Catastiful cu nemulţumiri

Cereri, propuneri, nemultumiri ale membrilor comunicate catre Echipa de administratori si moderatori
celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt
Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde celprost » 04 Mar 2012, 19:51

Saru'mana!. (Aveti fixuri ortho, dar sunteti onest).
Revin la subiect cand am timp.
Sa traiesti! Am vazut ca n-ai scapat de urmaritori: inainte te urmarea politia secreta (sa nu ma intrebi de unde stiu :x6 ), acum te urmareste "politia ortodoxa"! :roll:
Lasa-ma sa incasez si eu, ca am pielea batrana si tabacita!
Ce sa-i faci, am observat ca fiecare site crestin are "politia" lui. E inca bine, dar va veni si vremea "inchizitiei" crestine. Atunci sa te tii! "Arderi pe rug" in direct.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde esenin » 04 Mar 2012, 20:11

Ati observat ca singura religie care are „politie” este cea ortodoxa? In plus exista forumuri compuse DOAR din „politisti”. Dar e o „politie” cam bezmetica: nu stie pentru ce se bate. Doar se bate.

Mie imi vin multe idei in baie. Acuma mi-a venit asta (se poate s-o fi gasit-o si altcineva) „Sa te bati pentru adevar, MAI ALES CAND ESTE IMPOTRIVA TA”. (cresti „duhovniceste”). Ma iertati, acuma ma uit la ce se intampla la rusi, cu Putin. Revin marti, cred/sper. Numai bine.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde celprost » 04 Mar 2012, 20:39

Ati observat ca singura religie care are „politie” este cea ortodoxa? In plus exista forumuri compuse DOAR din „politisti”. Dar e o „politie” cam bezmetica: nu stie pentru ce se bate. Doar se bate.

Mie imi vin multe idei in baie. Acuma mi-a venit asta (se poate s-o fi gasit-o si altcineva) „Sa te bati pentru adevar, MAI ALES CAND ESTE IMPOTRIVA TA”. (cresti „duhovniceste”). Ma iertati, acuma ma uit la ce se intampla la rusi, cu Putin. Revin marti, cred/sper. Numai bine.
Eu am gasit "politie" pe toate site-urile zise crestine. De fapt, am observat un "proces" ce se repeta identic cam la majoritatea site-urilor: la inceput lucrurile merg bine, userii au bun simt, se respecta intre ei, discutiile curg linistit, desi nu toate opiniile consoneaza, ba poate chiar dimpotriva, iar moderatorii practic someaza. Apoi, deodata, nu se stie de unde, patrund "politistii": cate trei-patru, mai rar unul singur. "Politistii" sunt gata "formati": au "adevarul" in buzunar si "nuiaua" in mana. Si incep "patrularea" pe thread-uri. Si incet, incet, reusesc sa scoata afara persoanele "incomode". Pana la urma raman ei intre ei si cativa care ii aplauda. Atunci incep sa-si dea peste mana unul altuia, ca asta e "meseria", ce sa-i faci.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde Dionysie » 04 Mar 2012, 21:50

Nu am înţeles, colegule celprost, care sunt raţiunile pentru care dumneata mă numeşti "poliţist ortodox". Eu am impresia că este doar o părere absolut subiectivă de-a dumitale şi care de fapt nu are legătură cu realitatea. Dacă cumva vrei să spui că discuţiile se poartă doar de dragul discuţiilor, adică un fel de artă pentru artă, ei în acest caz eu îţi spun că discuţiile se poartă PENTRU ADEVĂR şi nu doar de dragul de a face conversaţie. Evident că sunt şi pot fi discuţii doar pentru a conversa, discuţii nepolemice, DAR există şi discuţii polemice, iar acestea se duc pentru adevăr, nu de dragul de a face conversaţie. Iar polemicile se fac cu argumente. Iar unii pur şi simplu nu suportă şi nu pot să suporte argumentele celorlalţi pentru că se cam alege praful de "adevărurile" lor. Poate fi şi cazul meu, însă este mai rar, şi asta pentru că nu mă bag decât în polemici în care simt de la bun început că am suficiente argumente pentru a răzb(o)i.

Pe de altă parte, poate nu ai observat, dar pe acest forum, măcar pentru câţiva utilizatori, eu sunt de fapt cel incomod, deşi nu le-am făcut absolut nimic. Contrele pe care le-am avut cu esenin au fost cu mici lovituri şi de-o parte şi de alta, dar în general el a renunţat singur când a văzut că nu mai face faţă argumentelor, ori a început să facă manevre, să aiurească pisica, să facă iuţieli de mână, etc.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Doriana » 18 Mar 2012, 23:51

Multumiri cui a facut curatenie pe forum si de data asta... Imagine
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 17 Mai 2012, 12:26

Domnule Pruteanu, dar alte metode mai catifelate nu aveţi?

Păi asta credeam şi eu că este un forum de dezbateri, dar văd că lucrurile nu stau aşa. Aici nimeni nu prea dezbate nimic, şi mai ales nu se dezbat lucruri importante. Nu pot să îmi dau seama de ce, dar probabil tot din cauza incompetenţei, laşităţii şi nepăsării românilor. A ălora "ortodocşi".

Pe de altă parte faptul că nimeni nu răspunde sau nu intră într-un dialog nu înseamnă că nimeni nu urmăreşte ceea ce se scrie. Ba dimpotrivă, după cum bine se poate vedea, pe forum sunt foarte puţini oameni care intră, iar cei care intră o fac pentru a vorbi despre "sărutul păcii". Cam ăsta este creştinismul ortodocşilor români.

Altfel spus, aţi putea să spuneţi pe faţă că nu vă convin ideile unora, spre exemplu ale mele ca să o dăm mai pe faţă, şi că nu vă convine (nu numai dumneavoastră, ci şi multor altora) răspândirea unor opinii care pot avea, măcar pentru câţiva inşi, un oarecare efect formator (sper că nu deformator). Până la urmă despre asta este vorba. După cum bine vedeţi chiar şi cei care intră pe forum sau care mai intrau m-au izolat, prin tăcere şi indiferenţă, şi m-au lăsat singur să vorbesc, aşa cu pereţii, pentru că din diverse motive ei nu pot să suporte adevărul şi să intre într-o discuţie care să scoată ceva adevăr la lumină. Şi ştiu şi despre ce este vorba. Ca să îl parafrazez pe Sfântul Ioan Gură de Aur, când diavolul vede că eşti mai tare pe calea virtuţii şi vede că nu te poate răpune, atunci fuge de tine pentru ca nu cumva prin eventualele viitoare biruinţe împotriva lui să îţi sporească şi mai mult cununile de la Dumnezeu. Despre asta şi este vorba: "ortodocşii" tocmai de aceea nu intră în vorbă, pentru ca nu cumva să se audă şi mai mult adevăr care le deranjează viaţa lor plină de minciună şi de neadevăr. Şi atunci care este soluţia la care mă invitaţi? Să nu mai spui adevărul? Păi tocmai de aia ar trebui spus pe un forum pentru că se pleacă de la ideea că este vorba despre o comunitate care să îl poată auzi şi asculta şi de unde poţi primi reacţii, la primul sau la al zecelea sau al miilea mesaj! Altfel ce rost are să vorbeşti de unul singur cu pereţii? Deci faptul că nu mi se răspunde nu este numai "vina" mea (de parcă aş avea vreo vină), nu este numai răspunderea mea. Şi care mai este răspunderea forumiştilor care nu scriu aproape nimic sau aproape deloc? Nu ştiu dacă aţi remarcat că în ultima perioadă mai suntem numai vreo câţiva care mai scriem câte ceva pe acest forum: eu, domnul preot Haralambie şi dumneavoastră. Dar restul care păstrează tăcerea asta de mormânt nu au chiar nici o responsabilitate??? Nu vă supăraţi, dar nu vreţi totuşi să judecaţi judecată dreaptă? Că pe mine asta m-a învăţat şi mă învaţă Hristos. Din viaţa reală de zi cu zi văd că "ortodocşii" nu prea învaţă nimic de la Hristos. Iar unii sunt chiar plătiţi pentru a se crea iluzia că totuşi ceva s-ar învăţa; realitatea este cu totul alta însă.

În sfârşit, am înţeles că este o invitaţie la tăcere, la pusul batistei pe ţambal, la autocenzură, şi asta nu este pentru mine decât încă un semn, printre multe altele, că "ortodocşii" nu sunt iubitori de adevăr, că nu rămâne în ei cuvântul lui Dumnezeu. Şi ştiu că nici lucrurile astea nu îi deranjează pe "ortodocşi". "Ortodocşii" sunt deranjaţi numai când vin războaiele şi altele de la Dumnezeu, pentru ca să aibă asupra cui să îşi proiecteze propria lor culpă de moarte pe care o au înaintea lui Dumnezeu !! Bine deci că voi "ortodocşii" ştiţi să înăbuşiţi sau chiar să omorâţi speranţa în dragoste, în lumină, în dreptate şi în adevăr !!! Şi vă mai plângeţi de soarta voastră?!?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 17 Mai 2012, 13:46

Domnule Pruteanu, dar alte metode mai catifelate nu aveţi?
Pentru această atitudine anticlericală şi nu numai, v-am dezactivat puţin contul... Nu sunteţi cu nimic mai bun decât ereticii. Judecaţi-mă cum vreţi, dar să o ştiţi asta de la mine! De astea nu am de gând să mă joc cu mănuşi de catifea...

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Anthropos » 17 Mai 2012, 18:28

Domnule Pruteanu, dar alte metode mai catifelate nu aveţi?
Pentru această atitudine anticlericală şi nu numai, v-am dezactivat puţin contul... Nu sunteţi cu nimic mai bun decât ereticii. Judecaţi-mă cum vreţi, dar să o ştiţi asta de la mine! De astea nu am de gând să mă joc cu mănuşi de catifea...
Mă mir cum de individul ăsta (Alitheia/Dionysie) a rezistat aşa mult pe acest forum...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde dimitrie » 18 Mai 2012, 15:52

Pentru binele dumnealui eu îl voi bana pe o perioadă mult mai lungă, cu prima ocazie.
Eu l-am invitat să reflecteze la cuvântul: "între păcătoşi, cel dintâi sunt eu!". Atunci şi-a revenit - slavă lui Dumnezeu!- dar acum .. oare cum va fi?
Eu sunt de părere că dacă nu-şi va recunoaşte greşelile, smerindu-se şi cerându-şi iertare faţă de cei cărora le-a greşit (Pr.Petru Pruteanu şi "ortodocşii"), pe aceeaşi cale prin care a greşit (mesaj pe forum), să-l banăm pe o perioadă mai îndelungată, poate definitiv.
Nu-i este de folos dumnealui să mai scrie pe forum atâta timp cât acest lucru îi alimentează patima părerii de sine şi altele înrudite cu ea (nu-i fac acum un rechizitoriu, că oricum lucrul "sare în ochi" din mesajul dinainte).
Vom proceda în consecinţă în calitate de duhovnici şi cu întristare pentru un frate de credinţă care - să nu fie! - se va dovedi biruit de dracul mândriei. De va fi altfel, eu voi sări în sus de bucurie printre primii.
La rându-mi de voi greşi, pentru Domnul să nu mă cruţaţi!

PS
Îmi cer iertare că nu prea am mai scris pe forum în ultimul timp. Patimile şi mai puţin resposabilităţile familiale m-au ţinut departe. Acum responsabilităţil vor creşte mai mult, deoarece soţia trebuie să nască din clipă în clipă, de pe o zi pe alta.
Sper totuşi să mai scriu câte ceva. Vă mulţumesc anticipat pentru înţelegere.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 18 Mai 2012, 17:20

Părinte Dimitrie, felicitări! Să vă trăiască familia lărgită!
Dar asta nu vă scuteşte de a scrie. Chiar vă aştept cu o părere la noile subiecte liturgice.
Lui Dionysie i-am dezactivat contul şi banările nu mai ajută la nimic.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 18 Mai 2012, 20:29

Sa va traiasca, pr. dimitrie!

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde nikolai » 06 Iun 2012, 13:42

.
Ultima oară modificat 10 Aug 2012, 15:21 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 06 Iun 2012, 17:02

Mi s-a şters ultimul mesaj din 03.06.12 la subiectul"Lege antiscriminăriii..........",fără a se da dreptul la replică.
1. Acolo apăruse o ceartă care deja nu mai avea nici o legătură cu subiectul. Şi a fost şters nu doar mesajul Dvstră, ci şi al oponentului de discuţie. Deci nu ma aveţi la ce şi cui da replică.
2. Noi aici nu facem politică şi nu avem de gând nici să-l invinuim, nici să-l apărăm pe Marchel. Eu sunt convins că mulţi sunt împotriva "legii antidiscriminării", dar nu puţini sunt de acord cu această metodă de protest şi pseudo-mărturisire.
3. Dacă aveţi o minimă pretenţie ca să vi se citească mesajele, atunci scrieţi într-o limbă curată, punând spaţii acolo unde trebuie şi respectând toate normele de ortografie. Ceea ce scrieţi Dvstră este aproape imposibil de citit. Nu vă supăraţi...

Iertaţi-mă. Doamne ajută.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde nikolai » 06 Iun 2012, 19:01

.
Ultima oară modificat 10 Aug 2012, 15:29 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 06 Iun 2012, 22:40

Dle Nicolae, acesta este un forum teologic şi sunteţi binevenit la orice subiect de teologie. Forumul este în limba română şi .

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Iun 2012, 23:38

Dle "Nikolai", dar "Basarabia e România!" (adevăr scris de sibienii noştri la o intersecţie de drum ca nu carecumva, Domne fereşte să uităm :) ) O fi prin acte Republica Moldova, dar tot români suntem sau... creştini.

Eu nu am nimic că scrie în moldoveneşte. Am învăţat la şcoală după un profesor moldovean şi am luat 9 la examen, deci cred că o să pot "învăţa" şi după dl "Nikolai".

Oricum ultimul cuvânt îl are părintele Petru care e mai exigent, mai critic chiar şi la lucruri minore (bravo dlui), asta era doar umila mea părere.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde nikolai » 07 Iun 2012, 12:37

.
Ultima oară modificat 10 Aug 2012, 15:29 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 07 Iun 2012, 12:39

Haideţi să încheiem pentru totdeauna subiectul ăsta cu limbile şi regiunile, că nu je ajută la nimic, numai ne încurcă.
Aici facem doar teologe.

Caesar

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Caesar » 26 Iul 2012, 20:36

Am avut si eu un topic "Cine a fost Iisus" in care am pus mai multe intrebari teologice si care a disparut.Au fost useri care pe acel topic au cerut ca unul din preotii forumului sa scrie acolo.Ghiciti ce s-a intamplat?Nici unul dintre ei nu a scris si topicul a disparut.Rog administratori sa ne anunte daca acest "forum" este unul strict ortodox pentru propaganda, proziletism si favoritism ortodox sau daca se accepta dialogul si dezbaterile.. Daca e unul strict ortodox atunci noi nu prea avem ce cauta si va putem lasa sa va jucati de-a blogul singuri pe forum.Dar daca e unul de dialog atunci sa fie impartial si sa se repecte toate persoanele la fel..

AntoanX

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde AntoanX » 26 Iul 2012, 20:45

Am avut si eu un topic "Cine a fost Iisus" in care am pus mai multe intrebari teologice si care a disparut.
Poate il gasiti in folderul "Recycling".
Am impresia ca toate postarile demne de citit aici sunt aruncate la gunoi.


Înapoi la “De la membri catre Echipa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron