Despre Sfantul Isaac Sirul

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Despre Sfantul Isaac Sirul

Mesaj necititde Victor » 30 Iun 2008, 12:37

Stiti care e culmea ecumenismului? Am citit ca Sfantul Isaac Sirul nu ar fi ortodox ci Asirian, chiar episcop (Nestorian).
Pentru cei care nu stiu ce e cu Biserica Asiriana a Orientului ii invit sa se documenteze.
In cuvinte putine, este o comunitate care s-a desprins de catre crestinism, la sinodul de la Efes din 431, neacceptand deciziile dogmatice ale sinodului, nici declarantul eretic pe Nestorie. Ba mai mult, ei il considera sfant
Asadar cum Sfantul Isaac a ajuns in calendarul ortodox nefiind ortodox, iar scrierile sale acceptate de catre ortodocsi, izvorul lor, nefiind ortodox. Cat este de adevarat ca a fost Asirian?

PS: Sfantul Isaac a trait in secolul VII, 200 de ani dupa sinodul de la Efes

gigelchiazna
Mesaje:9
Membru din:02 Apr 2008, 00:40
Contact:

Re: Despre Sfantul Isaac Sirul

Mesaj necititde gigelchiazna » 03 Iul 2008, 12:01

este o minciuna. asa cum catolicii i-au mintiti pe grecii la Ferara si au falsificat toate sursele istorice pe care le aduceau ca dovezi,
asa incearca si ecumenistii actuali sa bage strambe ca aceasta legata de Sf. Isaac Sirul

emanuel

Re: Despre Sfantul Isaac Sirul

Mesaj necititde emanuel » 04 Iul 2008, 10:21

care-i treaba ? sf isaac sirul a avut el niste invataturi eretice dar nu a fost nestorian ... el spunea ca pacatul lui adam nu a fost din decizia libera a lui adam , ci ca a fost din intamplare , ca asa s-a nimerit in mod haotic ... asta este o erezie , insa aceasta erezie nu a fost anatemizata decat dupa moartea sf isaac , la un sinod care s-a desfasurat dupa moartea lui ... deci el a murit in erezia respectiva deoarece nu avea de ce sa se teama , caci acea erezie era raspandita in biserica in care era el episcop , si nu era anatemizata de nimeni , de nici un sinod ... insa sf parinti au socotit ca sf isaac , care avea intr-adevar o mare intelepciune duhovniceasca , nu ar fi ramas in erezia respectiva daca ar fi stiut ca va fi anatemizata de vre-un sinod , sau daca ar fi trait in timpul acelui sinod ... de aceea sf issac sirul a fost totusi canonizat , caci scrierile lui sunt foarte folositoare si sunt unice prin stilul lor , sau prin felul in care trateaza anumite probleme legate de isihie ...

iulicon
Mesaje:14
Membru din:28 Mai 2008, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Despre Sfantul Isaac Sirul

Mesaj necititde iulicon » 06 Iul 2008, 01:40

Am vazut ca Humanitas a publicat in sfarsit si vol. 10 din Filocalie, cu scrierile Sf. Isaac. Parintele Staniloae da niste lamuriri interesante cu privire la incadrarea istorica a Sf. Isaac si disputele din jurul acesteia. Le-am citit rapid si semnalez volumul celor interesati.

Din ce am inteles, nu era deloc o chestiune legata de ecumenism, ci o incurcatura referitoare la incadrarea istorica si teologica facuta indeobste de teologi catolici, si pe care incurcatura o preluasera si unii teologi ortodocsi mai putin documentati.

Da' cel mai bine cititi textul Parintelui Staniloae...
Iuliana

PrCoriolan

Re: Despre Sfantul Isaac Sirul

Mesaj necititde PrCoriolan » 16 Noi 2008, 12:54

Din cate stiu Isac Sirul apartinea traditiei antiohiene nu celei bizantine sau latine.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Sfantul Isaac Sirul

Mesaj necititde protosinghel » 16 Noi 2008, 16:53

Din cate stiu Isac Sirul apartinea traditiei antiohiene nu celei bizantine sau latine.
Ei, şi ce? Tot ortodox era. Aşa-zis "studiul critic occidental", îl confundă cu un alt Isaac, tot din Siria, şi care a fost nestorian. Acesta a fost ortodox şi e Sfânt Părinte al Bisericii noastre.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre Sfantul Isaac Sirul

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 17 Noi 2008, 02:48

Ei, şi ce? Tot ortodox era. Aşa-zis "studiul critic occidental", îl confundă cu un alt Isaac, tot din Siria, şi care a fost nestorian. Acesta a fost ortodox şi e Sfânt Părinte al Bisericii noastre.
Si pentru o coincidenta de nume se fac sminteli...

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Despre Sfantul Isaac Sirul

Mesaj necititde Victor » 09 Apr 2009, 09:09

Aşa-zis "studiul critic occidental", îl confundă cu un alt Isaac, tot din Siria, şi care a fost nestorian. Acesta a fost ortodox şi e Sfânt Părinte al Bisericii noastre.
Sa redeschid si eu un topic, inchis de mult?
Daca e o confuzie de nume, cine este Sfantul Isaac din calendarul nostru. Ce date corecte exista despre viata sa, in ce perioada a trait si ce dovezi exista ca ar fi doar o coincidenta de nume.
Si pentru o coincidenta de nume se fac sminteli...
Eu nu vad nicio sminteala aici. nu se citesc si anumite carti de-ale lui Origen, spre exemplu?


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron