Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Scrieţi, dar nu abuzaţi! Respectaţi regulamentul!
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2009, 00:06

Felicităm pe diaconul Daniel (de la noi din forum) cu ocazia hirotoniei în diacon şi-i dorim mult spor în slujirea sa.
Dumnezeu să-l întărească şi să-i dea multă curăţie şi har.
Aşteptăm să-l vedem şi preot. :)
AXIOS!

diaconul Daniel
Mesaje:17
Membru din:16 Dec 2008, 01:11
Confesiune:ortodox
Localitate:Satu Mare

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde diaconul Daniel » 23 Mar 2009, 00:32

Multumesc din suflet pentru urari! Domnul sa ne miluiasca pe toti! Daca ar fi dupa mine as ramane diacon cat de mult... Asta imi doream de mult, dar nu imi imaginam ca poate fi atat de frumos. De miercuri, de la hirotonire, parca as fi in cer...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2009, 00:37

De miercuri, de la hirotonire, parca as fi in cer...
Stai liniştit, că mai ales după ce vei începe să spovedeşti, vei vedea şi iadul... :(

diaconul Daniel
Mesaje:17
Membru din:16 Dec 2008, 01:11
Confesiune:ortodox
Localitate:Satu Mare

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde diaconul Daniel » 23 Mar 2009, 00:39

Si asta e unul din motivele pentru care vreau sa raman diacon.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde Victor » 23 Mar 2009, 08:38

Intru multi ani.
AXIOS

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2009, 18:30

O felicităm pe Florina cu căsătoria civilă şi să ajungă cu bine Cununia şi Nunta care va avea lor pe 26 aprilie, de Duminica Tomii.
Domnul să-i binecuvânteze pe Cristi şi Florina şi să le dea mult har şi bucurii.
Desigur, ne mai rugăm să aibă cât mai mulţi copii care să scrie pe acest forum, căci Florina s-a împotmolit în treburi şi nu prea mai scrie...

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde Administrator3 » 13 Apr 2009, 21:38

O felicităm pe Florina cu căsătoria civilă
Oare exista vreo chestie care sa lege cununia civila de perioada aceea in care scrie in calendar: nu se fac nunti??? Sau daca e civila e ok? Ma gandesc ca pentru cineva care asculta doar muzica religioasa, ar trebui sa conteze.
PS: Pisoi, stii cand iti parea rau ca ne mutam de pe celalalt forum, te gandeai ca poate nu mai poti gasi vreo fata... Iata ca inca mai ai sperante. Florina si Cristi sunt amandoi membri ai forumului... Poate gasesti tu vreo una care sa te puna moderator pe forumul ei!

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde Cristian » 16 Apr 2009, 20:32

Multumim mult pentru urari, părinte Petru. Multa sanatate si bucurii. Un Paste fericit tuturor!

era

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde era » 20 Apr 2009, 15:43

O felicităm pe Florina cu căsătoria civilă şi să ajungă cu bine Cununia şi Nunta care va avea lor pe 26 aprilie, de Duminica Tomii.
Domnul să-i binecuvânteze pe Cristi şi Florina şi să le dea mult har şi bucurii.
scuze.......am inceput sa nu prea inteleg ce se scrie in romana......... ati zis casatorie??????
dapoi ce, la fratii din Romania nu era post? sau la ei sa casatoreste shi in post?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde protosinghel » 20 Apr 2009, 19:50

Căsătoria civilă e doar ceea ce numim noi în Basarabia "înscriere". Teoretic ea se poate face şi în post. Tinerii încă nu sunt cununaţi şi nu trăiesc împreună.

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde mihailoss » 21 Apr 2009, 14:38

O felicităm pe Florina cu căsătoria civilă şi să ajungă cu bine Cununia şi Nunta care va avea lor pe 26 aprilie, de Duminica Tomii.
Domnul să-i binecuvânteze pe Cristi şi Florina şi să le dea mult har şi bucurii.
Desigur, ne mai rugăm să aibă cât mai mulţi copii care să scrie pe acest forum, căci Florina s-a împotmolit în treburi şi nu prea mai scrie...

Ha!Surprize, surprize vad! Florina se marita? ! :) Sanatate si bucurie din belsug!! ;)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde Administrator3 » 21 Apr 2009, 18:15

Tinerii încă nu sunt cununaţi şi nu trăiesc împreună.
Vorbim punctual despre cei doi tineri pe care i-ati felicitat mai sus sau despre "cei doi" in general? Parca "studiul" despre cununie vorbea despre "suficienta" angajamentului din fata primarului sau a ofiterului de stare civila pentru a fi cununat... Apropos, unde e studiul acela? Dar versiunea "nesmintitoare" mai apare?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde protosinghel » 21 Apr 2009, 19:47

Parca "studiul" despre cununie...
Ăla era un studiu în toată regula şi nu accept să fie pus între ghilimele. Apropo, era singurul studiu academic despre Cununie în limba română (alături de cartea pr. Vasile Gavrilă).
..."suficienta" angajamentului din fata primarului sau a ofiterului de stare civila pentru a fi cununat... Apropos, unde e studiul acela?
Studiul este, dar nu pe net. Şi asta pt că aproape nimeni nu a înţeles NIMIC din ceea ce am vrut (şi este corect) să zic.
Căsătoria civilă este suficientă în cazul în care unul dintre soţi este ateu sau de altă credinţă. (În aceste cazuri nu trebuie inventare slujbe pt "cununii mixte": ortodox + eterodox. Aşa ceva pur şi simplu nu poate exista.)
În cazul a doi ortodocşi care sunt în Biserică, Taina Nunţii lor trebuie sfinţită prin Slujba Cununiei.

Majoritatea au decontextualizat ideile şi m-au blamat, fiind cu totul în afara subiectului. Mă doare inima pt asta...
Dar versiunea "nesmintitoare" mai apare?
Nici prima nu a fost smintitoare, decât pentru cei smintiţi din naştere...
Iar o altă versiune nu ştiu dacă mai are cineva nevoie. Voi ce ziceţi?

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde Administrator3 » 21 Apr 2009, 20:57

Ăla era un studiu în toată regula şi nu accept să fie pus între ghilimele.
L-am pus intre ghilimele doar pentru faptul ca nu stiam cum sa-l denumesc. Ok, acum stiu: studiu despre cununie.
Studiul este, dar nu pe net.
Eu pot avea acces la el? Imi pare rau ca nu l-am copiat cand era...
În cazul a doi ortodocşi care sunt în Biserică, Taina Nunţii lor trebuie sfinţită prin Slujba Cununiei.
Ok, inseamna ca in cazul acesta, considerand ca si Cristian este ortodox, ca si Florina, nu inteleg contradictia dintre doua afirmatii ale dumneavoastra:
1. În cazul a doi ortodocşi care sunt în Biserică, Taina Nunţii lor trebuie sfinţită prin Slujba Cununiei.
2. Tinerii încă nu sunt cununaţi.
Nici prima nu a fost smintitoare...o altă versiune nu ştiu dacă mai are cineva nevoie. Voi ce ziceţi?
Eu, bazandu-ma pe Acum pregătim o altă variantă a acelui studiu şi sperăm ca în curând să-l postăm. sau pe Lucrăm şi zi şi noapte.... (mesaje luate de aici) totusi astept acea a doua varianta. Sa nu o mai astept?

... Revenind, postul meu anterior avea o intrebare: Vorbim punctual despre cei doi tineri pe care i-ati felicitat mai sus sau despre "cei doi" in general?. Insist pentru ca e important pentru mine sa stiu...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde protosinghel » 21 Apr 2009, 21:02

Eu nu caut la faţa omului, atunci când e vorba de adevăr.
Iar cât îi priveşte pe cei doi şi afirmaţiile mele, îmi cer iertare, dar nu văd nici o contradicţie...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde protosinghel » 10 Aug 2010, 10:28

Din partea tuturor membrilor formului şi a mea personală, îl felicit pe prietenul nostru Ioan Croitoru cu noul său statut de tătic. ;)
I s-a născut o fetiţă Sebastiana. Să fie sănătoasă. Să trăiască şi soţia Ioana. Mulţi ani la toată familia!



Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Aug 2010, 23:05

Din partea tuturor membrilor formului şi a mea personală, îl felicit pe prietenul nostru Ioan Croitoru cu noul său statut de tătic. ;)
I s-a născut o fetiţă Sebastiana. Să fie sănătoasă. Să trăiască şi soţia Ioana. Mulţi ani la toată familia!
Va multumesc din toata inima, slava lui Dumnezeu pentru ca a avut mila de noi sa ne-o daruiasca!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde protosinghel » 25 Sep 2010, 14:51

Felicitări Florinei Drossu-Stan cu ocazia zilei de naştere. Domnul să te binecuvânteze şi să-ţi dea MULŢI ANI FERICIŢI, dragă Florina.


Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde presviter » 15 Noi 2011, 18:50

PĂRINTE PETRU, VĂ MULŢUMESC DIN SUFLET PENTRU CURSURILE ŞI SEMINARIILE PASIONANTE LA CARE NE-AŢI FĂCUT PĂRTAŞI ÎN RĂSTIMPUL PETRECUT VIRTUAL ÎMPREUNĂ. SĂ NE PURTAŢI ÎN RUGĂCIUNILE AGHIORITICE ŞI SĂ NU PUNEŢI LUMINA SUB OBROC. VĂ VOM AŞTEPTA CU NĂDEJDE ! :x33
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

OLGA

Re: Felicitări (diferite persoane şi diferite ocazii)

Mesaj necititde OLGA » 13 Apr 2012, 21:47

Eu nu am şi nici nu pot avea vacanţe!

Vă felicit pe toţi cu slăvitul Praznic al Paştilor şi vă doresc să vă umpleţi de lumina şi binecuvântarea lui Hristos Cel Înviat!.
Hristos a înviat! Adevărat că a înviat!

Felicitare pe blog
:Ştim, dar când nu suntem supăraţi şi cine poate să nu se supere niciodată, în viaţa asta? Eu cred că şi aceia care sunt plini de lumină. Hristos a fost meree plin de lumină, dar cât de trist a fost şi cât a plâns. Noi trebuie să aşteptăm altă bucurie decât cea pe care o avea Hristos? Bucuria de a face pururea cele plăcute ale Tatălui.


Înapoi la “Felicitări, Urări, Dedicaţii + Muzică şi Poezie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron