Povestiri cu caracter moral

Scrieţi, dar nu abuzaţi! Respectaţi regulamentul!
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Aug 2012, 11:12

Deasupra Craiovei era un duel aerian. O ţărăncuţă, undeva în marginea Craiovei, printr-un sat, urmărea înspăimântată cum trăgeau cu mitralierele în aer unul într-altul; şi, la un moment dat, un avion românesc cade în flăcări. Şi ce-a putut să facă femeia aia? A luat nişte lumânări şi, de pe câmp, în goană, a strâns nişte floricele, să-i ducă pilotului mort, acolo, la căpătâi, pentru că ştia că are şi ea un copil care este pilot. Şi alergând cu lumânările şi cu florile - avionul era în flăcări - , ea se duce suspinând, dar nu ştia că cel din avion era chiar fiul ei. (povestire extrasă din cartea Dan Puric "Despre omul frumos")

Ce părere aveţi, care este morala? :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde valercosma » 04 Aug 2012, 17:05

Sa-i cinstim pe cei morti, fiindca sub chipul lor s-ar putea sa fie chiar persoana pe care o iubim cel mai mult.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Aug 2012, 19:13

Sa-i cinstim pe cei morti, fiindca sub chipul lor s-ar putea sa fie chiar persoana pe care o iubim cel mai mult.
Hm, "fiindcă ..." şi ce urmează după nu mă mulţumeşte. Adică creştinii sunt nişte oportunişti? :)

Nu vă ispitesc, ci vreau ca în urma meditaţiei din mai multe unghiuri de vedere să avem o morală deplină ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde Metamorfoza » 06 Aug 2012, 17:56

Ceea ce vreti sa va faca voua oamenii aceea faceti intocmai.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Aug 2012, 19:05

Ceea ce vreti sa va faca voua oamenii aceea faceti intocmai.
Să înţeleg că şi dvstră stabiliţi ca şi cauză a binelui interesul propriu?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde Metamorfoza » 06 Aug 2012, 20:44

Ceea ce vreti sa va faca voua oamenii aceea faceti intocmai.
Să înţeleg că şi dvstră stabiliţi ca şi cauză a binelui interesul propriu?
De fapt parafrazam un citat din Biblie.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Aug 2012, 21:05

De fapt parafrazam un citat din Biblie.
:) Mi-am dat seama.
Nu e greşit însă am vrut să mă asigur că ăsta e ultimul dvstră cuvânt vis-a-vis de întâmplare.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde Metamorfoza » 06 Aug 2012, 21:19

Nu stiu care e morala acestei povestiri.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Sep 2013, 13:32

Despre rugăciune şi despre o vulpe

În Egipt, unde în vechile vremuri creştine existau multe mănăstiri mari, un monah se împrietenise cu un ţăran, neînvăţat şi cam naiv. Odată, ţăranul i-a spus monahului:
- Şi eu îl cinstesc pe Dumnezeu, Care a făcut această lume! În fiecare seară torn într-o strachină lapte de capră şi îl pun sub palmier. Noaptea, Dumnezeu vine şi bea tot lăpticul meu. Îi place foarte mult. Niciodată nu a mai rămas în strachină vreo picătură.
Auzind vorbele acestea, monahul nu a putut să nu izbucnească în râs. Cu blândeţe şi pe înţeles i-a explicat prietenului său că Dumnezeu nu avea nevoie de lapte de capră. Totuşi, ţăranul a stăruit cu încăpăţânare în părerea sa. Şi atunci monahul i-a propus ca în noaptea următoare să stea la pândă şi să vadă ce se va întâmpla după ce va pune strachina cu lapte sub palmier.
Zis şi făcut. Când a venit noaptea, monahul şi ţăranul s-au ascuns undeva, nu departe şi curând au văzut la lumina lunii cum s-a furişat spre strachină o vulpe mică şi a băut tot laptele.
Ca un trăznet la lovit pe ţăran această descoperire.
- Da, a recunoscut el zdrobit, acum văd că nu a fost Dumnezeu!
Monahul a încercat să îl aline pe ţăran şi a început să-i explice că Dumnezeu este Duh, că El este cu totul altfel faţă de lumea noastră, că oamenii Îl cunosc pe El într-un chip aparte...
Dar ţăranul a stat înaintea lui numai cu capul plecat. Apoi a început să plângă şi a plecat la bordeiul său.
Monahul a plecat şi el la chilia lui. Dar, apropiindu-se de ea, a văzut uimit la uşă un înger, tăindu-i calea. Şi, cuprins de frică a căzut în genunchi, iar Îngerul a spus:
- Omul acela simplu nu avea nici educaţie, nici ştiinţă de carte, nici înţelepciunea ca să-L cinstească pe Dumnezeu altfel decât o făcea. Iar tu, cu înţelepciunea şi erudiţia ta, i-ai luat această posibilitate. Tu crezi fără îndoială că ai procedat corect. Însă nu ştii un singur lucru, o înţeleptule: că Dumnzeu, uitându-Se la inima sinceră a acelui ţăran, în fiecare noapte trimitea sub palmier o vulpe mică, ca să îl mângâie şi să primească jertfa lui.
Nesfinţii sfinţi şi alte povestiri (Arhimandritul Tihon)


Deşi puţin cam lungă povestirea am postat-o pentru că mi s-a părunt că se potriveşte astăzi multora; sunt mulţi care nu respectă libertatea de gândirea a celorlalţi încercând să le impună punctul lor de vedere şi de cele mai multe ori reuşesc să buimăcească, să le fure încrederea, piatra de la temelia oricărei acţiuni...

PS: Recomand şi eu carţile arhim. Tihon; Citindu-le veţi râde, veţi plânge şi veţi medita serios la anumite teme profund duhovniceşti.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Povestiri cu caracter moral

Mesaj necititde protosinghel » 15 Sep 2013, 19:42

Întrucât morala e altceva decât spiritualitatea, pot spune că şi aceasta e o poveste morală:



Înapoi la “Felicitări, Urări, Dedicaţii + Muzică şi Poezie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX