Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc

Ce părere aveţi despre formularele sau îndreptarele de spovedanie?

îngrădesc libertatea de a te spovedi liber şi conştient
6
11%
îl ajută pe un începător, dar nu e cazul să fie folosite de toţi
21
39%
trebuie folosite de toţi creştinii, chiar dacă se spovedesc des
11
20%
nu reflectă toate păcatele şi trebuie să fie mai minuţios scrise
0
Niciun vot
nu ar trebui să se intre în detalii la scrierea lor (pe unii jenează, la alţii le dă idei de păcate)
5
9%
formularele trebuie scrise pentru diferite categorii şi vârste
5
9%
nu mă folosesc niciodată, deşi recunosc că pe alţii îi ajută
1
2%
nu le recomand nimănui (deşi nu sunt chiar rele în sine)
2
4%
le consider absurde şi neconforme cu spiritualitatea ortodoxă
3
6%
nu ştiu despre ce merge vorba
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 54

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde protosinghel » 07 Aug 2009, 20:09

Am scris la capitolul de spiritualitate, pt că nu văd aici o problemă liturgică sau canonică, ci mai degrabă una duhovnicească.
Deci, ce părere aveţi despre formularele sau îndreptarele de spovedanie? Votaţi!

Întrucât consider că nu e o problemă chiar simplă, am pus opţiunea de a vă putea schimba opţiunea de vot.

Aştept voturi şi păreri.

P.S. Mi s-a dat ascultare să scriu o mică broşură "Despre Spovedanie şi Împărtăşirea cu Sfintele Taine" şi am nevoie de părerile frăţiilor voastre.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde protosinghel » 07 Aug 2009, 21:05

Eu personal am oscilat intre primul raspuns si : nu ar trebui să se intre în detalii la scrierea lor (pe unii jenează, la alţii le dă idei de păcate). Personal am citit despre pacate acolo de care nu mi-ar fi dat prin cap ca exista ...si cu greu am reusit sa nu ma mai gandesc la ce am citit...brrr. Mi se pare foarte folositoare descrierea Sf. Ignatie Brianceninov a celor 8 patimi de capetenie ...ex. 1 Slujirea pantecelui: imbuibarea, betia, nepazirea si dezlegarea posturilor...
Cred ca spovedania ar trebui sa fie libera si mai ales constienta si apoi in functie de persoana preotul poate intreba ce crede de cuviinta dupa cum il lumineaza Dumnezeu.
PS: si mai rau a fost cand mi-a cazut intamplator in mana un Indreptar de Spovedanie ptr. Preoti, brrrrrrr.......asa ceva ar trebui sa nu circule liber ci doar intre preoti poate fi foarte smintitor...

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

O posibila completare

Mesaj necititde Ezo » 11 Aug 2009, 15:33

Gasiti in volulul 5 al Filocaliei, la paginile 184-186, o serie de patimi extrase si enumerate pentru a ne folosi la marturisire, cred. Acum problema se pune daca putem intr-adevar s-o folosim, pentru ca unele cuvinte sunt de neinteles (pentru mine), iar alte cuvinte/sintagme par a fi de prisos. Deci va cer ajutorul in a clarifica locurile insemnate cu "??" si in a comenta daca cele insemnate cu "?" sunt de marturisit sau nu.

Lista patimilor culeasa din Filocalie de la Petru Damaschinul, aflate numite in dumnezeiestile Scripturi si adunate la un loc, dar nepuse dupa rand :
chipul infricosat ??
-uneltirea
-viclenia
-reaua cugetare
-nebunia ?
-neinfranarea
-vrajirea ?
-nepriceperea ?
-nestiinta ?
-nelucrarea
-raceala ??
-ticalosia
-lingusirea
-prostia ?
-nerozia ?
-iesirea din minti
-aiureala ?
-salbaticia ?
-obraznicia
-lasitatea
-toropeala
-negrija de cele bune
-greseala ?
-zgarcenia
-risipa
-necunostinta ?
-neobisnuinta ?
-cunostinta mincinoasa ?
-uitarea ?
-nedeosebirea ?
-nesimtirea
-nedreptatea
-hotararea rea
-sufletul fara constiinta
-lancezeala
-flecaria
-nesocotinta ?
-pacatul ?
-nelegiuirea ?
-faradelegea ?
-patima ?
-robia ?
-incuviitarea cea rea
-insotirea fara judecata
-momeala draceasca ?
-zabovirea ?
-odihna trupeasca fara trebuinta
-rautatea ?
-boala sufletului ?
-lipsa de curaj
-neputinta mintii ?
-nepasarea
-trandavia
-nepretuirea lui Dumnezeu
-abaterea ??
-calcarea ??
-necredinta
-neincrederea ?
-reaua credinta
-putina credinta
-erezia
-slujirea la multi zei
-slujirea la idoli
-necunoasterea lui Dumnezeu ?
-necuviosia
-vrajitoria
-ghicirea
-fermecatoria
-tagaduirea ??
-nebunia idoleasca
-neretinerea ??
-iubirea de vorba
-lenea
-iubirea de sine
-neatentia
-nesporirea
-amagirea
-ratacirea
-cutezanta ?
-necuratia
-mancarea de spurcaciuni
-desfatarea
-lacomia pantecelui
-curvia
-iubirea de argint
-mania
-intristarea
-lenea
-slava desarta
-mandria
-parerea de sine
-inaltarea
-ingamfarea
-infumurarea
-infumurarea nebuna
-uraciunea ?
-saturarea
-moliciunea
-ameteala ?
-placerea
-nemancarea de legume
-mancarea pe ascuns
-mancarea peste masura
-mancarea de unul singur
-nepasarea
-usuratatea
-umblarea dupa voia proprie
-lipsa de vointa
-placerea de sine
-placerea de la oameni ?
-necercarea binelui
-nepedepsirea de sine
-nedestoinicia
-usuratatea voii
-tampenia ?

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

continuare

Mesaj necititde Ezo » 11 Aug 2009, 15:35

-grosolania
-grairea impotriva
-iubirea de vrajba
-reaua vorbire
-strigarea
-tulburarea
-hartuiala
-iutimea
-pofta nesocotita
-fierea ??
-otzararea ??
-sminteala
-dusmania
-alergarea dupa multe
-barfeala
-amaraciunea ?
-defaimarea
-ocararea
-osanda
-invinovatirea
-ura
-calomnia
-injuria
-necinstirea
-furia
-asprimea
-juramantul
-nemilostivirea
-ura de frati
-partinirea
-uciderea de parinti
-descompunerea ??
-neincordarea ??
-primirea de daruri
-furtul
-rapirea
-pizma
-cearta
-necuviinciosia
-batjocura
-luarea in ras
-lucrarea impotriva ?
-asuprirea
-dispretuirea aproapelui
-bataia
-sugrumarea
-inabusirea ??
-lipsa de iubire
-neunirea
-neimpacarea
-neintelegerea
-ponegrirea
-cruzimea
-obraznicia
-nerusinarea
-robia
-intunericul gandurilor
-neprivirea ??
-orbirea ??
-nazuirea dupa cele vremelnice
-impatimirea
-desertaciunea
-neascultarea
-toropeala sufletului
-somnul mult
-nalucirea
-bautura multa
-betia
-netrebnicia
-moleseala
-incantarea nesocotita
-iubirea de placere
-desfraul
-vorbirea de rusine
-umblarea dupa femei
-dorinta neinfranata
-arderea ??
-malahia
-preacurvia
-sodomia
-impreunarea cu dobitoacele
-intinaciunea
-pata sufletului ??
-amestecarea sangelui
-necuratia
-intinarea
-prietenia particulara ??
-rasul ?
-jocurile ?
-dansurile ?
-intalnirile ?
-cantecele necuviincioase
-petrecerile
-indraznirea ?
-nesupunerea
-neoranduiala
-tovarasia cea rea
-uneltirea
-razboiul
-uciderea
-talharia
-jefuirea celor sfinte
-castigul rusinos
-camata
-inselarea
-jefuirea mormintelor
-intovarasirea inimii
-faima rea
-cartirea
-hulirea
-nemultumirea
-reaua planuire
-lipsa de curaj
-micimea de suflet
-zapaceala
-minciuna
-mancarimea de limba
-grairea in desert
-bucuria nesocotita
-imprastierea ??
-prietenia nesocotita
-reaua purtare
-vorbirea de prostii
-vorba multa
-stricaciunea
-neprimirea altora
-multul castig
-indignarea
-tinerea de minte a raului
-reaua intrebuintare ??
-reaua dispozitie
-iubirea de dobitoace
-usuratatea
-iubirea de stapanire
-fatarnicia
-ironia
-prefacatoria
-folosirea de glume proaste
-curiozitatea ?
-infrangerea ??
-dragostea draceasca
-ciocnirile ??
-netemera de Dumnezeu
-surzenia ??
-nerecunostinta
-cugetul semet
-lauda de sine
-falirea
-umilirea aproapelui
-neindurarea
-neindurerarea
-deznadejdea
-molesirea
-ura de Dumnezeu
-descurajarea
-uciderea de sine
-si, prin toate, caderea de la Dumnezeu si pierzania desavarsita.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde Florina » 19 Aug 2009, 21:40

Chiar daca in Indreptarele de spovedanie exista referire si la pacate foarte rusinoase, care initial smintesc, sa ne gandim ca altora le este de folos sa citeasca asa ceva. Aceste pacate exista in lume, ele sunt o realitate. Sfintii Parinti stiau asta cand au scris canoane (ca repere de indreptare pentru cei in cauza). Sa ne gandim: poate cineva in copilarie sau adolescenta a pacatuit grav si a uitat. Cand citeste in indreptar, isi aminteste si spune acel pacat. Daca am fi precum strutul care isi baga capul in nisip si am spune ca oamenii nu fac asa pacate, acea persoana nu si-ar aminti si nu si-ar spovedi pacatul de moarte.

Parerea mea este ca Indreptarul sa fie amanuntit, dar sa nu detalieze modalitatea de pacatuire. Mai ales la pacatele trupesti, Sfintii Parinti spun ca ele nu trebuie nici la spovedanie detaliate, ci doar marturisite.

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde Eugenia » 20 Aug 2009, 23:38

Doamne ajută ! Consider că sunt foarte binevenite îndreptarele de spovedanie :) , cred că sunt de folos atît începătorilor cît şi pentru cei ce se spovedesc des. Cred că ar fi nevoie de un îndreptar de spovedanie mai detaliat, adică trebuie de scris ce înseamnă păcatul respectiv, ce înseamnă să te mîndreşti, să te trufeşti, să judeci... De exemplu, am spus nu de mult unui om că nu e bine să judeci, mi-a spus că el nu judecă doar îşi exprimă părerea, mă rog de mă iertaţi, Doamne ajută !
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 23:38

parinte... ai facut ascultarea pana la urma.... adica ai terminat-o?

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde valercosma » 30 Apr 2011, 17:59

Am putea spune ca lista pacatelor este infinita, tot ce lezeaza demnitatea lui Dumnezeu si a omului este pacat, pacat care trebuie marturisit pt. a fi iertat. Dar eu cred ca A. Camus are dreptate cind spune ca singurul pacat care exista este sa-l faci pe aproapele tau sa sufere. Ma apuca groaza cind ma gindesc la "formulare" si "indreptare". Oare nu ne putem apropia de cruce fara aceste lucruri?

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde Naty » 04 Mai 2011, 16:18

Hristos a Inviat.
As zice ca pentru inceapatori sunt foarte binevenite.
Caci cand trebuia sa merg la prima spovedanie din viata m-a ajutat foarte mult.
Si chiar viitorul duhovnic (pentru care ii multumesc Domnului si acum )a zis ca e mai bine.
Acum ca imi stiu patimile si luptele o pot face si fara el, ca dealtfel si fara foia pe care imi scriam pacatele
pentru marturisire.
Doamne ajua.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Iun 2011, 21:03

Consider că sunt bune, îndreptarele, mai ales pentru cei care doresc cu adevărat să se despătimească.
Îmi amintesc că prima spovedanie a fost fără îndreptar, care mi se părea aberant. Bineînţeles că acolo a făcut preotul datoria mea şi a început să mă întrebe mai detaliat. Acum îndreptarul imi este de un real folos în pregătirea pentru Taina Spovedaniei. Cel puţin îndreptarul lui protos. Nicodim Măndiţă, pe care îl am, mi se pare ok.

Cei care merg mai des la Biserică riscă să considere că nu au aşa multe păcate şi să neglijeze Taina Spovedaniei, când în realitate aceştia atunci când nu îşi păzesc mintea sunt mai păcătoşi, pt că se află mai aproape de Lumina Lui Dumnezeu care îi vădeşte, comparativ cu unul care e "la mile depărtare" de Dumnezeu.

Astfel, eu citesc, înainte de Taina Spovedaniei, fiecare păcat din îndreptar şi mă cutremur câte păcate descopăr (îmi amintesc) că am făcut de la ultima spovedanie. Consider că este un bun refresh al memoriei.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: O posibila completare

Mesaj necititde Alexandru b17 » 16 Iun 2011, 19:32

Gasiti in volulul 5 al Filocaliei, la paginile 184-186, o serie de patimi extrase si enumerate pentru a ne folosi la marturisire, cred. Acum problema se pune daca putem intr-adevar s-o folosim, pentru ca unele cuvinte sunt de neinteles (pentru mine), iar alte cuvinte/sintagme par a fi de prisos. Deci va cer ajutorul in a clarifica locurile insemnate cu "??" si in a comenta daca cele insemnate cu "?" sunt de marturisit sau nu.

Lista patimilor culeasa din Filocalie de la Petru Damaschinul, aflate numite in dumnezeiestile Scripturi si adunate la un loc, dar nepuse dupa rand :
......................
-raceala ??
-ticalosia
-lingusirea
-prostia ?
-nerozia ?
-iesirea din minti
-aiureala ?
-salbaticia ?
.......................

Ce este defapt prostia si care este leacul ei?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde esenin » 16 Iun 2011, 20:36

O contributie mica, in calitatea mea de prost sau de observator al prostiei (poate ca a altora arata altfel):
Sa fii las in fata nedreptatii, si sa taci. Sa n-ai curajul opiniilor tale (tot lasitate). Sa te inseli aspra ta insuti (si in bine si in rau, niciuna nu e buna), Sa nu-ti dai seama ca tot ce faci are efecte. Sa respecti pozitia sociala sau financiara sau si nu pe cea MORALA.Sa nu te folosesti, sa nu-ti folosesti capacitatile ptr ca nu esti sigur pe ele. Asta este de fapt narcisim. Sa accepti cutare chestie ptr ca "asa se face". Asta e fariseism. Sa fii "timid" (este narcisism). Invers: sa fii agresiv. Asta arata ca inca nu ai pasit in randul oamenilor. Sa-l lovesti pe cel slab, sau sa profiti de el. Sa lovesti in strain sau pur si simplu in cel care este altfel. Sa fii meschin. Sa iubesti pe cei departati si nu pe cei apropiati. Sa te disipezi (sa fii distrat).
De-abia ultima este incapacitatea de a gandi cu precizie, a analiza....etc.
Poate se face o lista comuna.....

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde danadoina » 16 Iun 2011, 20:50

O contributie mica, in calitatea mea de prost sau de observator al prostiei (poate ca a altora arata altfel):
Sa fii las in fata nedreptatii, si sa taci. Sa n-ai curajul opiniilor tale (tot lasitate). Sa te inseli aspra ta insuti (si in bine si in rau, niciuna nu e buna), Sa nu-ti dai seama ca tot ce faci are efecte. Sa respecti pozitia sociala sau financiara sau si nu pe cea MORALA.Sa nu te folosesti, sa nu-ti folosesti capacitatile ptr ca nu esti sigur pe ele. Asta este de fapt narcisim. Sa accepti cutare chestie ptr ca "asa se face". Asta e fariseism. Sa fii "timid" (este narcisism). Invers: sa fii agresiv. Asta arata ca inca nu ai pasit in randul oamenilor. Sa-l lovesti pe cel slab, sau sa profiti de el. Sa lovesti in strain sau pur si simplu in cel care este altfel. Sa fii meschin. Sa iubesti pe cei departati si nu pe cei apropiati. Sa te disipezi (sa fii distrat).
....
respect !

ce intelegeti prin a te insela aupra ta in rau...?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde esenin » 17 Iun 2011, 09:08

sa te inseli in rau asupra ta ?

Mai bine va dau un exemplu din tribul feminin, caci sunteti femeie; sigur l-ati vazut macar o data-n viata.

"Vai ce urata sunt, am picioarele groase, fundul mare, tzatzele prea mici....etc. N-o sa ma ia nimeni. Prin urmare imi bag picioarele in viata asta, ma apuc de baut, de droguri....etc". De fapt, fara sa fie frumoasa, nu arata nici rau. Si-ar gasi un barbat caruia sa-i placa fundul ei, sau s-o iubeasca pentru alte calitati. Dar prostia, ca de asta vorbim, duce la disperare. Disperarea e pacat.
(Tiens: alta forma de prostie: disperarea)

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde catalinconstantin » 22 Iun 2011, 07:17

Sunt folositoare indreptarele de spovedanie, chiar daca pentru unii sunt exagerari. Atat timp cat urmaresc norma de vietuire crestina ortodoxa si nu compromisuri sau tolerante, sau treceri cu vederea, sunt repere pentru constiintele credinciosilor.
Eu am o foaie scrisă pe faţă şi verso primită de la mănăstirea Frăsinei. Cu câteva corecturi poate fi un reper bun pentru păcatele grele sau mari. În privinţa păcatelor mărunte, este treaba duhovnicului.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Aug 2011, 11:57

Revin cu o nouă părere legată de acest subiect.
Pentru un ucenic nou, formularul îl va ajuta să se orienteze corect, după ce a ucenicit câtva timp alături de duhovnic şi a început o viaţă de curăţie şi înfrânare e mai prietenesc, mai familiar să se prezinte la spovedanie doar cu petele de pe cugetul său pe care le va observa fără a fi nevoie să i le spună altcineva (un formular de spovedanie).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

CristinaM
Mesaje:9
Membru din:30 Dec 2012, 00:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, medicina naturista, lectura

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde CristinaM » 04 Ian 2013, 23:53

Pe mine indreptarele de spovedanie m-au ajutat mult, mai ales la inceput, la prima spovedanie din copilarie si la spovedaniile care au urmat. Tin minte cum citeam pagina dupa pagina, uimita de faptul ca nenumarate lucruri pe care le facusem sau le faceam erau pacate.Acum nu prea mai am nevoie de ele pentru ca imi dau seama ce anume ma apasa, stiu cam ce este pacat si ce nu... Din cand in cand, ma mai uit totusi pe indreptar pentru a fi sigura ca nu uit ceva.

Problema pe care as vrea sa o pun este alta: la ora actuala exista multe astfel de indreptare pentru spovedanie. Cele mai "complete" (adica cele care enumara si detaliaza cele mai multe pacate/"pacate") sunt cele scrise de parintele Cleopa, respectiv parintele Nicodim Mandita. Totusi, din punctul meu de vedere - si nu numai al meu - sunt scrise acolo multe exagerari, multe lucruri pe care, daca le citeste cineva pentru prima oara, se ingrozeste.Mai mult, nu intelege DE CE respectivele lucruri constituie pacate.

Este foarte bine sa existe un astfel de indreptar,,cred ca este extrem de util pentru crestini, mai ales pentru cine abia se apropie de Biserica, dar oare nu ar fi bine sa nu mai existe atatea indreptare diferite? Multi oameni cad intr-un fel de confuzie din cauza asta...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde porfirie » 06 Ian 2013, 17:07

Pe mine indreptarele de spovedanie m-au ajutat mult, mai ales la inceput, la prima spovedanie din copilarie si la spovedaniile care au urmat. Tin minte cum citeam pagina dupa pagina, uimita de faptul ca nenumarate lucruri pe care le facusem sau le faceam erau pacate.Acum nu prea mai am nevoie de ele pentru ca imi dau seama ce anume ma apasa, stiu cam ce este pacat si ce nu... Din cand in cand, ma mai uit totusi pe indreptar pentru a fi sigura ca nu uit ceva.

Problema pe care as vrea sa o pun este alta: la ora actuala exista multe astfel de indreptare pentru spovedanie. Cele mai "complete" (adica cele care enumara si detaliaza cele mai multe pacate/"pacate") sunt cele scrise de parintele Cleopa, respectiv parintele Nicodim Mandita. Totusi, din punctul meu de vedere - si nu numai al meu - sunt scrise acolo multe exagerari, multe lucruri pe care, daca le citeste cineva pentru prima oara, se ingrozeste.Mai mult, nu intelege DE CE respectivele lucruri constituie pacate.

Este foarte bine sa existe un astfel de indreptar,,cred ca este extrem de util pentru crestini, mai ales pentru cine abia se apropie de Biserica, dar oare nu ar fi bine sa nu mai existe atatea indreptare diferite? Multi oameni cad intr-un fel de confuzie din cauza asta...
Eu cred că pentru o anumită categorie de oameni nu sunt niciodata bune indreptarele astea gen cele scrise de Nicodim Mandita, am intalnit cazuri in care oamenii au fugit când au citit acolo. Omul trebuie să fie informat când merge la spovedit, e adevărat, dar nu speriat și nu trebuie să caute la centimetru să zică tot ce a făcut fără să simtă lucrurile. Dacă dă de un duhovnic bun este îndrumat încet, încet spre lucrurile profunde.

CristinaM
Mesaje:9
Membru din:30 Dec 2012, 00:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, medicina naturista, lectura

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde CristinaM » 18 Ian 2013, 17:07

@porfirie

Și eu tind să cred același lucru, mai cu seamă că am cunoscut cu ochii mei persoane cărora astfel de îndreptare le-a fost „piatră de poticnire” :(

preotcristian
Mesaje:9
Membru din:23 Mar 2016, 21:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Despre formularele sau îndreptarele de spovedanie

Mesaj necititde preotcristian » 21 Iun 2018, 08:54

Ce este defapt prostia si care este leacul ei?


,,Prostia, nu cred ca-i pacat, da ii mare necaz" :D
Parintele Teofil Paraianul


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX