Istoricul Rusaliilor

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:
Istoricul Rusaliilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Iun 2010, 18:59

Imi poate spune cineva cum de sarbatoarea nostra "Pogorarea Sfantului Duh" poarta si numele de Rusalii?
De la inceput a purtat acest nume? Ce insemna Rusalii?
In imnografia nostra se pomeneste de Rusalii sau este doar denumirea populara a sarbatorii : Pogorarea Sfantului Duh?
Multumesc
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Istoricul Rusaliilor

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iun 2010, 20:26

Rusaliile sunt o străveche sărbătoare preluată de geto-daci din mitologia romană. La romani, Rosalia, "Sărbătoarea Trandafirilor" era o zi închinată cultului morţilor, în care sufletelor celor dispăruţi se aduceau ofrande: alimente şi trandafiri pentru a le îmblânzi.
Acest mit – sărbătoare păgână, a fost suprapusă ulterior peste sărbătoarea creştină postpascală a Cincizecimii şi a devenit Duminica Rusaliilor când casele sunt împodobite cu ramuri verzi, căci sărbătoarea şi este legată de abundenţa vegetală a verii.
N-am timp pentru a face precizări, dar etimologia şi originea preceştină este dată corect.
Noi folosim acest termen ca o denumire alternativă, fără vreun sens păgân.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Istoricul Rusaliilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Iun 2010, 21:13

Multumesc :)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Istoricul Rusaliilor

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 11:12


Noi folosim acest termen ca o denumire alternativă, fără vreun sens păgân.
Pai...cam asta e denumirea incetatenita, majoritatea asa o denumesc, rusalii. Nu mi se pare corect, rusaliile sunt ielele/vantoasele/dragaicele despre care poporul povesteste ca ar fi fapturi supranaturale dracesti.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Istoricul Rusaliilor

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 01:30


Noi folosim acest termen ca o denumire alternativă, fără vreun sens păgân.
Pai...cam asta e denumirea incetatenita, majoritatea asa o denumesc, rusalii. Nu mi se pare corect, rusaliile sunt ielele/vantoasele/dragaicele despre care poporul povesteste ca ar fi fapturi supranaturale dracesti.
sa nu amestecam lucrurile. E DOAR O DENUMIRE care trimite la aceeasi sarbatoare crestina Rusalii-Cincizecime-Pogoraraea SF. Duh (nu la ce dracarii spui tu). Lucrurile sunt simple si cat se poate de clare. Daca e sa pedalam pe o logica de genul asta... ar trebui ca si alte nume/numiri pagane dar care au fost increstinate sa le scoatem din uz (numele zilelor saptamanii si ale lunilor etc)

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Istoricul Rusaliilor

Mesaj necititde sashio » 06 Oct 2010, 08:33

Pai "Rusaliile" simbolizeaza Biserica, asa cum rusaliile se scalda in apa, asa Biserica de la Cinzecime se scalada in Duhul Sfant.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Istoricul Rusaliilor

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 12:21

Sa nu fortam totusi nota facand comparatii ce nu-si au rostul. Rusaliile, Cincizecimea, Pogorarea Sf. Duh - denumirei, nume ale tainei prezentei lui Dumnezeu in lume si actul de nastere in chip vazut al Bisericii


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX