"Cred" sau "Credem"

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
"Cred" sau "Credem"

Mesaj necititde protosinghel » 10 Oct 2008, 22:27

Intr-un timp citisem un articol apologetic in care li se reprosa catolicilor - pe langa binecunoscuta insertie a lui FILIOQUE - si modificarea primului articol din "Cred" (persoana I singular) in "Credem" (persoana I plural). De curand, insa, intr-o carte ortodoxa minunata ("Invatatura de credinta a Bisericii Ortodoxe" de Anthony Coniaris) se afirma exact opusul - ca NOI am modificat de fapt termenul initial de "Credem" (fapt confirmat si in "Dictionarul de teologie ortodoxa" de Ion Bria, in care se concretizeaza "fata de Crezul de la 381").

Lucrul un pic ma sminteste, pentru ca in general "stim" ca catolicii sunt campionii inovatiei: dar cum facem fata unor dezvaluiri tocmai opuse?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Cred" sau "Credem"

Mesaj necititde protosinghel » 10 Oct 2008, 22:52

Aceasta, într-adevăr, e o problemă de istorie a Crezului nostru. O să încerc să fac o mică sinteză:

Pe lângă aşa zisul Crez "Niceo-Constantinopolitan", Biserica mai cunoaşte alte 2 Simboluri de Credinţă foarte importante: cel Apostolic (?) şi cel Ierusalimitean, citat pe la anul 350 de Sf. Chiril al Ierusalimului în Catehezele sale. Foarte multe expresii din aceste simboluri sunt comune.
Simbolul zis "Apostolic", a cărui rădăcini nu pot fi găsite mai devreme de sec. III şi care este citat foarte des în Apus spre sfârşitul secolului IV şi chiar mai târziu, a influenţat şi el foarte mult varianta finală a Crezului nostru de la Constantinopol din anul 381. O influenţă deloc neglijabilă a avut-o şi crezul Ierusalimitean.
Unii teologi apuseni, inclusiv teologul român Ioan Ică jr. ("Canonul Apostolic", pp. 205-232) consideră că, Crezul nostru nu tb numit "Niceo-Constantinopolitan", ci "Romano-Canstantinopolitan". Mi se pare totuşi afirmaţia puţin forţată. În primul rând, nu e vorba aici de un "Crez roman", ci de unul cu adevărat "Apostolic", care, deşi a fost folosit mai mult în Apus (mai ales în Milan şi Galia şi mai puţin la Roma - !), se trage din Răsărit şi îşi are rădăcinile în tradiţia apostolică. În al dolea rând, denumirea de "Crez Romano-Constantinopolitan" neglijează influenţa puternică a Crezului Ierusalimitean, nemaivorbind de contibuţia Niceeană. În al treilea rând, o astfel de denumire nu e tradiţională şi are un iz ecumenist foarte evident.

Iar acum revin la "Cred" şi "Credem"
Ekthesis-ul de la Niceea, întrucât era o mărturisire de credinţă antiariană a celor 318 de episcopi, are la început cuvântul "credem" (plural), după care urmează celelalte formule de credinţă, care au fost însă uşor modificate în 381 cu expresii din celelalte două simboluri amintite mai sus.
Singurul Crez care aavea atunci forma de singular "Cred" este Simbolul Apostolic, folosit cu precădere la Botez, şi de acolo această formă a fost preluată şi de varianta finală de la Constantinopol, pt că acest Crez avea ca primă menire, folosirea lui la Botez.
Abia spre sf. secolului 5 - încep. sec. 6, Crezul este introdus şi în Liturghie, unde parcă s-ar simţi iarăşi nevoia de plural...
Cu toate acestea, eu optez pt singular, chiar şi atunci când Crezul este rostit sau cântat în comun, pt că aceasta accentuează credinţa personală a fiecărui ins în parte, care-şi asumă liber şi conştient acest Crez.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: "Cred" sau "Credem"

Mesaj necititde danadoina » 11 Oct 2008, 12:45

Lucrul un pic ma sminteste, pentru ca in general "stim" ca catolicii sunt campionii inovatiei: dar cum facem fata unor dezvaluiri tocmai opuse?
dar "cred" in loc de "credem " este departe de a fi o inovatie ;) , nu aduce nimic nou diferit de ceea ce exista, este doar o forma care asa cum scria si p. Petru accentuaza poate mai mult afirmarea personala a credintei, inovatie este de pilda "Filioque " sau "imaculata Conceptie", dupa parerea mea ...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: "Cred" sau "Credem"

Mesaj necititde Ioan Cr » 11 Oct 2008, 19:54

Singurul Crez care aavea atunci forma de singular "Cred" este Simbolul Apostolic, folosit cu precădere la Botez, şi de acolo această formă a fost preluată şi de varianta finală de la Constantinopol, pt că acest Crez avea ca primă menire, folosirea lui la Botez.
Va multumesc. Dar in tot cazul acesta nu poate fi luat ca punct de divergenta cu romano-catolicii (cum este cu FILIOQUE - si sunt de acord cu danadoina ca sunt incomensurabile).
Abia spre sf. secolului 5 - încep. sec. 6, Crezul este introdus şi în Liturghie, unde parcă s-ar simţi iarăşi nevoia de plural...
Cu toate acestea, eu optez pt singular, chiar şi atunci când Crezul este rostit sau cântat în comun, pt că aceasta accentuează credinţa personală a fiecărui ins în parte, care-şi asumă liber şi conştient acest Crez.
Si eu sunt de aceiasi parere.

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: "Cred" sau "Credem"

Mesaj necititde andr3y » 15 Dec 2009, 16:07

"Cred" e cel mai potrivit, dupa cum marturisea si parintele protosinghel
Cu toate acestea, eu optez pt singular, chiar şi atunci când Crezul este rostit sau cântat în comun, pt că aceasta accentuează credinţa personală a fiecărui ins în parte, care-şi asumă liber şi conştient acest Crez
Tot influente din partea celor rau intentionati este si aici. Maine poimanine mai ramane sa se mai trezeasca cineva spunand ca si nu stiu ce virgula nu e pusa la locul ei, si ar influenta credintei noastre ....

Doamne ajuta !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Cred" sau "Credem"

Mesaj necititde protosinghel » 12 Ian 2010, 21:42


Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Cred" sau "Credem"

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Feb 2010, 02:34

In mod clar si fara dubiu CRED. Este credinta Bisericii asumata, insusita, marturisita si traita de fiecare persoana. Dar acolo, in biserica, toti suntem UNA; Oare nu asa zice Gristos.. ca toti sa fie UNA? Si apoi, in liturghie ni se atrage clar atentia... ca toti, cu o singura inima, cu un singur glas sa marturisim. O singura credinta! Cu o singura gura. Vocile tuturor se impletesc si sunt una. E de fapt ceea ce spune si in alta parte, la ectenie... UNITATEA credintei!


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX