Propuneri administrative

Cereri, propuneri, nemultumiri ale membrilor comunicate catre Echipa de administratori si moderatori
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
DACĂ E CENZURĂ, ATUNCI, vă rog, SĂ FIE PENTRU TOATĂ LUMEA.

Mesaj necititde Dionysie » 20 Feb 2012, 21:57

În acest caz observ din nou CU STUPOARE ce discriminare se practică pe acest forum din partea unor moderatori care până ieri erau simpli trecători pe zebră. Dar cum i-ai pus cuţitu'n mână deja se şi apucă să taie.

Solicit celorlalţi administratori ori moderatori să ia act de discriminarea ce se practică de către fundaşul la marcaj (cel care îmi stă în ceafă gata-gata să îmi cenzureze-controleze TOATE postările şi TOT ce scriu în ele). Într-un mesaj privat fundaşul la marcaj (şi mă tot marchează fundaşu' de parcă EU aş fi atacantu' duşmanului) mi-a transmis clar că îmi va şterge postările pentru că sunt off-topic. Acum, după ce i-am dat fundaşului la marcaj (evident că mă marchează în primul rând şi exclusiv pe mine, doar tot profetul trebuie să fie hulit în ţara lui, duşmanilor li se face loc, şi chiar de cinste) elemente (şi extrem de puţine) despre cum ar trebui în realitate să îşi aplice "obiectivitatea", acum începe să o scalde cu atacurile la persoană. Cu alte cuvinte, nu doar discriminaţii sunt discriminaţi, ci culmea şi regulile sunt discriminate. Asta fiind încă o dovadă pentru lipsa de obiectivitate minimală a fundaşului la marcaj, maria_andreea (SINCER, MĂ MIR cum de aţi pus-o moderatoare; acum aveţi suficiente raţiuni să înţelegeţi că pur şi simplu nu merită aşa ceva, este o pălărie MULT prea mare pentru capul ei).

De aceea solicit celorlalţi moderatori lucrarea de cenzură asupra tuturor mesajelor off-topic şi / sau insultătoare la adresa colectivităţii de persoane care constituie Biserica Ortodoxă, iar în această lucrare să înceapă în primul rând cu utilizatorul esenin şi în primul rând cu postarea sesizată de mine puţin mai sus. Asta pentru ca regulile să fie reguli, iar discriminarea să fie făcută discriminării evidente.

reamintesc că regula 3 a regulamentului spune: Postati un mesaj doar daca ceea ce aveţi de spus are legatura cu topicul.

DACĂ E CENZURĂ, ATUNCI, vă rog, SĂ FIE PENTRU TOATĂ LUMEA.

ESTE O RUGĂMINTE INSISTENTĂ. Obiectivitate, domnilor, obiectivitate! Valabil inclusiv pentru cei care m-au luat la marcaj şi insistă prin mesaje private să mă autocenzurez! DACĂ E CENZURĂ ATUNCI SĂ FIE PENTRU TOATĂ LUMEA. ori cenzuraţi pe toată lumea, ori nu mai cenzuraţi pe nimeni. este o cerinţă pentru o minimă obiectivitate. Să vedem câtă "obiectivitate" aveţi. (Şi ceea ce v-am semnalat este doar una dintre nenumăratele abateri de la subiect ale utilizatorului esenin, asta ca să nu mai pomenesc de insultele făcute fie la adresa unei persoane, fie la adresa Bisericii) (ce ar trebui să înţelegem, că insultele şi denigrările la adresa colectivităţii de persoane care constituie Biserica este tolerabilă, şi numai atacul la persoană este intolerabil? păi unde este dreapta măsură? sau voi nu aveţi aşa ceva?)

Îi rog pe administratorii forumului să mă ierte dacă în acest mesaj sunt puţin mai "intolerant".

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Feb 2012, 12:08

Pentru liniştea ta fundaşul de marcaj nu are nimic personal cu tine. Drept dovadă îţi spun că ţi-am şters 1 singur mesaj despre care ai fost informat.

Hai să trecem la lucruri mai serioase acum...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde esenin » 23 Feb 2012, 02:31

Unde spune cineva autorizat în interpretarea Scripturilor la ce se referea Iisus când spunea Tatăl Meu? Cine eşti tu, băi ăsta, şi ce autoritate de la Dumnezeu ai tu să faci astfel de interpretări? Tot ceea ce faci nu este decât o interpretare!! Tu chiar ai impresia că interpretarea ta, nu adevărul tău (că eşti total pe lângă adevăr, şi nu doar în această materie!!), este mai mult decât o simplă interpretare? Cine ţi-a dat ţie autoritate să te pronunţi în materie de interpretare a Scripturilor dumnezeieşti? Unde scrie în text ce spunea de fapt Iisus când spunea acele cuvinte? Cine eşti tu şi ce autoritate ai să te pronunţi în astfel de lucruri şi să faci astfel de interpretări precum cea de mai sus?
Administrator,
N-ati putea, totusi, sa orpiri marlanul asta?
E a mia oara cand isi in stamaba. De ce acceptati?

Constantinos

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Constantinos » 23 Feb 2012, 08:57

Ca sa nu existe deloc un atac la persoana ar trebui sa existe un forum in care toti userii sunt "Anonim" , probabil difera doar parola fiecaruia si acolo s-ar putea dezbate doar idei. Esenin daca chiar vrei sa cunosti care este adevarul nu astepta sa-ti dam noi raspunsurile , cauta fiecare talcuire a versetelor la mai multi Sfinti Parinti, e mai putina pierdere de vreme pentru toti si pentru tine.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde esenin » 23 Feb 2012, 09:37

Constantinos, de ce nu propui atunci o masina de discutat? Problema atacului la persoana se pune intre persoane, evident. Curioasa pozitie „crestina”.

Constantinos

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Constantinos » 23 Feb 2012, 20:15

Poate nu e o idee rea sa existe un program desavarsit cu raspunsuri ortodoxe . Daca nu suntem de acord cu un limbaj mai brutal inseamna ca nu am fi fost de acord nici cu palma pe care a daruit-o Sfantul Nicolae lui Arie , unii din Parintii de atunci si imparatul l-au pedepsit pe Nicolae (in zilele noastre multi l-ar fi omorat ) , pana la urma conteaza parerea lui Dumnezeu in cazul Sfantului si nu ca ne-ar zice cineva ca avem gura aurita cu scaune ( prin asta zic ca nu ar fi imposibil sa apara un nou Ioan Hrisostom care sa injure ca la gura cortului cusut de Pavel pe toate site-urile ).

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Feb 2012, 21:26

Constantinos, haideţi să încercăm să fim serioşi. Sf. Nicolae nu i-a dat o palmă lui Arie din ură, ci pentru ideile sale greşite la mustrat şi fizic.
Eu nu văd nimic greşit în modul dl "esenin" de a pune problema. El nu face din concepţiile sale o doctrină prin care să înşele oamenii, pur şi simplu întreabă pt a se lămuri, iar dacă noi nu-i puteam răspunde nu înseamnă că trebuie "să-l alungăm" pt a pune la adăpost incapacitatea...

Cine ştie să răspundă sau doreşte să abordeze subiectul discutat să o facă, iar cine nu să se abţină de la intervenţii cu atac personal.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Feb 2012, 00:10

Îl rog pe pr. Petru Pruteanu, când doreşte şi consideră oportun să ne spună într-un cuvânt cum se vede Împărăţia de la înălţimea Athosului Sfânt :) sau cum se munceşte pentru Ea ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde dimitrie » 01 Mar 2012, 00:25

Rog administraţia forumului (incluzând moderatorii, bineînţeles), să nu-i mai îngăduie lui Bad să mai posteze vreun mesaj, până ce nu se conformează celor cerute de mine aici!
Consider că acesta poate fi un precedent pentru lămurirea identităţii religioase a celor care se declară ortodocşi pe forum, dar "glasul" nu-i recomandă.
Spre cele ce veţi bine-voi!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 04 Mar 2012, 01:45

Scriu acest mesaj doar pentru a răspunde solicitării, pentru că altfel m-aş mai fi reţinut să scriu din lipsa de timp. Şi menţionez de la bun început că nu este vorba despre nici cea mai mică tentativă de a ofensa administraţia forumului sau moderatorii sau de a face neascultare. Nu este vorba despre nici un delict de lez maiestate şi sper să nu fie în mod rău şi cu ochi rău interpretat în acest sens.

Cu privire la numele de utilizator aş prefera totuşi să nu îl schimb înapoi, eventual poate peste mai mult timp o să mi-l schimb spre exemplu în Clement sau mai ştiu eu ce nume mi-ar veni, şi prefer să nu îl schimb în primul rând pentru că pur şi simplu aletheia nu îmi mai place. Şi aş fi schimbat de mai mult timp acest id (cum de altfel l-am mai schimbat, pentru că iniţial fusese Aletheia nu aletheia) dacă nu ar fi fost blocată opţiunea de schimbare a id-ului. Totuşi cred că voi rămâne definitiv la Dionysie şi sunt de acord ca alţi utilizatori să ştie de această schimbare. De altfel oamenii şi-au dat seama de această schimbare aşa că nu văd rostul încrâncenării. Sper să nu fie din nou vreo intrigă muierească de palat. Pe de altă parte tot o raţiune a schimbării este faptul că aletheia nu este un nume de persoană, şi de aceea am preferat să iau un id nume de persoană şi nu un nume abstract ca aletheia. Rog încă o dată la înţelegere omenească, nu mai zic creştinească, pentru că nu este vorba despre nici o tragedie la mijloc, ci pur şi simplu de dorinţa ca o dată la ceva vreme să fie făcute anumite schimbări, aşa ca într-o gospodărie.

Referitor la numele de "localităţi", nu ştiu ce ştiţi şi ce alegorii ştiţi, era vorba doar despre o joacă mitologică şi de nimic mai mult decât atât, iar cu privire la Byzantion era tocmai o localizare pe bază de credinţă, asta pe baza afinităţii mele personale cu teologia bizantină şi cu personalităţile (adevăratele personalităţi !!) ale Bizanţului. Prin urmare este mai mult vorba despre o "localizare" mitologică religioasă, ideatică, şi nimic mai mult decât atât. E o joacă şi de altfel este trecut de foarte mult timp aşa că nu văd adevărata motivaţie a încrâncenărilor recente şi tardive.

Deci repet că nu este vorba despre nici un fel de "neascultare" sau "ofensă" la mijloc. Este vorba despre ceva absolut natural şi credeam că aceste lucruri se înţeleg de la sine. Fiecare om în mod natural vrea la un moment dat să facă anumite schimbări în viaţă. Unii îşi schimbă maşinile, alţii acoperişul de la casă sau teracota de la sobă, alţii id-ul de utilizator sau avatarul. Sper că am fost lămuritor, prof. Pruteanu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde protosinghel » 04 Mar 2012, 05:54

V-am făcut eu o modificare în profil şi accept doar varianta asta!
Nu e forba numai despre Dvstră şi schimbările pe care le doriţi, ci despre toţi cei care vă vor citi mesajele anterioare şi care, slavă Domnului, nu sunt puţine.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mar 2012, 20:55

Propun ca userul "Dyonisie" să fie avertizat/suspedat/să i se şteargă contul.

Motivul: atacă în mod repetat userul "esenin", fără motiv. Are idei preconcepute deci din start nu acceptă şi alte puncte de vedere. Nu-i mai văd rostul prezenţei sale pe forum, dacă nu este deschis spre discuţii bilaterale.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 04 Mar 2012, 21:02

În primul rând că alea nu erau atacuri la persoană ci erau nişte simple concluzii logice. Dealtfel am reluat mesajul fără ele.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 04 Mar 2012, 21:07

Şi de altfel ce ar fi să spui odată ce te deranjează cu adevărat? Sau eşti doar cea băgată la înaintare? Păi eu nu am discutat? Reluaţi firul postărilor şi veţi vedea că tocmai la discuţie am fost deschis dar pe argumente. Dealtfel la discuţii sunt deschis tot timpul dar se pare că alţii pur şi simplu nu fac faţă discuţiilor. Şi atunci încep cu cereri de "exmatriculare".

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 04 Mar 2012, 21:21

Motivul: Are idei preconcepute deci din start nu acceptă şi alte puncte de vedere. Nu-i mai văd rostul prezenţei sale pe forum, dacă nu este deschis spre discuţii bilaterale.
Păi şi normal că am idei "preconcepute". Idei ortodoxe, creştine, că de aia sunt creştin, nu franzelă de carton, nu soldat de plastelină.

Şi normal că accept alte puncte de vedere, DACĂ ele sunt în acord cu ADEVĂRUL. Ori adevărul prin natura lui este unul singur. Dacă nu am dreptate şi normal că accept şi alte puncte de vedere, şi se poate vedea din toate discuţiile pe care le-am avut până acum că de fiecare dată am adus argumente în sprijinul "prejudecăţilor"pe care le-am avut. Dacă argumnetele mi-au căzut atunci este altceva. Dar adevărul este că eu sunt de fapt cu cele mai mici prejudecăţi pe acest forum. Eu sunt acuzat de "poliţie" dar culmea eu sunt cel mai urmărit de poliţai.

Deci încă o dată, dacă ai ceva de obiectat specifică clar, limpede cu subiect şi predicat, pe fir de discuţie care este de fapt problema ta. Nu a mea, a ta.

Marcus89

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Marcus89 » 04 Mar 2012, 23:19

Şi de altfel ce ar fi să spui odată ce te deranjează cu adevărat? Sau eşti doar cea băgată la înaintare? Păi eu nu am discutat? Reluaţi firul postărilor şi veţi vedea că tocmai la discuţie am fost deschis dar pe argumente. Dealtfel la discuţii sunt deschis tot timpul dar se pare că alţii pur şi simplu nu fac faţă discuţiilor. Şi atunci încep cu cereri de "exmatriculare".
Mi-am propus să nu mai scriu pe acest forum, tot din cauza "cenzorului" care moderează într-un mod discriminant, dar revin pentru a face și eu o propunere, și anume: destituirea utilizatorului "maria_andreea" din funcția de moderator.... cred că "puterea" i se cam urcă la căpușor.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Mar 2012, 07:41

"aletheia", dacă de astăzi observ că şi citeşti înainte de a scrie şi că încerci un minim de respect în exprimare eu "nu-ţi mai stau în ceafă", promit :x1 .

"Marcus89", pe tine te-am sfătuit prieteneşte să nu-ţi mai pierzi timpul şi al altora...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2012, 22:14

Rog pe cineva dintre administratori sau moderatori să şteargă mesajul chibiţului "descoperire"

http://www.teologie.net/forum/viewtopic ... d7d#p28953

Şi ca o recomandare personală, ar fi bine dacă l-aţi mai trece la nişte sesiuni de instrucţie prin vreo câteva săptămâni bune de antrenamente pe banca de rezerve.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde protosinghel » 10 Mar 2012, 23:30

Dumneata, Dionysie-aletheia, nu numai că vii cu cele mai multe plângeri şi nemulţumiri, ci aplici şi "ipocrizia dublului standard". Nu cere altuia ceea ce tu nu faci...
Comportamentul dumitale pe forum de asemenea nu este ireproşabil. Nici al meu nu este. Dar eu nici nu umblu ca o babă să mă plâng pe fiecare care m-a călcat pe picioare. Poate eu mi-am întins picioarele mai mult decât trebuie.
P.S. Acest mesaj nu trebuie să fie o încurajare pentru eterodocşi...

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde descoperire » 11 Mar 2012, 07:23

P.S. Acest mesaj nu trebuie să fie o încurajare pentru eterodocşi...
Da chiar m-ati incurajat caci credeam deja ca nu sunt moderatori deloc.Nu vorbesc de mine ci in general.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!


Înapoi la “De la membri catre Echipa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron