Sf.Maria Egipteanca - personaj real?

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Sf.Maria Egipteanca - personaj real?

Mesaj necititde dimitrie » 05 Mar 2012, 01:05

Dar eu vin acum cu un exemplu mai ceva decât cel al Vieţii Sf. Maria Egipteanca, pusă în "discuţie" aici: anume, cu cel al Vieţii Sf.Apostol Toama. Iată despre ce e vorba:

"Pana la sfarsitul sec. XIX, Faptele lui Toma erau considerate fara temei istoric. Descoperirile arheologice de la Tashashila (Taxila), au scos la lumina monezi si pietre, purtand inscriptii cu numele regelui Gondofornes. Pe baza acestor marturii s-a stabilit ca regele Gondofornes a facut parte din dinastia indo-parta a carei stapanire se intindea asupra teritoriilor din Afganistan, Seistan, Sind, Punjab si asupra provinciei de nord-est, intre anii 95 i.d.Hr si 50 d. Hr., si ca a domnit in Punjabul de Apus, intre anii 20-40 d. Hr. Sir John Marshall presupune ca Toma l-a vizitat pe Gondofornes in anul 40 d. Hr.

Istoricii bisericesti nu sunt unanimi cu privire la activitatea misionara in India a Sf. Toma. Totusi, Ipolit, Isidor de Sevillia, Dorotei, episcopul Tyrului, Sf. Grigorie de Nazianz, Ieronim il considera pe Sf. Toma, “Apostol al Indiei”.
(Prof. Dr. Remus Rus)

Ba încă au fost găsite monezi cu chipul şi numele fratelui regelui Gundafor. Toate acestea au fost negate până atunci de istoricii indieni, neavând până la acea dată nici o altă sursă (afară de viaţa Sf.Apostol Toma, aşa cum o cunoaşte şi o istoriseşte Biserica lui Hristos - "stâlp şi temelie a adevărului") care să ateste cum că ar fi existat vreun împărat cu numele de Gundafor (cu atât mai mult vreun frate al lui) în decursul istoriei lor.

Ei! Nu vi se pare că pe lângă asta, "problema" noastră e o joacă de copii? Nu vi se pare că "algoritmul" pentru stabilirea adevărului de credinţă, enunţat de Sf.Vincenţiu de Lerin, este universal-valabil pentru întreaga învăţătură a Bisericii, nu doar cea doctrinară?

Eu am explicat aici, cum că Biserica, prin firea ei, nu poate "digera" şi asimila decât ADEVĂRUL/adevărul.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Sf.Maria Egipteanca - personaj real?

Mesaj necititde Anthropos » 06 Mar 2012, 14:44

Nu vi se pare că "algoritmul" pentru stabilirea adevărului de credinţă, enunţat de Sf.Vincenţiu de Lerin, este universal-valabil pentru întreaga învăţătură a Bisericii, nu doar cea doctrinară?
Până mai ieri nici nu ştiaţi cine a formulat acest "algoritm", iar acum...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sf.Maria Egipteanca - personaj real?

Mesaj necititde presviter » 06 Mar 2012, 17:47

Să ascultăm și acest punct de vedere.

„De legende creștinismul nu are nevoie, iar idoli a distrus el însuși“, spunea istoricul T. M. Popescu, condiserând că creștinismul nu trebuie izolat și îndepărtat cu frică de istorie, ci adus în fața ei și privit la lumina ei.
„vor fi amenințate, desigur, unele concepții neistorice consacrate, dar va câștiga adevărul și va câștiga cu el creștinismul, religia Celui ce S-a numit «Adevărul». Dacă istoria va găsi că unele amănunte de sinaxar sunt de prisos; că persecutorii erau răi și că ereticii erau greșiți, fără să fi fost în mod necesar posedați de demoni; că cutare scriere creștină nu aparține autorului căruia i s-a atribuit prin tradiție; că a putut fi câte un Sinod asistat de alt duh, decât Cel Sfânt; că Marele Constantin a lucrat poate uneori și din alte convingeri, decât cele pur evanghelice; că Iulian Apostatul a putut să moară fără să fi strigat «ai biruit, Galileene», - dacă acestea și multe altele vor fi altfel arătate de istorie, nu e nicidecum motiv să credem, pentru atât, că se va clintii de pe temelii Biserica lui Hristos, cum nu se va primejdui Ortodoxia, dacă vom recunoaște că Marcion avea unele idei interesante, sau că Luther n-a fost un simplu și biet «eretic»“
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Sf.Maria Egipteanca - personaj real?

Mesaj necititde Anthropos » 06 Mar 2012, 17:54

Fenomenul T. M. Popescu... :x2
În prezent Facultăţile de Teologie din România n-au nici un profesor de talia celor mari de dinainte. Singurul care se ridică cumva la nivelul lor este diaconul Ioan Ică jr., cu toate părţile lui bune şi rele.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sf.Maria Egipteanca - personaj real?

Mesaj necititde dimitrie » 07 Mar 2012, 15:26

T.M. Popescu .... altă "autoritate" a Bisericii! Cred că nu ştiţi cum vorbesc cei desăvârşiţi - adică sfinţii de care am tot adus vorba până acum! Mă întreb, pe ce criterii teologice vă alegeţi autoritatea în materie de Teologie?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sf.Maria Egipteanca - personaj real?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mar 2012, 16:03

T.M. Popescu .... altă "autoritate" a Bisericii! Cred că nu ştiţi cum vorbesc cei desăvârşiţi - adică sfinţii de care am tot adus vorba până acum! Mă întreb, pe ce criterii teologice vă alegeţi autoritatea în materie de Teologie?
(Pentru cei care nu ignoră nuanţele:)
Eu cred că o "autoritate teologică" trebuie să fie foarte credincioasă, dar deloc credulă; foarte raţională, dar deloc raţionalistă. Şi pe toate să le combine într-un mod echilibrat, smerit şi curat.


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX