Catastiful cu nemulţumiri

Cereri, propuneri, nemultumiri ale membrilor comunicate catre Echipa de administratori si moderatori
JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox
Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde JOAN » 08 Iul 2008, 13:33

Dragi colegi ,va anunt este ultima mea postare pe acest forum,deoarece consider ca arbitrajul este de proasta calitate...
Ultima oară modificat 08 Iul 2008, 14:43 de către Anonymous, modificat de 3 ori în total.
Motiv: Am modificat acest mesaj pt că întrece măsura decenţei. Userul "JOAN" a făcut atac la persoana diaconului Cătălin (co-administrator). Dacă are ceva de-i reproşat, să o facă doar prin mesaje private, iar dacă nu-i place forumul, pa

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde mihailoss » 08 Iul 2008, 19:55

Fratilor, maniati-va dar nu gresiti , zice Domnul... :)
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Iul 2008, 09:38

Imi sustin punctul de vedere cu inversunare, atunci cand am in fata cui, dar accept contra-argumente justificate. De asemenea consider ca un astfel de comportament este specific catorva utilizatori ai acestui forum, in timp ce altii posteaza doar pentru a transforma acest forum in "chat".
Fiti statornici si verticali, neinghitind cuvantul oricui, bazat pe texte "de la babe, citire" (cum se spune prin anumite parti ale tarii). Cereti argumente cu autoritate, cu trimiteri exacte si nu din amintirile unuia sau altuia.
In legatura cu "anuntul ptr utilizatori":
-eu ma regasesc in categoria celor care nu au argumente justificate (de fiecare data) si atunci ce sa inteleg ca "transform forumul intr-un <<chat>>" sau ca scriu texte "<<de la babe, citire>>".

Rog pe cei care considera ca textele mele sunt astfel cum le-a caracterizat adm nostru sa-mi spuna direct si "nu pe la spate".

Inca ceva, nu consider ca daca am incercat sa dau un sfat (in limita cunostintelor mele) a fost pt ca nu mi-am stiut lungul nasului, sau am uitat ca sunt "junica" (o vb din Moldova de unde ma trag), ci din contra am incercat sa ajut pe cel care-l cerea.

Daca acest forum se adreseaza doar persoanelor cu mute cunostinte teologice care pot argumenta, eu nu pot decat sa ma retrag de pe forum cu un gust amar.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 17 Iul 2008, 15:51

Daca acest forum se adreseaza doar persoanelor cu mute cunostinte teologice care pot argumenta...
Acest forum este administrat de catre ieromonahul Petru Pruteanu, om "cu scaun la cap", decan al unui institut teologic, doctor in teologie. Este adresat tuturor celor care doresc sa asculte/citeasca diferite discutii pe teme teologice si nu numai. Totusi, sa nu ne uitam fiecare statutul, si sa acceptam faptul ca uneori suntem incapatanati (cum sunt eu de multe ori), sau insuficient pregatiti in anumite teme (cum sunt tot eu de multe ori), sau pur si simplu depasiti de subiect (tot eu sunt de multe ori). Desi sunt asa cum am spus mai sus, am rugamintea sa accepte toata lumea treapta pe care se afla.
PS: Atitudinea de "imi iau jucariile si plec", mi se pare infantila, nepotrivita pentru cei cu pretentii de intelectuali sau pentru cei care sustin:
Sunt inscrisa pt prima data pe un forum (si nadajduiesc ca imi voi lamurii multe neclaritati aici).
In viata lumea nu e de acord cu tine.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Iul 2008, 18:17

Imi cer iertare pt indrazneala de care am dat dovada sfatuind pe ceilalti, eu, o pacatoasa.
Pt a nu sterge unele sfaturi pe care le-am dat si nu au argumentare teologica treceti va rog fara sa citi cele scrise de mine (din gura unui pacatos nu poate iesii ceva bun).

Domnul Dumnezeu impreuna cu Maica Domnului cu toti Sfintii si cu tot cinul ingeresc sa ne aiba in paza mereu!
Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 17 Iul 2008, 19:29

...tot cinul ingeresc...
cin=ordin preoţesc sau călugăresc; tagmă. – Din sl. cinŭ (conform Dicţionarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică "Iorgu Iordan", Editura Univers Enciclopedic, 1998)
...treceti va rog fara sa citi cele scrise...
Nu cred ca am sters ce nu avea argumentare, cred ca de cateva ori chiar am completat... si am "citi" sau am "citit" si nu din lipsa de ocupatie.
Imi cer iertare pt indrazneala de care am dat dovada sfatuind pe ceilalti, eu, o pacatoasa.
Cred ca cei carora ai adresat sfaturi neavizate sa te ierte.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Mar 2010, 15:45

Nu e neapărat o nemulţumire ci mai mult o curiozitate.
De ce subiectul lui Aurel cu Serghianismul-mormânt văruit !? a dispărut ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 26 Mar 2010, 15:50

Pentru că:
1. "Despre morţi numai de bine"!
2. Fenomenul ca atare nu a existat decât în minţile celor care nu cunosc care erau realităţile timpului în URSS.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Petre C » 26 Mar 2010, 15:59

Pentru că:
1. "Despre morţi numai de bine"!
2. Fenomenul ca atare nu a existat decât în minţile celor care nu cunosc care erau realităţile timpului în URSS.
Nu e neapărat o nemulţumire ci mai mult o curiozitate.
De ce subiectul lui Aurel cu Serghianismul-mormânt văruit !? a dispărut ?

Eu m-am ocupat de ultima idee aparuta in mintea lui Aurel si postata pe forum. Banuiala mea a fost ca pr. Petru nu incurajeaza asemenea discutii.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Mar 2010, 16:00

Aşa credeam şi eu fără să cunosc prea bine istoria, însă îi pregătisem un răspuns d-lui Aurel despre a te sfinţi singur (sfatul sf. Tihon), şi pericolul acelui îndemn.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Apr 2010, 14:33

Nu e o nemulţumire, dar de ce s-a blocat topicul cu redactorul romano-catolic de la Ziarul Lumina ? Dacă consideraţi că sminteşte pe cineva îl puteţi şi şterge, pentru mine e ok.

Îmi cer iertare dacă am creat "nelinişte" prin el !
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde georgedimoiu » 15 Mai 2010, 17:07

PROTESTEZ ÎMPOTRIVA ATITUDINII TOTAL NEDEMOCRATICE ȘI NECREȘTINE A PĂRINTELUI PETRU CARE SISTEMATIC ÎMI CENZUREAZĂ MESAJELE LĂSÂND DOAR CE ÎI CONVINE!
ORICEM MESAJ CARE NU CORESPUNDE VIZIUNII LUI ESTE CENZURAT!
NU ESTE O ATITUDINE CORECTA!
NU TOT CEEA CE SPUNE PARINTELE ESTE 100% ADEVĂRAT ȘI CORECT!
DACĂ SE MAI ÎNTÂMPLĂ MĂ RETRAG DE PE ACEST FORUM!!!!!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 15 Mai 2010, 20:26

PROTESTEZ ÎMPOTRIVA ATITUDINII TOTAL NEDEMOCRATICE ȘI NECREȘTINE A PĂRINTELUI PETRU CARE SISTEMATIC ÎMI CENZUREAZĂ MESAJELE LĂSÂND DOAR CE ÎI CONVINE!
ORICEM MESAJ CARE NU CORESPUNDE VIZIUNII LUI ESTE CENZURAT!
Vă rog frumos nu exageraţi. E de datoria mea să moderez forumul şi să şterg tot ce nu este la subiect. V-am şters vreun mesaj care era la subiect? Iar dacă vreţi alte subiecte, indiferent de care, deschideţi-le la "Off topic" şi poftim... Nu e cazul să facem scandal sau să ne auto-victimizăm.
Şi, la urma urmei, în Biserică niciodată n-a fost şi nu va fi "democraţie". ;)
P.S. Nu pretind că în toate am dreptate. Doar pretind că ştiu mai multă Liturgică şi Drept Canonic ca sfinţia voastră (unde am văzut că şchiopătaţi), dar nici în acest domeniu nu sunt atot-ştiutor şi infailibil. În alte probleme sunt gata să învăţ cu toată smerenia din experienţa pe care o aveţi (cu excepţia celei ecumeniste).
Din tot sufletul şi cu toată sinceritatea îmi cer iertare de la sf. voastră şi de la toţi ceilalţi forumişti.

Danie1

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Danie1 » 04 Ian 2011, 16:38

Cer banarea lui ladoiceean barem o saptamina doua pentru ca-si bate joc de Sf. Nicolae un sfint drag mie si ortodocsilor!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2011, 22:55

Cer banarea lui ladoiceean barem o saptamina doua pentru ca-si bate joc de Sf. Nicolae un sfint drag mie si ortodocsilor!
Iar eu cer ca toţi userii, indiferent de confesiuni, să fie mai calmi şi să lase la o parte emoţiile. Unii trebuie să renunţe la excesul de zer, iar alţii nu trebuie să uite că sunt pe un forum ortodox şi trebuie să se comporte ca în ospeţie (chiar dacă internetul oferă un oarecare anonimat).

Rog ca eterodocşii să-şi ceară iertare de la ortodocşi dacă au fost hulite lucrurile sau valorile sfinte în Ortodoxie. Şi ar fi bine ca aşa ceva să nu se mai repete. Dacă aveţi argumente raţionale pt a combate ceva, poftim. Dar jigniri şi insulte nu admitem. Nici atacuri la persoană.

P.S. Sf. Nicolae este iubit în Ortodoxie în primul rând pt dragostea de săraci, orfani, bolnavi, călători etc., şi nu atât pt palma dată de Arie, pe care nimeni nu trebuie să o uite, dar nici numai de ea să amintească. Cine este ca Sf. Nicolae să-mi dea în primul rând mie o palmă şi o voi primi cu smerenie. După aceea luaţii pe toţi sectarii la rând... Până atunci însă, luaţi-o uşurel.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Cerere excludere de pe forum

Mesaj necititde Dionysie » 05 Ian 2011, 18:06

Aş vrea să îl excludeţi de pe acest forum creştin pe utilizatorul Vianor, pentru următoarea afirmaţie:
Ortodoxia are multe caracteristici comune Ideologiei Fasciste: Naţionalism extremist, Misticism, Violenţă şi Demagogie socială.

Cred că acest ins a depăşit orice graniţă a bunului-simţ precum şi orice tangenţă cu adevărul!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cerere excludere de pe forum

Mesaj necititde protosinghel » 05 Ian 2011, 18:30

Aş vrea să îl excludeţi de pe acest forum creştin pe utilizatorul Vianor, pentru următoarea afirmaţie:
Ortodoxia are multe caracteristici comune Ideologiei Fasciste: Naţionalism extremist, Misticism, Violenţă şi Demagogie socială.

Cred că acest ins a depăşit orice graniţă a bunului-simţ precum şi orice tangenţă cu adevărul!
Aveţi dreptate. Mulţumesc pentru sesizare, mai ales că nu reuşesc să citesc toate mesajele. Vom lua măsuri!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Cerere excludere de pe forum

Mesaj necititde Dionysie » 11 Feb 2011, 09:29

Aş vrea să îl excludeţi de pe acest forum creştin pe utilizatorul Vianor, pentru următoarea afirmaţie:
Ortodoxia are multe caracteristici comune Ideologiei Fasciste: Naţionalism extremist, Misticism, Violenţă şi Demagogie socială.

Cred că acest ins a depăşit orice graniţă a bunului-simţ precum şi orice tangenţă cu adevărul!
Se pare că l-a băgat iarăşi dracul printre noi pe retrogradul eretic Vianor. După afirmaţiile pe care deja le-a făcut, se pare că dracul îl împinge să recidiveze, semn că boala acestui nefericit este posibil nevindecabilă:
Apoi, Domnul Isus şi-a dat trupul ca jertfă pentru noi odată, nu în fiecare zi. Este absurd să crezi că trupul lui Hristos ar trebui înghiţit, digerat şi apoi eliminat prin intestine. Aceasta se mai numeşte canibalism.
Cer reexcluderea de pe forum a acestei unelte a satanei.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 23 Feb 2011, 11:41

Având în vedere anumite nemulţumiri exprimate de anumiţi adventişti cu privire la structura forumului, solicit ca la secţiunea mai mare interconfesională să se creeze o subsecţiune specială dedicată discuţiilor despre adventism, subsecţiune care să separe discuţiile despre adventism de cele despre martorii lui CT Russell, pentru a nu se mai simţi adventiştii că s-ar face o asimilare a lor şi a învăţăturii lor cu martorii lui Iehova şi cu învăţăturile specifice ale acestora.

Deasemenea solicit ştergerea subiectului inutil şi generator de redundanţă iniţiat de utilizatorul vasinec la pagina
viewtopic.php?f=66&t=1714&p=22199#p22199

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 23 Feb 2011, 21:32

Nu se acceptă. Forumul şi aşa e prea încărcat. Oricum acel subforum e mai mult pt adventişti, pt că "martorii" nu prea intră...


Înapoi la “De la membri catre Echipa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron