Propunere de regula

Cereri, propuneri, nemultumiri ale membrilor comunicate catre Echipa de administratori si moderatori
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Propunere de regula

Mesaj necititde esenin » 01 Noi 2010, 10:48

Cum cei de pe acest forum au convingeri diferite, dar si temperamente diferite, care (temperamentele) danseaza mai repede decat muzica, inaintea ideilor, indraznesc sa va propun ca regula ca raspunsul la un enunt al unuia sa fie obligatoriu din partea celuilalt. Al doilea lucru ar fi ca enunturile sa nu depaseasca niciodata un numar de 3 (trei) pe postare. Vorbesc bineinteles de dezbateri, in contradictoriu, si nu de sfatuiri, impartasiri consonante....etc.

As mai sugera, indiferent ca sunt sau nu crestini, ca sfarsitul unei dispute sa fie marcat de cuvintele ”Aveti dreptate”, ”Am inteles punctul dumneavoastra de vedere”....etc, dar care sa marcheze clar incetarea disputei. Stiu ca in tara noastra acest obicei, unul foarte bun, a disparut de mult. Cred ca unul din cele mai mari talente (pierdute insa) este aptitudinea, talentul de a NU STI. Romanul stie orice l-ai intreba; ba chiar uneori, stie si intrebarea. Poate incercam sa depasim un pic preformarea asta....

1. Cor 8.2. Iar dacă i se pare cuiva că cunoaşte ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Propunere de regula

Mesaj necititde protosinghel » 01 Noi 2010, 11:53

Va fi foarte greu de monitorizat aşa ceva, mai ales că pentru cineva nou intrat aceasta ar putea părea o practică ce-l împiedică să se integreze.
Îl rog pe Ioan Cr. să vadă ce se poate de aplicat şi să includă în Regulament.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Propunere de regula

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Noi 2010, 19:45

Cum cei de pe acest forum au convingeri diferite, dar si temperamente diferite, care (temperamentele) danseaza mai repede decat muzica, inaintea ideilor, indraznesc sa va propun ca regula ca raspunsul la un enunt al unuia sa fie obligatoriu din partea celuilalt. Al doilea lucru ar fi ca enunturile sa nu depaseasca niciodata un numar de 3 (trei) pe postare. Vorbesc bineinteles de dezbateri, in contradictoriu, si nu de sfatuiri, impartasiri consonante....etc.

As mai sugera, indiferent ca sunt sau nu crestini, ca sfarsitul unei dispute sa fie marcat de cuvintele ”Aveti dreptate”, ”Am inteles punctul dumneavoastra de vedere”....etc, dar care sa marcheze clar incetarea disputei. Stiu ca in tara noastra acest obicei, unul foarte bun, a disparut de mult. Cred ca unul din cele mai mari talente (pierdute insa) este aptitudinea, talentul de a NU STI. Romanul stie orice l-ai intreba; ba chiar uneori, stie si intrebarea. Poate incercam sa depasim un pic preformarea asta....

1. Cor 8.2. Iar dacă i se pare cuiva că cunoaşte ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască.
Foarte bune idei, ma gandeam la ceva asemanator si eu, doar ca este greu de realizat.

Propun pe cale experimentala cate 1-2 subiecte de tip nou - sa le numim subiecte "TOP" - de la englezescul "varf", subiecte care vor fi tinute mereu in prima fila pana la epuizarea argumentelor sau pana la ramificarea catre noi subiecte, dupa aceleasi reguli; de asemenea, a se intelege si discutii de elita, serioase si reprezentative - divagarile vor fi sterse fara preaviz; in plus, in fiecare raspuns sa fie prezenta cate o idee-cheie, accentuata "bold" care va fi trecuta in "arborele de continut" editat in mesajul din capul subiectului si reactualizat pe masura progresarii discutiei.

Intrucat acest nou tip de subiecte vor necesita o lucrare de moderare sporita, respectarea regulamentului va fi absolut obligatorie (altfel subiectele vor fi sterse fara preaviz, ca si toate mesajele neconforme cu regulele propuse).

Se vor accepta cel mult 3 enunturi in fiecare replica sau teza, plus un enunt-cheie (in total 4, corespunzand cu max 10 randuri tapate).

Fiecare subiect de acest tip va fi intitulat in felul urmator "TOP: Tema discutiei".

Astept opinii.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Propunere de regula

Mesaj necititde esenin » 15 Noi 2010, 20:25

Opinia mea e pozitiva. Atata ca discutiile ar trebui intrerupte cu preaviz. Aceasta pentru ca multi sunt "apucati" de propria lor "dreptate" si s-ar putea sa se simta jigniti. (nu ma exclud dintre acestia pe mine). Sa zicem ca le puteti da trei avertismente. (nu stiu cate). Forumul e deja foarte bun. Poate deveni cel mai bun. (daca nu este deja...nu stiu)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Propunere de regula

Mesaj necititde Doriana » 15 Noi 2010, 21:03

Probabil topicele TOP vor semana mai mult a teza de doctorat decat a forum. Va fi interesant de urmarit ce iese...desi nu mi-e prea clar care e scopul...ca de inteles prea bine unul pe altul nu cred ca ne vom intelege. Pana acum am vazut putini care pot spune ce au de spus in trei enunturi. [protosingel si electric, dar si ei fac divagari]
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Propunere de regula

Mesaj necititde esenin » 15 Noi 2010, 21:53

In CATE 3 enunturi, Doriana. Nu in doar 3. Nicio problema daca vor iesi de doctorat. E un forum de teologie, cine va avea urechi va auzi. Pentru moment insa cei mai multi sunt incapabili sa puna simple teze.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Propunere de regula

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Noi 2010, 23:48

Nu am spus ca va fi usor. Imi doream ceva sintetic, dar sistematic - asa cum sunt dialogurile lui Platon. Poate ca cultivand forma discutiilor vom deveni mai sensibili la continutul expus de fiecare.

De fapt ideea initiala a mea era sa realizam pentru fiecare subiect un mic rezumat al celor mai interesante pozitii, afisate in mesajul de deschidere, incat oricine sa poata urmari firul discutiei in punctele sale cardinale. Un astfel de rezumat, odata validat, ar putea fi citat in oricare subiect nou ca argumentare "din oficiu".

Propun inca ca prezenta a catorva idei diferite in acelasi raspuns sa fie distinsa prin enumerarea acestora, dupa modalitatea pr. Petru:
1. Ideea sau argumentul "a"
2. .........................."b"
3............................"c"

Am observat ca acest sistem (adoptat constient sau mai putin constient si de alti cativa utilizatori) are avantajul "auto-criticii", eliminand din start repetitiile, off-topicurile si cultivand o gandire schematizata (concisa).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “De la membri catre Echipa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron