Preoteasa

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
OanaAndreea
Mesaje:4
Membru din:27 Dec 2014, 21:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica, pictura,
Preoteasa

Mesaj necititde OanaAndreea » 27 Dec 2014, 21:41

Buna seara!
Am si eu o intrebare... am un iubit, care este student la teologie in ultimul an, va iesi preot, peste doi ani, dupa masterat... Sotia lui, viitoarea preoteasa, trebuie sa fie virgina? El spune ca nu, eu am citit pe cateva site-uri si scrie ca da. Aceasta regula, este valabila si pentru astazi, sau era o regula impusa doar pe timpuri? Viitoarei preotese, nu i se poate da dezlegare, de la preotul duhovnic, sa se casatoreasca cu viitorul preot?
Astept un raspuns. Va multumesc!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Preoteasa

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Dec 2014, 23:44

am un iubit, care este student la teologie in ultimul an, va iesi preot, peste doi ani, dupa masterat... Sotia lui, viitoarea preoteasa, trebuie sa fie virgina?
Viitoarea preoteasă ar trebui să cunoască măcar opinia câtorva Sfinți Părinți și nu site-uri; și dacă aceștia sunt citiți cu atenție este aproape imposibil să nu afle răspunsul. (eu atât am avut de spus la subiect, las preoții în drept să-ți dea un răspuns mai ferm)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Preoteasa

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Dec 2014, 23:49

Buna seara!

Intr-adevar, trebuie sa fie virgina viitoarea preoteasa, ( cam asa arata canonul 8 al neocezareei) dar mult mai important, trebuie sa fie virgin viitorul preot...
Dacă prietena lui, viitoarea preoteasa, nu este virgină, ca să nu aiba pe constiinta problema asta, trebuie sa discute asta cu duhovnicul si eventual cu episcopul, înainte de căsătorie. Si sa facă cum vor spune ei.
Problema cea mai importanta la o viitoare preoteasa, este ca, ea trebuie sa fie model in toate privintele pt. celelalte femei. iar daca aceasta nu se intampla, adica sa duca o viata duhovniceasca autentica, ireprosabila, mai bine sa nu se faca preoteasa, mai ales daca are antecedente morale in trecut...
O parte din aceste canoane sunt valabile si in zilele noastre, altele nu, iar altele sunt discutabile. Nu pot fi interpretate in literă, fara cunoasterea contextului istoric.
Cu mult respect.

OanaAndreea
Mesaje:4
Membru din:27 Dec 2014, 21:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica, pictura,

Re: Preoteasa

Mesaj necititde OanaAndreea » 28 Dec 2014, 02:47

Va multumesc pentru raspunsuri! Din pacate, viitorul preot nu mai este virgin. Eu consider ca pot fi un model pentru credinciosi. Sunt o fata cuminte, nu am vicii, tin posturile, merg la biserica. Sper doar sa avem dezlegare de la preotul duhovnic pentru casatorie, asta vroiam sa stiu... Daca doar din acest motiv, ca nu mai suntem virgini, el sa nu poata deveni preot si daca e obligatoriu sa se casatoreasca cu o fata virgina...

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Preoteasa

Mesaj necititde Victor » 28 Dec 2014, 19:42

Doamne ajuta
Ar fi mai bine ca prietenul tau sa isi aleaga o alta meserie. Poti sluji lui Dumnezeu si fara sa fii preot. Candidatul la preotie trebuie sa indeplineasca niste conditii.
Cat despre dezlegari, observ ca a devenit o moda in Romania, sa fugim la episcop cand avem chef sa facem un pacat sau sa incalcam vreo regula. Iar in cazul unui viitor preot nu ar trebui sa existe exceptii.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Preoteasa

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Dec 2014, 23:14

Subscriu la ce a spus Victor. Tara are nevoie de preoti dupa canoane...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Preoteasa

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Dec 2014, 00:01

Victor, concluzia ca cei care ajung in fața episcopului primesc doar dezlegari si pogoraminte, vine dintr-o preconceptie care nu este realista.
Cel mai grav, in zilele noastre, fara sa generalizez, este faptul ca moralitatea viitorilor preoti nu mai este cunoscuta de episcop.
Iar ceea ce spun eu, sau tu, sau maria andreea, prea putin conteaza pentru cei care vor cu orice pret sa ajunga preoți/preotese...
Cu mult respect.

OanaAndreea
Mesaje:4
Membru din:27 Dec 2014, 21:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica, pictura,

Re: Preoteasa

Mesaj necititde OanaAndreea » 29 Dec 2014, 19:23

Eu ce sa inteleg de aici? Ca el poate minti ca e virgin, pentru a deveni preot? Mi se pare urat, ca un viitor preot sa faca asta. Este posibil sa renunte la mine, sa caute o fata virgina? Cu parere de rau spun, consider ca eu chiar sunt mai cuminte decat el. Singurul meu defect e ca nu mai sunt, dar imi doresc sa indeplinesc toate conditiile pentru a deveni preoteasa. Nu consum alcool, nu fumez, nu insel, nu ies cu alti baieti, merg la biserica, tin posturile, etc... In prezent cred ca se vede si cu altcineva, din pacate... Da, este urat ce spun, dar asta este realitatea... El vrea sa devina preot. Doar nu degeaba a facut facultatea de teologie. Sau poate vrea sa incerce tot si se cuminteste dupa?

OanaAndreea
Mesaje:4
Membru din:27 Dec 2014, 21:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica, pictura,

Re: Preoteasa

Mesaj necititde OanaAndreea » 29 Dec 2014, 19:29

Eu tin foarte mult la el. Daca stiam ca voi ajunge sa-l cunosc, sa fim impreuna, clar as fi asteptat pana acum. Am 29 ani, am avut doar doi iubiti pana acum. E putin cam aiurea sa judecam, cand nu stim ce e in sufletul omului. D-asta imi doresc sa primesc dezlegare. Consider ca merit si imi doresc sa fiu mai aproape de Dumnezeu, alaturi de el, sa facem cat mai multe fapte bune...

Avatar utilizator
PetalaDeVanilie
Mesaje:9
Membru din:24 Oct 2016, 09:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Translator

Re: Preoteasa

Mesaj necititde PetalaDeVanilie » 24 Oct 2016, 12:11

Subscriu la ce a spus Victor. Tara are nevoie de preoti dupa canoane...

Total de acord.

FlorinM
Mesaje:2
Membru din:08 Oct 2016, 23:40
Confesiune:ortodox
Preocupări:Ortodoxia

Re: Preoteasa

Mesaj necititde FlorinM » 04 Noi 2016, 17:17

El vrea sa devina preot. Doar nu degeaba a facut facultatea de teologie. Sau poate vrea sa incerce tot si se cuminteste dupa?
Doamne ajuta OanaAndreea!

Te rog sa ma ierti daca ceea ce voi scrie in continuare e suparator: eu cred ca Facultatea de Teologie este o facultate minunata, din care inveti foarte multe lucruri frumoase. Doar ca mai cred (si o spun ca un om care e un ticalos si pacatos) ca mai important decat a citi pe Sfintii Parinti sau decat a invata teorie, este de a pune in practica, aici e marea problema. Teologia cred ca te responsabilizeaza si mai tare, deoarece tu cunosti mult mai bine ceea ce inseamna pacatul, patimile si mai ales repercursiunile acestora in viata ta. Cunosti multe subtilitati, chiar si lucruri pe care unii nu le considera ca fiind pacate.

Nu poti ca viitor preot, ca om care isi doreste sa ajunga preot sa incerci toate tampeniile cunoscand foarte bine ca sunt pacate, apoi sa te cumintesti. Oare nu este aceasta o tradare a lui Dumnezeu, chiar o batjocura adusa Lui?

Personal si eu am facut cativa ani de Teologie, mai exact 2, dar am inghetat facultatea in anul 3. Mi-am dat seama de multe lucruri in acest timp, printre care si faptul ca este foarte greu sa fii preot, e o profesie foarte grea, nu cum cred altii. Ca preot cred ca, pe langa importanta de a fi un model pentru credinciosi, e important sa reununti la anumite lucruri. Respect foarte mult preotii pentru ca am inteles ca si ei sunt oameni si au mai multe ispite decat noi mirenii, fiind judecati mult mai usor.

Cred de asemenea ca pe Dumnezeu il poti sluji oricum, si ca preot, dar si ca mirean. Important e sa puneti altfel problema: nu ca am facut Teologia degeaba, si ca obligatoriu vreau sa fiu preot, ci sa va ganditi doar la lucrul cel mai de pret, mantuirea.

Apropos, din cate stiu multi sfinti au fugit de preotie...

Referitor la faptul ca prietenul tau si cu tine nu mai sunteti feciorelnici, chiar nu stiu ce sa spun, e un subiect care pe mine personal ma depaseste cu mult.

Dumnezeu sa va ajute!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Preoteasa

Mesaj necititde nemessis » 05 Noi 2016, 15:08

Eu ce sa inteleg de aici? Ca el poate minti ca e virgin, pentru a deveni preot? Mi se pare urat, ca un viitor preot sa faca asta.
E presiune foarte mare si nu exista nici o metoda de a verifica, deci probabil asa se va intampla.
Banuiesc ca vezi si tu absurditatea situatiei, ca doar nu se schimba nimeni dupa ce a facut sex, ramane acelasi om...chiar nu face nimic rau nimanui (in cazul in care toti participa de bunavoie)
Asculta asta. dureaza 50 de minute. Daniel Ray, psiholog/sexolog explica de ce este asa importanta pt biserica controlul sexual:

De fiecare data cand cineva comenta ca preotii sunt cum sunt imediat sar "dar sunt si ei oameni". Sunt extrem de indulgenti cu ei insisi, dar foarte pretentiosi cand e vorba de altii
Referitor la faptul ca prietenul tau si cu tine nu mai sunteti feciorelnici, chiar nu stiu ce sa spun, e un subiect care pe mine personal ma depaseste cu mult.
Numai ca nu. Nu te depaseste ci nu te priveste. Nici pe tine, nici pe mine, nici pe preoti, episcopi, mame, tati, unchi, pisici. Cum isi traieste omul viata il priveste numai pe el.
Pe bune, din exterior e de-a dreptul ridicola obsesia sexuala a preotilor, ca nu pot sa doarma noaptea de grija homosexualilor si sunt etern interesati de activitatile de cuplu al enoriasilor.


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX