lor ,nu ajung la cosmarul unei casatorii.

Ce am vazut in familiile noastre? Certuri intre parinti,neintelegeri! Si ce educatie am primit?Numai sfaturi sa fim cuminti,sau amenintari cu bataia daca nu ascultam.Dar ce modele am avut in parintii nostri?

Si de ce suntem departe de Dumnezeu? Dar cine ne-a ajutat sa fim aproape? Parintii nostri nu calca pe la biserica nici macar de Craciun, poate doar de Pasti,la botezuri,nunti sau inmormantari.

Iar profesorii de religie,majoritatea nu sunt nici ei mai buni.Ne zic ca fumatul e pacat,dar in cancelarie fumeaza cot la cot cu ceilalti.Isi tin orele cu plictiseala,si nu ne spun nimic convingator.

Iar in biserica? Ce putem vedea? Crestini care sunt buni sa faca morala daca ne vad ca intram acolo imbracati ciudat,si cu atata rautate cand ne dau afara incat nu ne mai trebuie sa calcam alta data.

E atata teatru,atata fatarnicie la crestini.Si nu e o parere pripita.Avem doar atatea rude care semneaza condica de prezenta la biserica,nelipsind la nici o liturghie.Dar, cand e vorba de impartit mosteniri,sar toti cu gura mare,uitand de credinta si intelegere.Iar cand e vorba de ingrijirea unui bunic, fug toti in toate partile,ca sunt ocupati cu problemele lor.Asta e credinta?

Ce sa mai zicem de preoti? Preoti care vorbesc de saracie ,dar au masini si case scumpe,luate din banutul enoriasului.Vorbesc despre post,si saracii mor de foame,iar ei se ingrasa de la un an la altul.Preotii pacatosi? Vuiesc ziarele de stiri senzationale despre ultimul chiolhan facut de popi sau de ultimul divort cerut de o preoteasa inselata.Sunt atatea biserici goale din cauza preotilor.....Si daca adultii nu calca prin ele,noi de ce ne-am duce?

Da,nu mergem la biserica.Si asta nu pentru ca nu credem in Dumnezeu.Nu pentru ca nu avem nevoie de dragostea Lui.Nu,avem atata nevoie de Cineva care sa ne iubeasca cu adevarat,intr-o lume atat de murdara.Dar ne ajuta Biserica sa cunoastem dragostea lui Dumnezeu? Nu cred asta.Nu avem motive sa credem asta. Asa ca ramanem cu viata noastra, cu problemele noastre,cu singuratatea noastra.Daca Dumnezeu nu ne cauta,noi nu stim sa iesim in cautarea Lui." >>

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde danadoina » 01 Mai 2008, 22:55

vesnica neintelegere; este acuzata Biserica pentru faptele fiilor ei, de parca poti acuza un medic de faptul ca un pacient caruia i-a recomandat sa se lase de fumat si care nu a i-a urmat sfatul a murit de cancer de plamani; e usor sa ceri de la ceilalti sfintenie e mai greu sa incerci sa o traiesti tu personal, inafara de asta dam cu bata pe crestinii astia nedesavarsiti dar pe ceilalti, mii de sfinti si de oameni induhovniciti care inca traiesc nu vrem sa ii vedem... :roll:

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde elena -petra » 02 Mai 2008, 07:32

vesnica neintelegere; este acuzata Biserica pentru faptele fiilor ei,
Ma iertati! Nu este nici o acuza adusa bisericii.Sunt motive aduse de tineri pentru faptul ca merg in numar tot mai mic la biserica.

PS. O sa revin mai tarziu cu un raspuns mai detaliat.Acum sunt in intarziere.

Doamne ajuta!

diaconul_Catalin

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Mai 2008, 09:00

...nu mai este incriminata calomnia de noul Cod Penal.
Dar este motiv bun pentru proces civil!
Intrebarea mea este: au avut tinerii conditiile de a creste in viata crestina sau nu?
Dar oare toti parintii induhovniciti ai zilelor noastre au avut familii perfecte? Nu stiu, intreb!
Da,generatia noastra este rebela.Dar cum ar putea fi altfel? Cine ne-a invatat altceva?
Toata lumea i-a invatat. Parintii i-au invatat sa fie cinstiti, sa laude adevarul, sa se gandeasca la intemeierea unei familii, etc (luat din continuarea citatului, lucru recunoscut de ei ca au fost invatati)
Suntem protestatari.
Asta nu e protest... e scuza pentru o viata destrabalata!
Ce am vazut in familiile noastre? Certuri intre parinti,neintelegeri! Si ce educatie am primit?Numai sfaturi sa fim cuminti,sau amenintari cu bataia daca nu ascultam.Dar ce modele am avut in parintii nostri?
Si hai sa facem si noi la fel... sa ne certam cu sotul/sotia, sa ne batem copiii, ca doar asa am trait si noi (sper ca intelegeti ironia din aceasta exprimare).
Si de ce suntem departe de Dumnezeu? Dar cine ne-a ajutat sa fim aproape? Parintii nostri nu calca pe la biserica nici macar de Craciun, poate doar de Pasti,la botezuri,nunti sau inmormantari.
Si noi sa mergem in acelasi iad cu ei... ca doar nu-i putem lasa singuri (tot exprimare ironica).
Sunt atatea biserici goale... Si daca adultii nu calca prin ele,noi de ce ne-am duce?
Nu vaduceti ca doar mantuirea e doar pentru adulti (iar ironic)!
Da,nu mergem la biserica... Daca Dumnezeu nu ne cauta,noi nu stim sa iesim in cautarea Lui."
Ba cred ca stiti! Va invata Biserica (nu preotul prin comportamentul lui), va invata parintii, va invata scoala, dar toate cele expuse mai sus sunt scuze; iar ca dovada, uitati-va la tinerii de pe acest forum, uitati-va la tinerii care totusi merg la Biserica.
Personal cunosc o poveste oarecum trista a unei tinere care acasa (si mai ales in perioade de post) traieste doar auzind certuri si cuvinte urate, vazand batai. Si totusi are puterea sa plece in cautarea lui Dumnezeu, sa intrebe, sa caute, sa primeasca sfaturi. Isi cauta un duhovnic si lupta ca intreaga familie sa fie adusa pe calea ce buna. E destul de ciudat ca niste parinti sa fie "educati" de copiii lor... dar asta e ciclul vietii... ei au grija de noi, iar noi le suntem datori cu cinste, ca multi ani sa traim pe pamant si sa ne fie noua bine!
Nu este nici o acuza adusa bisericii.Sunt motive aduse de tineri pentru faptul ca merg in numar tot mai mic la biserica.
Nu sunt motive. Sunt scuze! Abia asteapta sa traiasca cum spunea Danion Vasile: "destrabalati", "iubitori de patimi", "fara frica lui Dumnezeu", iar in cele ce le expun ei exista scuza perfecta!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde elena -petra » 02 Mai 2008, 10:16

D-le diacon Catalin, eu am citat dintr-o carte.Prin urmare ar fi trebuit sa specificati ca este de fapt un citat!

Asta nu inseama cu nu sunt de acord cu ceea ce s-a scris! :)

Concret! Ce fac preotii sau diaconii pentru aducerea MAI MULTOR TINERI in biserica? Este adevarat ca vin dar nu suficienti.

Din lipsa de timp ,ma iertati dar o sa revin mai tarziu .

Mihailoss nu si-a terminat vacanta de Paste,nu de alta dar asa mai scapam eu si nu imi mai fragmentati toate msj. :D

diaconul_Catalin

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Mai 2008, 11:25

Ne-am abatut de la subiectul bunelor maniere, asa ca continuam discutia aici: Cum aducem tinerii la biserica?

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde Pr Constantin » 05 Mai 2008, 16:08

Eu continui la "Ortodoxia si bunele maniere"... la subiect.

O sa-mi atrag "nesimpatii" dar eu nu sunt de acord cu "bunele maniere" ca si cod de viata.
Ba dimpotriva... cate-odata imi sunt antipatice "bunele maniere".
Mai mult, in biserica nu ar trebui sa ne miste un cod de genul ci insusi Dumnezeu.

Avand in vedere ca suntem pe un forum ortodox iau in considerare ca un crestin este acea persoana la care "bunul simt" a fost inlocuit cu "duhovnicescul" si "bunele maniere" cu insasi "trairea/miscarea duhovniceasca" in Domnul... se intelege.

Consider "bunele maniere" si merg si mai departe - "bunul simt" - ca o lege umana imperfecta care isi gaseste desavarsirea in viata duhovniceasca. Exact ca si cu Legea Veche. "Bunele maniere" si "bunul simt" sunt pentru omul duhovnicesc ceea ce este pentru crestin Legea Veche in raport cu Viata in Hristos.

Am pregnant in minte momentul ne-"spalarii mainilor" - ritual la evrei - de catre Apostoli cand stateau la masa. Domnul pune problema altfel. Nu la ce e in afara ci la ce e in launtru (duhovniceste).

Consider "bunele maniere" ca ceva formal, o lege moarta, fara viata, opresiva, dar buna pentru necrestini ca "pedagog" spre fapte bune.

Crestinul veritabil are in "sange" miscarea duhovniceasca de iubire a aproapelui. Nu critica, nu jigneste, nu deranjeaza pe celalalt... simte prezenta persoanei de langa el si se raporteaza direct nemediat de nici un cod ci doar de ceea ce "vede" la Domnul.

M-as lungi prea mult dar... in biserica "ispitele" sunt multe si multi se smintesc. Cred cu tarie ca si aceasta este o incercare la care suntem supusi. Nu caut perfectiunea in comunitatea lumeasca (de langa mine) pentru ca pe mine insumi ma surprind gresind... ma uit insa la cea cereasca, ca Biserica e plina: uitati-va pe pereti !
Sa ne veselim in Domnul !

Simion Octavius
Mesaje:2
Membru din:03 Mai 2008, 17:48

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde Simion Octavius » 05 Mai 2008, 17:47

Iertati-mă va rog dar cred că aproape toţi gresiţi putin cand vorbiţi de acest subiect...
În primul rând dacă o batrânică vorbeste tare in biserica nu este nevoie de o simplă mustrare. Este nevoie ca acea batrânică să înteleaga cat de mult greseste, cum îi împiedică pe oameni sa fie aproape de Dumnezeu şi să se schimbe in bine...
Credeţi că acest lucru este uşor?
În al doilea rând cred ca persoana care a mustrat-o trebuie sa inteleagă cuvintele "Mântuitorului nostru" care a spus că trebuie sa-i iubim si pe păcătoşi. Reţineţi vă rog că este vorba de iubire nu doar de toleranţă. Este uşor pentru cei virtuoşi sa îndeplinească legea "Dumnezeului nostru". Pentru cei păcătosi este foarte greu. Da! Poate este mult prea greu să se facă linişte in biserica. Nimeni se pare ca nu-i intelege pe cei păcătosi asemeni mie, care se chinuie din greu să fie buni, si nu reuşesc aproape niciodată.
Sper sa nu vă supăraţi pe mine dar eu cred ca până si diavolii sunt mai cumsecade decat cei ce impun prea multe legi oamenilor. Pentru ca diavolii nu au atatea pretenţii... Ei te lasă să faci ce-ţi place... De aceea vă rog sa aveti înţelegere pentru noi cei care greşim. După ce că legea este atât de greu de îndeplinit, mai au si multe pretenţii cei ce se consideră buni, vor sa indeplinim prea multe canoane ale bunei cuvinţe. Eu nu ascult decat de o lege... Dragostea! Şi pană si cuvântul lui Dumnezeu îl nesocotesc cateodată în numele acestei legi...
Apropo, ştiţi cine ma îndepărtează pe mine adesea de biserică? Preoţii! Cânta atât de fals încât uneori îmi vine să fug cât mai departe de biserică. Şi mai vorbesc şi aiurea uneori. Dar trebuie să-i iubim şi pe ei nu-i aşa?

tanar pururi

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde tanar pururi » 06 Mai 2008, 09:17

Trebuie sa avem bun simt in toate. Sa incercam sa nu deranjam pe altii si de asemenea sa fim toleranti. Din pacate, noi aducem din ce in ce mai mult "lumea" in biserica. Nu ne putem lipsi de toata grija cea lumeasca...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde ccristi » 09 Iul 2009, 08:52

Observ tot mai des si va intreb daca este normal ca preotii purtatori de cruci sa aiba crucea in forma de engolpion
Credeti-ma ca vazindu-i la tv nu mai stiu ce sunt ...arhierei, preotii..
Preotii au cruci cu icoana in centru, crucea nu mai are forma de cruce+ ci e ceva rotund cu o icoana in centru,imi dau sema ca invitat este un preot dupa ce titreaza numele invitatului
Credeti ca arhierei le dau astfel de tipuri de cruci-engolpioane??? sau e ceva mindrie pe aici???
Va multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde protosinghel » 09 Iul 2009, 14:05

No comment! 8-)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde ccristi » 14 Iul 2009, 15:46

Doresc sa relatez un fapt care ma lasat masca
Am intrat pe site-ul radio trinitas si am lasat un comentariu pozitiv,frumos legat de duhovnicul meu caruia din greseala i-am lasat numele ,am venit cu o sugestie legata de emisiunile tv trinitas si acum surpriza..
Ce credeti?
Asa numitul sau mai bine spus intitulatul pr piciorus(nu am gresit cind i-am scris numele cu p mic)imi scrie numele din adresa de email si chiar mai grav spune ca parintele meu duhovnic scrie cele ce eu am relatat in comentariu (in antet scrie cristi c..si pr ..said).
Eu consider ca asa Rautate si Mindrie ca pe acest individ nu mi-a fost dat sa vad.
Am intervenit cu rugaminti sa stearga asa ceva din comentariu fiindca nu aveau nici o legatura cu cine a relatat si cum a relatat ,pina la urma a sters.
Apoi am vrut sa vad cine este acest piciorus,l-am gasit bineinteles tot pe site-ul trinitas tv si cum credeti ..mai ceva ca ceausescu ,site-ul trinitas tv e plin numai cu poze cu el si cu familionul sau in diverse locuri si ipostaze ,ne vorbeste de nevasta-sa mai mult decit de programele trinitas si chiar decit PF Daniel.
Narcisistul asta nu stiu cine il tine acolo si pe banii cui.
Va rog sa ma iertati cu ac comentariu dar omul asta chiar merita LAUDAT!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde Petre C » 14 Iul 2009, 16:15

Doresc sa relatez un fapt care ma lasat masca
Am intrat pe site-ul radio trinitas si am lasat un comentariu pozitiv,frumos legat de duhovnicul meu caruia din greseala i-am lasat numele ,am venit cu o sugestie legata de emisiunile tv trinitas si acum surpriza..
Ce credeti?
Asa numitul sau mai bine spus intitulatul pr piciorus(nu am gresit cind i-am scris numele cu p mic)imi scrie numele din adresa de email si chiar mai grav spune ca parintele meu duhovnic scrie cele ce eu am relatat in comentariu (in antet scrie cristi c..si pr ..said).
Eu consider ca asa Rautate si Mindrie ca pe acest individ nu mi-a fost dat sa vad.
Am intervenit cu rugaminti sa stearga asa ceva din comentariu fiindca nu aveau nici o legatura cu cine a relatat si cum a relatat ,pina la urma a sters.
Apoi am vrut sa vad cine este acest piciorus,l-am gasit bineinteles tot pe site-ul trinitas tv si cum credeti ..mai ceva ca ceausescu ,site-ul trinitas tv e plin numai cu poze cu el si cu familionul sau in diverse locuri si ipostaze ,ne vorbeste de nevasta-sa mai mult decit de programele trinitas si chiar decit PF Daniel.
Narcisistul asta nu stiu cine il tine acolo si pe banii cui.
Va rog sa ma iertati cu ac comentariu dar omul asta chiar merita LAUDAT!
Cred ca e o confuzie la mijloc. Din ce inteleg va referiti la situl bastrix.wordpress.com care nu este altceva decat blogul pr. Dorin Piciorus. Acolo intr-adevar exista o postare despre trinitas. Fiind un blog personal, pr. poate vorbi despre cine vrea.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde ccristi » 14 Iul 2009, 16:30

Va multumesc
Am observat acum
Dar Mandria si Rautatea sa nu le putem inlatura.

Dan Gabriel
Mesaje:8
Membru din:17 Dec 2009, 02:34
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde Dan Gabriel » 19 Feb 2010, 17:39

Ce e de facut?
Sa fim noi gata a fi atenti la pacatele noastre.
Paisie Aghioritul cred ca ar fi raspuns asa: Daca pozitia noastra duhovniceasca ar fi buna, nu s`ar petrece atatea discutii in Biserica.
Cred ca daca noi am avea pozitia duhovniceasca atat de aprinsa, nicio soapta nu vom mai auzi in Biserica.
Multi sfinti, cand erau in multime nu se tulburau, pentru ca iubeau lumea.
Spre exemplu Siluan Athonitul avea in grija sa 2000 de muncitori, si a reusit sa pastreze pacea sufletului in el.
Pentru a nu lungi exemplele, sa luam ca pilda pe Mantuitorul Hristos care propovaduia toata ziua multimilor si ele il impresurau.Nu cred ca S`a tulburat de acest lucru minor de la menirea care a avut`o El pe pamant.
Sa fim gata a da noi marturia cea buna si de a ne pune viata la punct interioara si pacea care este in noi se va raspandi si celor din jur.
Unde e Credinta e iubire.Unde`i iubire e pace, unde`i pace e binecuvantare, iar une este binecuvantare, acolo este si Dumnezeu.
Rugati`va si ptr mine,Dan Gabriel.
Doamne ajuta!

michael
Mesaje:8
Membru din:04 Dec 2009, 19:13
Confesiune:ortodox
Localitate:mun. Bălţi

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde michael » 19 Feb 2010, 19:32

Multi sunt prima data la biserica si, din nefericire, si ultima, din cauza acestora care nu respecta bunele maniere
Dar de multe ori se poate întîmpla ca cei care vin prima dată la Biserică să fie mai bine educaţi, mai buni cunoscători ai codului bunelor maniere, decît cei care au o viaţă de "pelerinaj" la Sfînta Biserică în fiecare zi. Aici mă refer la "casta oamenilor bătrîni" din Biserica Ortodoxă din Moldova... :? Aşa că precum aţi menţionat şi dumneavoastră este un lucru important cunoaşterea acestui cod, dar şi respectarea lui.
"Patria este biserica noastră vremelnică, după cum Biserica este patria noastră veşnică!"
Lacordaire

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Mai 2010, 19:15

[legend="Avva Isaia", Filocalie vol.1]1. LA ce ţi se pune înainte [la masă] întinde mâna ta când eşti silit să mănânci.
2. În locul în care dormi, să nu te acoperi sub acelaşi acoperămînt cu altul, ci fă multe rugăciuni în inima ta înainte de a te culca.
3. De eşti la masă cu fraţii, de eşti mai tânăr, nu spune în mintea ta mănâncă, ci aduţi aminte de păcatele tale ca să nu mănânci cu plăcere, ci întinde mâna ta numai înaintea ta. Şi de este altceva înainatea altuia, să nu întinzi mâna ta la aceea.
4. Iar când cei ce manâncă sunt străini, dă-le lor cele de trebuinţă cu o privire veselă. Iar când încetează să mai mănânce, spune-le lor şi a 2- a oară şi 3- a oară: faceţi iubire şi mai luaţi puţin.
5. Iar când mănânci, să nu-ţi ridici faţa ta spre aproapele şi să nu grăieşti cuvânt deşert! Să nu întinzi mâna ta spre ceva, arătând că o voieşti fără să spui: Binecuvintează! Şi bând apă , să nu laşi gâtlejul tău să gâlgâie precum mirenii :) .
6. Dacă te înăbuşe căscatul, nu-ţi deschide gura şi va pleca de la tine. Să nu deschizi gura ta râzând că asta înseamnă lipsă de sfială.
7. Dacă un frate îţi oferă ceva, nu-l deschide ca să afli ce are în el în absenţa lui. Dar dacă se arată foarte preţios ceea ce ţi se oferă, spune-i: "dă-mi să văd ce este în el!" [Tâlcuire: "Te rog deschide-l tu şi dă-mi-l"]
8. [la rugăciune în special] Nu te rezema de perete şi nu-ţi muia picioarele, stând într-unul şi uşurând pe celălat ca cei fără de minte.
9. Umblând cu unul mai m are decât tine, nu te du deloc înaintea lui. Oprindu-se cel mai mare şi vorbind cu cineva, nu fi nepăsător şi să te aşezi, ci stai până îţi va face semn ce să faci.[/legend]

E un cod de conduită pentru monahi, dar se potriveşte şi celor din lume cu râvnă de înduhovnicire.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX