Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox
Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde CristinaThenewone » 08 Mar 2012, 12:17

Buna ziua,

Imi doresc destul de mult sa aflu scrieri /marturii (din cat mai multe surse) despre evenimentul din Biserica Vlaherne, cel legat de acoperamantul Maicii Domnului (Fecioara Maria, alaturi de cete ingeresti si Sfinti trecuti la cele vesnice, ar fi coborat din cer in mijlocul poporului din Biserica Vlaherne - intre care se aflau Sf Andrei si ucenicul sau Epifanie. Aceasta s-ar fi rugat la Dumnezeu pt popor, iar cetele ingeresti si Sfintii o laudau pt acest lucru, o cinsteau. Apoi Fecioara Maria si-ar fi pus vesmantul de pe cap peste poporul din biserica, dupa care s-ar fi retras la ceruri impreuna cu ingerii si Sfintii ce o insoteau.)

O exista asemenea scrieri/martuii sau a rams doar in randul traditiei, in memoria vie a oamenilor ? Ce ,,pacat" ar fi sa nu existe...

Va rog, daca se poate, nu ma lasati sa astept mult timp...macar spuneti-mi ca va veti interesa si ca veti reveni cu informatii...

Multumesc mult !

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2012, 12:50

Vedenia Sf. Andrei şi Epifanie a fost consemnată în scris destul de timpuriu şi este singura mărturie istorică în acest sens. Dar Biserica a considerat-o suficientă şi evenimentul este sărbătorit mai ales în Biserica Rusă.
Bisericile Greacă şi Română au mai multă evlavie la "Izvorul Tămăduirii" despre care ruşii mai că nici nu au auzit.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde Cosmina » 08 Mar 2012, 13:10

Eu sunt convinsa ca-i adevarat, cand mai citesc acatistul Acoperamantului simt ca este adevarat, nici un dubiu.

...beineinteles, fiecare e liber sa creada e vrea...
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2012, 14:30

Păi nici nu sunt motive să ne îndoim. Ideea însă e alta:
Creştinii de rând nu au considerat suficiente sărbătorile legate de viaţa Maicii Domnului: naşterea, intrarea în Templu sau adormirea, ci au simţit nevoie de o sărbătoarea care în mod deosebit să o arate şi să o invoce pe Maica Domnului ca ocrotitoare, mijlocitoare (către Fiul) şi făcătoare de minuni.
Aşa ruşii au ales "Vedenia Acoperemântului Maicii Domnului" (aceasta ar fi denumirea corectă a sărbătorii), iar grecii şi românii - minunile Maicii Domnului săvârşite la un izvor numit "Izvorul Tămăduirii".

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde CristinaThenewone » 09 Mar 2012, 13:37

Acea singura marturie cum o pot gasi (legata de vedenia celor 2) ? Cum se numeste? Ca tot m-am luat de acest subiect...
Apoi...nu pot sa nu intreb: care sunt minunile de la izvor, savarsite de Fecioara Maria, care ii incanta pe greci si români ? Si... la fel: sursele de unde pot afla acest lucru.

Multumesc pt promptitudinea cu care mi-ati raspuns!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde protosinghel » 10 Mar 2012, 16:20

Citiţi Sinaxarul din 1 octombrie şi, respectiv, Vinerea din Săptămâna Luminată. Se găsesc în Mineiul pe Octombrie şi Penticostar, dar am impresia că şi pe internet.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde CristinaThenewone » 13 Mar 2012, 00:00

Despre tamaduirile facute la izvorul din Constantinopol, am aflat ca ar fi doar 2 consacrate in istorie: cea cu imparatul Leon si cea cu Iustinian.

La noi in Romania, am gasit pe net ca, ar fi mai multe Biserici cu Izvoare Tamaduitoare. Mai ales ca o sa vina in curand si aceasta sarbatoare, dau niste linkuri pt cei interesati :
http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2010 ... zenta.html

Iar din urmatorul link am alfat ca la Manastirea Sambata de Sus, de Izvorul Tamaduirii slujesc 30 de Preoti : http://tiedoamne.wordpress.com/category ... amaduirii/

Ce am descoperit pe net, care m-a impresionat si m-a facut curioasa, este Manastirea Dervent din Dobrogea, cu Crucile Tamaduitoare si Izvorul Tamaduitor : http://www.formula-as.ro/2007/788/spiri ... rvent-8361
Ce-i drept pt ca subiectul postarii este Acoperamantul Maicii Domnului, ar fi bine sa se dea un copy paste undeva unde se vorbeste despre sarbatoarea din Saptamana Luminata : Izvorul Tamaduirii, ca sa fie la vedere pt cei interesati. Las in seama Dvs, ca nu stiu pe unde sa caut, sa pun.

Multumesc ca ne invatati! Sa ne traiti Parinte!

maliha3492
Mesaje:1
Membru din:21 Ian 2014, 07:49
Confesiune:protestant
Preocupări:student

Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde maliha3492 » 21 Ian 2014, 07:56

Hartile le ati pus pe perete sau in biblioteca?
Ma mir, nu prea am vazut eterodocsi interesati sa-i cunoasca pe Sfintii Părinti...
Eterodocsii sinceri, care se vor familiariza cu Sf Părinti, vor ajunge ortodocsi . Sunteti sigur ca vreti acest lucru?
ccnacertification www.ccnacertification.me exam-braindumps exam-braindumps.com

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde silvestru » 25 Apr 2014, 06:56

Păi nici nu sunt motive să ne îndoim. Ideea însă e alta:
Creştinii de rând nu au considerat suficiente sărbătorile legate de viaţa Maicii Domnului: naşterea, intrarea în Templu sau adormirea, ci au simţit nevoie de o sărbătoarea care în mod deosebit să o arate şi să o invoce pe Maica Domnului ca ocrotitoare, mijlocitoare (către Fiul) şi făcătoare de minuni.
Aşa ruşii au ales "Vedenia Acoperemântului Maicii Domnului" (aceasta ar fi denumirea corectă a sărbătorii), iar grecii şi românii - minunile Maicii Domnului săvârşite la un izvor numit "Izvorul Tămăduirii".
Hristos a Înviat. Parinte, mie mi se pare că sarbatoarea Izvorul Tămăduirii, este o religva liturgică ( noi nu avem nici izvorul, si nici minunile petrecute nu privesc direct pe noi) si mai ca nu ași modifica textul pascal, atat de frumos, al canonului învierii.
Este o greseala daca ignor aceasta sarbatoare? Consider o ştirbire, nu tocmai fericita, a canonului din saptana luminata.
Sau dacă nu o ignor total, nu se poate face aghiazma in cadrul canonului de la Utrenie, daca randuiala prevede ca tot in cadrul acestui canon al învierii sa se faca, dar se mai repeta o data la sfarsit?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX