Catastiful cu nemulţumiri

Cereri, propuneri, nemultumiri ale membrilor comunicate catre Echipa de administratori si moderatori
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 22 Aug 2011, 20:58

Ioan Cr. si Pr. Protosinghel, nu inteleg de ce nu-l opriti pe Aletheia, Are, cred, 2 pseudonime, "inginerul" si "Aletheia". Nu tin sa-l "banati", ci doar sa va explicati aceasta absenta. Este fata primarului ? Nepotul decanului ? (Altfel, prezenta unui bufon ortodox este ceva improspatator; am o victima sigura).

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 22 Aug 2011, 21:41

Ioan Cr. si Pr. Protosinghel, nu inteleg de ce nu-l opriti pe Aletheia, Are, cred, 2 pseudonime, "inginerul" si "Aletheia". Nu tin sa-l "banati", ci doar sa va explicati aceasta absenta. Este fata primarului ? Nepotul decanului ? (Altfel, prezenta unui bufon ortodox este ceva improspatator; am o victima sigura).
:lol: :lol: :lol:

Păi tocmai dumneata, apologetul cunoaşterii, a ştiinţei te bazezi pe ceea ce ţi se pare că ai vedea, dar de fapt nu vezi ?? :lol: Eu înţeleg că te deranjează că te-am cam pus la punct în anumite chestii, dar nu trebuie să ne arăţi oftica tuturor. Da, măi, prietene, sunt "nepotul" "decanului" şi bufonul casei. :lol: Mai ai cumva vreo nelămurire ??

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 25 Aug 2011, 17:01

Rog administraţia acestui forum să sesizeze încercările sistematice de a intimida tocmai pe administratorii acestui forum ale utilizatorului cu id "esenin" în sensul excluderii unor membri ai forumului fără absolut nici un motiv temeinic. Este binecunoscută deja de mult timp încercarea sistematică a utilizatorului "esenin" de a intimida, în fel şi chip, pe interlocutori.

Rog de asemenea administraţia forumului să sesizeze insultele sistematice pe care utilizatorul "esenin" mi le aduce fără, DIN NOU, absolut nici cea mai mică motivaţie obiectivă. După cum vedeţi, am ales să răspund fără să mă las ispitit să îi răspund cu aceeaşi monedă. Mă bazez deci pe obiectivitatea dumneavoastră.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 25 Aug 2011, 21:50

Având în vedere următorul mesaj al lui esenin, rog administraţia forumului să îl "roage" pe esenin să dea explicaţii asupra unor exprimări ale lui:
Biet rudiment, (nu e insulta asta este doar descrierea a ceea ce pari sa fii).

Nu e un lucru care se latra in fata oricarei babe chioare, ortodoxa sau fascista, se tine ascuns, ceafa groasa. Se trateaza cu umilinta, cu discretie. Dumnezeu nu are treaba cu declaratiile voastre, cu pumnii in piept, cu fudulia voastra de "alesi" ai satanei.

Te-a apucat iar delirul
în special la partea subliniată.

Este cumva părerea lui esenin aceea că Ortodcşii sunt nişte "aleşi" ai Satanei ?? Evident este o întrebare retorică.

Oricum înţelege fiecare ce vrea; eu am înţeles foarte bine cu cine avem de a face.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 27 Aug 2011, 00:31

Îi rog pe "Esenin" şi "Aletheia" să-şi calmeze spiritele şi să schimbe tonul. Dacă nu se pot înţelege în niciun fel, pur şi simplu să nu comunice. Sunt suficiente topicuri în forum ca să scrieţi fiecare, fără să vă intersectaţi!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 22 Dec 2011, 22:01

Pr, Dimitrie.
Sus e sfatul pr. Protosinghel, pe care animalul asta nu l-a urmat niciodata. Ii raspund de cateva zile,dar e incapabil sa scrie ceva fara atac la persoana. Cum face asta inca de la inceputul prezentei lui pe forum va rog respectuos sa-l banati.

Altvceva: mi-ati trimis un mesaj, pa care l-am vazut la repezeala, si NU l-am citit. Nu sunt in stare sa-l gasesc din nou. Puteti sa il mai trimiteti o data?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 23 Dec 2011, 08:28

Bine domnule o să am grijă să nu vă mai ating sensibilităţile. Dar trebuie să înţelegeţi şi dumneavoastră că trebuie să existe şi o poziţie creştină ca alternativă la cele ce le afirmaţi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde dimitrie » 23 Dec 2011, 10:30

Încercaţi să abordaţi ştiinţific temele puse în discuţie.
Dacă-mi cereţi să banez, veţi vedea că nu sunt subiectiv, indiferent de contribuţia pe forum a celui luat în "vizor".
Hula şi injuriile (ca de exemplu:"animalul") n-au ce căuta pe un forum teologic ca acesta.
D-le esenin, v-am rugat în mesajul pe care nu l-aţi citit să-mi reamintiţi subiectele la care nu v-am răspuns. Acestea aş dori să le discutăm pe forum, dar peste câtev zile. Fiind preot, acum am un program super-încărcat.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 23 Dec 2011, 13:02

Dacă-mi cereţi să banez, veţi vedea că nu sunt subiectiv, indiferent de contribuţia pe forum a celui luat în "vizor".
Nu ştiu dacă este chiar o vedere corectă aceasta, adică indiferent de contribuţia la forum, cu postări evident. Şi nu mă refer neapărat la numărul de postări, ci şi la ortodoxie, calitate, principialitate, valoare şi pot fi luate şi altele în consideraţie. Eu aş zice să cumpăniţi mai bine lucrurile, în general, nu cu vreo referinţă la mine. Chiar şi avertismentul pe care l-am primit (cu mai mult timp în urmă), l-am primit din alte motive decât "insultele". Dar mă abţin. Totuşi credeam că este vorba despre un forum de discuţii, din perspectivă creştină ortodoxă, dar de discuţii şi de atitudini. Eu spre exemplu am primit reclamaţii de la cineva că Ortodoxia ar trebui să facă mult mai mult decât să discute despre, spre exemplu, cum se cădeşte cu cădelniţa, cum se pune tămâia în cădelniţă, cum se ating veşmintele preotului, etc. Repet, este o reclamaţie pe care am primit-o şi sunt sigur că nu doar eu. Nu ţin să bat obrazul nimănui, dar ar trebui să mai şi deschidem ochii şi să vedem necesităţile (din ce în ce mai acute) ale lumii de astăzi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde dimitrie » 24 Dec 2011, 01:50

La d-l esenin mă refeream. Recitţi mesajul meu mai atent.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 26 Dec 2011, 17:23

Nu vă supăraţi părinte Dimitrie dar nu este posibil să se închidă un subiect ca acela (Cum ne mântuim) pentru că s-au băgat doi fanatici chiar cu scopul de a strica subiectul. Puteaţi eventual să îi îndemnaţi să nu mai posteze pe acel subiect. Iar mai apoi condiţia de redeschidere a subiectului este ciudată pentru că de ceva vreme doar eu şi Doriana mai scriam pe acel subiect.

Oricum şi în aceste condiţii eu sunt primul ortodox care cer redeschiderea subiectului şi cu o moderare sănătoasă din partea unui moderator. Aştept în continuare şi opţiunile altor ortodocşi pentru redeschiderea subiectului Cum ne mântuim de la secţiunea privitoare la protestanţi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde dimitrie » 26 Dec 2011, 23:16

La ordinele dvs.! Acum nu mai am motive să-l mai ţin închis; s-au schimbat datele problemei.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde celprost » 14 Feb 2012, 17:14

La ordinele dvs.! Acum nu mai am motive să-l mai ţin închis; s-au schimbat datele problemei.
celprost spune: e bine ca, in sfarsit, s-a lamurit cine conduce forumul! :x22
Doresc sa apreciez calitatea forumului, a foarte multor teme puse in discutie, ca si calitatea multor forumisti precum: Ioan Cr, Ioachim, Pr. Constantin, dimitrie, Maria-Andreea, Luca, esenin si multi, multi, altii. :x2
Un mic sfat: mare atentie la cei ce argumenteaza cu "bata" (indiferent de confesiune!) sau jignind, sunt suficienti 3-4 ca sa faca loc gol in jurul lor si, astfel, sa cucereasca forumul! :x11
Va doresc o durata cat mai lunga de viata si cat mai fructuoasa si benefica pentru toti userii! :x2
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 18 Feb 2012, 20:16

Observ că îmi cam dispar din postări pentru că unii mi le şterg. Nu mă refer la postările pe care mi le-am şters singur, ci la cele care îmi sunt şterse de nu ştiu cine. Chiar azi am văzut că mi-au fost şterse 2 postări (atâta am văzut).

Aţi face bine dacă aţi semnala care postări le ştergeţi şi pentru care motive şi bineînţeles cine mi le şterge. Sau voi nu trebuie să daţi nici o explicaţie pentru că sunteţi administratori / moderatori?

Şi aş vrea să ştiu dacă deranjez atâta, care este raţiunea pentru care nu ieşiţi cu argumente, ci vă strecuraţi ca şerpii în anonimatul "moderaţiei"?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Feb 2012, 12:33

Observ că îmi cam dispar din postări pentru că unii mi le şterg.[...] Chiar azi am văzut că mi-au fost şterse 2 postări (atâta am văzut).
Probabil că postările erau fără subiect. Se şterg cele care nu sunt la subiect ci atac la persoană, pentru a scuti membrii, vizitatorii prezenţi şi viitori de a-şi folosi timpul în detrimentul lor, citind răutăţi subiective.
Şi aş vrea să ştiu dacă deranjez atâta, care este raţiunea pentru care nu ieşiţi cu argumente, ci vă strecuraţi ca şerpii în anonimatul "moderaţiei"?
Iar vezi duşmani imaginari "aletheia". Eu ţi-am mai spus, vreau să ai o activitate lipsită de atac la persoană, sau fără "mici răutăţi".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mar 2012, 16:47

"aletheia", te rog să renunţi la prejudecăţi faţă de membri înainte de a citi şi scrie.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 04 Mar 2012, 17:28

Dionysie, te rog să renunţi la prejudecăţi faţă de membri înainte de a citi şi scrie.
Să înţeleg că trebuie să îmi spăl creierul după fiecare întrebuinţare.

:lol: :x2 :x33

Hai că eşti simpatică.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde Dionysie » 04 Mar 2012, 18:56

Am facut-o intentionat, in sensul ca am pus problema de buna voie, dar nu ca sa introduc pe cineva in eroare ci ca sa ies eu din dilema. Argumentele mele sunt scrise. Si ale lui kamadeva. Nu am o convingere in chestie, am doar o intrebare, pe care o vezi, de altfel. Citeam, la vremea aceea, textul in acel mod. (cred ca si acum l-as citi la fel, dar nu-mi mai sta mintea la asta). Am nevoie de "texte biblice" fireste, dar care sa nu se excluda intre ele.
Dar, dupa invierea lui christos, toti ne vom mantui. (Sf. pavel, 1 Cor. 3). Unii mai greu, unii mai usor, dupa faptele fiecaruia. Unii vor "arde" mai mult, altii mai putin. Daca nu ar fi asa, jertfa lui Christos si Invierea nu ar mai avea sens. asta este garantia noastra.
Nu este vorba doar despre "aceia care au ales deja să zidească pe temelia pusă de sfântul Paul," ci despre toti oamenii, caci in toti "locuieste suflul elohimilor (3.16)" ("zidirea lui Dumnezeu" in trad romaneasca). ai celelalte nuante in dialogul initial, inclusiv despre traducere.
Nu este "pozitia mea". Esti de o rea credinta inimaginabila. Pozitia mea e ambigua. Am spus-o mai devreme. Folosirea expresiei "suflul elohimilor" duce pe oricine la Facerea, astfel ca toti oamenii il au. Sigur ca se gasesc multe argumente impotriva; tocmai de aici ambiguitatea. Oamenii fac aceasta lectura a acestui text. Asta vine in contradictie cu propriul lor sentiment moral.
Pe de alta parte, pr. dimitrie, singurul pacat care nu se va ierta este hula impotriva duhului Sfant: „Toate păcatele şi toate hulele pe care le vor rosti fiii oamenilor li se vor ierta; dar oricine va huli împotriva Duhului Sfânt, nu va căpăta niciodată iertare, ci este vinovat de un păcat veşnic." (marcu, 3)
Ori acesta nu este un pacat prea frecvent, cel putin la prima vedere.
Deci majoritatea oamenilor vor fi iertati.

Nu stiu daca asta inseamna si ca se vor „mantui”....
Nu, la judecata finala nu va fi nemilos si nedrept. Este "dreapta judecata", nu ? Altfel nu ne-am mantui TOTI. Vedeti aici: viewtopic.php?f=13&t=1405 unde se vede ca doar ceea ce e rau in om se va arde in om. Adventistii, de pilda sunt tot oameni, si nu vinete. Sigur ca adventistul se va arde cu brennerul, iar ortodoxul cu lumanarea, dar tot ardere se numeste
Este de remarcat cum de unii moderatori se leagă, dar cum altfel?, de toate mărunţişurile dar le scapă astfel de jocuri cum face esenin în postările de mai sus în care nu reuşeşte decât să se contrazică pe sine însuşi la fiecare postare următoare în raport cu cea precedentă pentru a încerca să îşi mascheze erezia pe care o proferează cu o convingere pe care numai unul cu convingeri profund dogmatiste o poate avea. "Dar el nu are dogme"
De ce ar trebui sa "cred intr-o revelatie"?. Pune intrebarea altcuiva, care "crede in revelatii".
Nu mai pun la socoteală că dă trimitere la un fir de discuţii unde aberaţiile pe care le proferează cu fanatism dogmatic i-au fost contrazise bucată cu bucată.

Care consecvenţă? Care onestitate? Care coerenţă? Care credibilitate? Care consistenţă?

Care cunoaştere? Aia egală cu ZERO!!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mar 2012, 19:43

Este de remarcat cum de unii moderatori se leagă, dar cum altfel?, de toate mărunţişurile dar le scapă astfel de jocuri cum face esenin în postările de mai sus în care nu reuşeşte decât să se contrazică pe sine însuşi la fiecare postare următoare în raport cu cea precedentă pentru a încerca să îşi mascheze erezia pe care o proferează cu o convingere pe care numai unul cu convingeri profund dogmatiste o poate avea.
Dl "esenin" contrazice idei că de asta e forum: să se discute. Dacă are idei greşite, "eretice", îi este permis căci este heterodox.
Persoana dlui nu reprezintă niciun pericol pentru ortodoxie... staţi liniştit că ortodoxia are fundament solid. Atacul la persoană nu este mărunţiş este iterdicţie pe acest forum.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mar 2012, 19:49

Să înţeleg că trebuie să îmi spăl creierul după fiecare întrebuinţare.
Ai putea să-l speli, dar numai de răutăţi ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “De la membri catre Echipa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron