Sfintii Părinti.

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Re: Scrieri/marturii legate de acoperamantul Maicii Domnului

Mesaj necititde silvestru » 12 Iun 2013, 16:59

Hartile le ati pus pe perete sau in biblioteca?
Ma mir, nu prea am vazut eterodocsi interesati sa-i cunoasca pe Sfintii Părinti...
Eterodocsii sinceri, care se vor familiariza cu Sf Părinti, vor ajunge ortodocsi . Sunteti sigur ca vreti acest lucru?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfintii Părinti.

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iun 2013, 17:22

Eu le-am văzut într-o parohie din Bucureşti...

dennisjoe
Mesaje:1
Membru din:26 Oct 2013, 13:27
Confesiune:greco-catolic
Preocupări:ryfe

Re: Sfintii Părinti.

Mesaj necititde dennisjoe » 26 Oct 2013, 13:31

cunoaste careva o povestioara despre un calugar la care a venit o femeie la chilia lui, iar acesta ca sa nu se sminteasca si-a tinut mana in lumanare? v-as ruga sa-mi spuneti unde o pot gasi?


Constantinos

Re: Sfintii Părinti.

Mesaj necititde Constantinos » 14 Noi 2014, 17:52

Epistole , Sfantul Isidor Pelusiotul volumul 1
Epistola 90 . Ca este traditie apostolica sa psalmodieze femeile in biserica si despre eremite
Apostolii Domnului si invatatorii vietii noastre , vrand sa opreasca palavrageala in biserici , cu intelepciune au permis femeilor sa psalmodieze in acestea . Insa , ca intotdeauna , invataturile inspirate de Dumnezeu au fost transformate in sens opus si aceasta a devenit pentru cele mai multe motiv de cadere morala si de pacat , deoarece nu simt cucernicia dumnezeiestilor cantari si , folosind dulceata melodiei ca sa incite patimile , cred ca melodia bisericeasca nu are nimic in plus fata de cantecele de la teatru . Trebuie , asadar , daca ne intereseaza sa cerem cele placute lui Dumnezeu si sa savarsim ceea ce este in intelesul tuturor , sa le interzicem si sa mai cante in biserica si sa locuiasca in oras , deoarece profita de Hristos si transforma dumnezeiasca harisma intr-un simplu talent .

Epistola 221 pg. 169 . Ce inseamna " Daca mortii nicidecum nu invie , de ce se mai boteaza pentru ei ? "
" Daca mortii nicidecum nu invie , de ce se mai boteaza pentru ei ? " , a intrebat dumnezeiescul Apostol , comparand precis firea trupului cu sufletul nestricacios , pentru ca sufletul este vesnic si nemuritor , in timp ce trupul se degradeaza si se descompune . Ne botezam , asadar , de dragul celor adormiti , in virtutea firii trupurilor , crezand ca acestea vor deveni nestricacioase . Versetul deci are aceasta explicatie : daca nu exista nadejde sa invieze trupurile noastre , din ce cauza atunci cand ne botezam credem ca vor fi recreate si transformate in nestricacioase ?

Epistola 222
In ce fel este vorba sa judece Domnul viii si mortii , potrivit Epistolei a doua catre Timotei ( cap 4 , 1 )
Judecata celor vii si a celor morti inseamna ca sufletul si trupul se vor prezenta impreuna la judecata si nu separat unul de celalalt , dar , exact cum au fost in aceasta viata in unitate , intr-o existenta comuna , la fel si in cealalta vor suferi impreuna judecata . Iar daca imi ceri si o alta interpretare , iat-o pe urmatoarea : Ii va desparti pe cei vii , adica pe toti cei ce au trait intreaga lor viata intr-un mod placut lui Dumnezeu si le va darui rasplatile vesnice . Ii va judeca pe cei morti , adica pe cei ce au fost mortificati din cauza pacatelor si care , in trandavia lor , au ingropat ca intr-un mormant harismele ce le-au fost date ( 1 Tim 4 ,1 ) si ii va pedepsi . Daca o vrei si pe a treia , este urmatoarea : Ii va judeca pe cei ce vor mai trai in acele vremuri si pe cei ce au murit mai devreme . ( Matei 25, 25 )

Epistola 363
Catre Serin
La cuvantul Elisabetei : " Si de unde mie aceasta ... "
Sa nu te tulbure proorocia Elisabetei , care spune : " Si de unde mie aceasta , sa vina la mine Maica Domnului meu ? " . Pentru ca Cel ce a asezat inlauntrul ei plasmuirea Botezatorului , inainte de a se naste l-a sfintit pe Inaintemergator ca prooroc si i-a dezvaluit aceasta taina . Si pentru ca varsta timpurie nu le permite pruncilor din pantece sa vorbeasca , a intrebuintat gura mamei ca organ al proorociei , grabindu-se Botezatorul sa-L vesteasca pe Izbavitor .


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron