Experiente istorice legate de Fecioara Maria

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul
Experiente istorice legate de Fecioara Maria

Mesaj necititde Cristina » 02 Noi 2012, 13:29

Vreau sa aflu unde pot gasi asemenea relatari legate de Ferioara Maria (aparatia ei in vis ori fata-catre-fata, etc).

Pot sa incep eu cu niste exemple, care mi-au starnit interesul:
1. In cartea Sfantul inchisorilor (care se refera la Valeriu Gafencu), la pg 154, am aflat ca lui Valeriu i s-a aratat Fecioara Maria fata catre fata si i-ar fi vorbit.
2. Nu mai tin minte exact (am auzit/citit mai de mult) ca mamei Parintelui Arsenie Boca i s-ar fi dat in vis o rugaciune ca s-o invete, pt ca ea nu stia sa citeasca. Numai stiu daca rugaciunea era despre Fecioara Maria, sau daca tocmai ea i-ar fi dat in vis rugaciunea (rugaciune care s-ar gasit in nu mai situ ce carte de rugaciuni ale Preotilor). Poate imi poate spune cineva mai multe. As fi curioasa sa stiu si despre ce rugaciune e vorba. (Am mai vazut ca Sf Nectarie i-ar fi inchinat un imn Fecioarei Maria. O fi avut si el vre-o experienta mistica legata de Fecioara Maria?)

Nadajduiesc ca Dvs care ati studiat Teologia si orice tine de ea, imi puteti da mai multe exemple. Daca vreti, o puteti lua ca pe o Apologie, a Fecioarei Maria. Multora le-ar fi de folos!! Sper sa nu treceti nepasatori pe langa acest subiect, moment in care multa lume are nevoie de cat mai multa credinta.

Multumesc!

Doamne ajuta!

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Experiente istorice legate de Fecioara Maria

Mesaj necititde Andreea2012 » 08 Noi 2012, 15:30

Vreau sa aflu unde pot gasi asemenea relatari legate de Ferioara Maria (aparatia ei in vis ori fata-catre-fata, etc).
Pe timpul razboiului a fost inchis un cetatean nevinovat. Zi de zi astepta cu mare teama ceasul judecatii. Era slab la credinta. De aceea il supara tot mai mult gandul sinuciderii. Dar si-a adus aminte de Dumnezeu si de Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si noaptea a inceput sa se roage cu lacrimi, zicand: "Maica Domnului, scapa-ma de primejdia aceasta". Apoi a adormit. In vis a vazut o fecioara imbracata in haine albe, ca a intrat pe usa celulei si i-a zis: "M-ai chemat?Iata am venit!Roaga-te si nu te teme". Apoi a pasit prin mijlocul celulei si a trecut prin peretele celalalt. Era Maica Domnului!A doua zi, cu adevarat nu a mai fost judeca, iar dupa putina vreme, a fost eliberat din inchisoare, ca achitat.

Din Minunile Maicii Domnului (Protos.Nicodim Mandita, tiparita cu binecuvantarea Prea Sfintitului Parinte Galaction, Episcopul Alexandriei si Teleormanului)

Mie nu mi sa aratat Maica Domnului, dar m-a ajutat cand am fost la mare necaz.( Omul atunci se roaga cu lacrimi fierbinti doar cand nu mai are scapare.)
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: Experiente istorice legate de Fecioara Maria

Mesaj necititde Cristina » 19 Noi 2012, 13:46

Multumesc Andreea!
Pe masura ce o sa mai afli diverse minuni, te-as ruga, chiar de ar fi peste ani (caci documentarea,citirea se poate intinde pe ani de zile) sa revi cu noile informatii (noi pt cine nu le stie caci, ele pot fi stiute si scrise din vechi timpuri).

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Experiente istorice legate de Fecioara Maria

Mesaj necititde Andreea2012 » 03 Dec 2012, 14:38

Din aceeasi carte, alte minuni:
Strigand catre Maica Domnului este salvat de la moarte
Intre anii 1951-1952 se picta biserica din satul Celmegesti, Valcea. Intre pictori a lucrat pe schela si pictorul Marin Sandulescu din satul sus-numit. Intre altele el spunea urmatoarele: "In viata mea am fost un pacatos. Insa aveam o mare evlavie la Maica Domnului, asa cum am si acum. Cand pictez Icoana cu chipul Maicii Domnului, ma rog la Ea si ma ajuta sa le pictez bine, cu toate ca sunt pacatos". Iata ca intr-o zi pe cand Marin Sandulescu vopsea acoperisul de pe turnul nisericii, a calcat gresit si s-a prabusit de pe schela, de la o inaltime de 25-30 m. Toti credeau ca a murit. Dupa 10 minute a deschis ochii, s-a desteptat ca dintr-un somn si a zis: " Dati-mi o cana cu lapte sa beau." Cei din jur si-au facut cruce si i-au zis: "Cum ai scapat cu viata, frate Marine?" El le-a raspuns: " In clipa cand cadeam de pe turn, m-am rugat la Maica Domnului cu credinta, zicand: "Maica Domnului ajuta-mi" Si indata am simtit sub mine ca niste aripi, care ma sprijineau, pana am ajuns jos." Dupa ce a baut o cana cu lapte, pictorul Marin Sandulescu s-a urcat din nou pe schela si a lucrat cu spor pana seara.

Cum a vindecat Maica Domnului o femeie grav bolnava
In orasul Vaslui, mai este inca in viata profesorul Dumitru Cotoran. Prin anul 1939-1940 era profesor de filozofie la liceul din Vaslui. Si dupa cum singur marturiseste, era un ateu convins. Sotia era insa credincioasa. Dar nu avea copii. Iata insa, ca sotia i se imbolnaveste grav si este internata pentru operatie la un spital din Bucuresti. Dupa operatie, ajunsese in stare aproape de inconstienta. "Domnule doctor, mai este vre-o speranta cu sotia mea?" intreaba profesorul Cotoran, la care el raspunde: " Numai Dumnezeu daca mai face vre-o minune! Altfel...". Cum a auzit cuvintele acestea, a iesit foarte zdrobit la inima din spital si fara sa stie unde merge, cauta o biserica deschisa in cale.De unde nu intrase in biserica din copilarie, iata acum intalneste prima biserica a Sfintilor Ioachim si Ana, pe strada Traian. Intra repede inauntru si cazand in genunchi la Icoana Maicii Domnului, a rostit cu lacrimi aceasta rugaciune disperata: "Maica Domnului daca existi, salveaza-mi sotia!" Apoi s-a intors la spital unde sotia sa se zbatea intre viata si moarte. Parca dormea. Se aseaza langa patul ei. Se ruga Maicii Domnului in gand, pentru ea. Deodata femeia deschise ochii si intreaba: " Dumitre, tu esti?" , si sotul i-a raspuns: "Da, eu sunt, vrei ceva?". "Ajuta-ma sa ma ridic putin"-a zis ea, apoi a continuat: "Acum o jumatate de ceas a venit la mine o femeie in haine albe, foarte frumoasa, si mi-a spus: Iata, aici in prapastia aceasta, era sa cazi. Dar pentru rugaciunea sotului tau, te scot deasupra...Apoi m-a apucat de mana si m-a urcat pe un loc ridicat si luminat". Din clipa aceea a disparut aceea fecioara, iar muribunda a inceput a se intari. "Vrei sa te plimbi cu mine pe coridor?" o intreaba sotul. "Vreau, ca nu ma mai doare nimic!". Cand l-au vazut doctorii ca se plimba cu sotia, dupa o operatie asa grea, s-au maniat pe profesor si i-au zis: " Ce faci, domnule, ai innebunit?", "Nu domnule doctor, abia acum m-am trezit!" In cateva zile sotia s-a facut complet sanatoasa si s-au reintors la Vaslui.Aici profesorul Dumitru Cotoran si-a schimbat cu totul viata, devenind un bun crestin. Era nelipsit de la biserica, unde in fiecare sarbatoare citea cate un capitol din Noul Testament si se ruga lui Dumnezeu cu lacrimi.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: Experiente istorice legate de Fecioara Maria

Mesaj necititde Cristina » 07 Iun 2013, 17:28

p 167, ,,Marturii din viata monahala" de Gheron Iosif: ,, Intr-o seara, atat am sarutat icoana ei (a Maicii Domnului) ca am obosit si, asezandu-ma in strana, m-a luat somnul putin. Si a venit ca in trup, nu in icoana si m-a sarutat. M-am umplut de atata bucurie de nedescris si de mireasma! Iar pruncul ceresc m-a atins cu fata Lui iar eu ii sarutam manuta ca si cand era vie. Sa nu crezi ca este somn, ci o simtire a unei alte vieti, necunoscuta si negustata de cei care nu vad astfel de lucruri."

p 186-187, ibidem: o noua revedere a Maicii Domnului, care isi manifesta negraita dragoste (Staretul Gheron Iosif spune: ,,Nu pot uita dragostea aceea pe care mi-a aratat-o Maica cea adevarata.)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Experiente istorice legate de Fecioara Maria

Mesaj necititde Andreea2012 » 04 Oct 2013, 11:41

Din aceeasi carte o alta minune:
Minunea 389. Femeia calcandu-si fagaduinta si-a reluat boala

La icoana Preasfintei Nascatoarei de Dumnezeu din Montani, s-a facut si aceasta minune: Odinioara, a venit o femeie bolnava, care a fagaduit ca-si va da hainele sale cele scumpe Maicii Domnului, daca va scapa de boala. Facandu-se sanatoasa, i-a parut rau de hainele sale si nu si-a implinit fagaduinta facuta. Atunci cu randuiala lui Dumnezeu, intorcandu-i-se femeii hainele ei, i s-a intors si boala ce o avea.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron