Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiecte

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România
Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiecte

Mesaj necititde apologet » 23 Apr 2010, 14:17

Rânduiala de sfinţire a casei este tuturor cunoscută, chiar dacă şi aici ar fi multe de discutat.
Aş vrea însă să întreb ce rânduială ar trebui să facem atunci când avem de sfinţit vreun birou (office), magazine sau alte edificii în care nu se locuieşte, pentru că rânduiala de sfinţire a casei nu se potriveşte la sfinţirea acestora din urmă.
M-aş bucura mult dacă p. Petru sau altcineva ar da şi un text concret.
Mulţumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinţirea casei şi a altor edificii

Mesaj necititde protosinghel » 23 Apr 2010, 20:08

Rânduiala de sfinţire a casei este tuturor cunoscută, chiar dacă şi aici ar fi multe de discutat.
Într-adevăr. Sunt unele chestiuni de discutat atât în ce priveşte rânduiala propriu-zisă, cât şi unele aspecte practice.
Aş vrea însă să întreb ce rânduială ar trebui să facem atunci când avem de sfinţit vreun birou (office), magazine sau alte edificii în care nu se locuieşte, pentru că rânduiala de sfinţire a casei nu se potriveşte la sfinţirea acestora din urmă.
Aţi remarcat f. bine. Rânduiala de sfinţire a casei nu se potriveşte în situaţiile de mai sus şi, pur şi simplu, trebuie alcătuită altă rânduială.
Ce părere au ceilalţi clerici de pe forum?

GeorgeS
Mesaje:6
Membru din:04 Apr 2010, 18:24
Confesiune:ortodox

Re: Sfinţirea casei şi a altor edificii

Mesaj necititde GeorgeS » 26 Apr 2010, 10:10

Am avut destul de putine cazuri de acest tip(o farmacie, un cabinet medical) unde mi s-a solicitat sfintirea acestora. Am facut mai intai slujba Aghiazmei mici(Sfestania) iar la sfarsit am citit "Rugaciunea la Sfintirea steagului unei asociatii sau unui grup de meseriasi ", "adaptand" aceasta rugaciune pentru contextul dat (adica nu am sfintit steagul ci sediul).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Despre "sfinţiri" şi "binecuvântări". Ceva şi despre icoane

Mesaj necititde protosinghel » 28 Feb 2012, 12:09


asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Despre "sfinţiri" şi "binecuvântări". Ceva şi despre ico

Mesaj necititde asker » 28 Feb 2012, 13:08

Cu respect, Părinte Protosinghel!
Mă bucur că aţi găsit timp; alături de alţii, mi-aţi răspuns şi mie la o serie de întrebări, deşi neformulate.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Sfinţirea casei şi a altor edificii

Mesaj necititde catalinconstantin » 08 Apr 2012, 20:45

Am o nelamurire. In Tipicul bisericesc (BOR) si in randuiala sfestaniei nu se spune nimic despre tamâiere.
Un preot mai batran mi-a spus ca asta este traditia si deci se tamaiaza.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinţirea casei şi a altor edificii

Mesaj necititde protosinghel » 09 Apr 2012, 13:37

Am o nelamurire. In Tipicul bisericesc (BOR) si in randuiala sfestaniei nu se spune nimic despre tamâiere.
Un preot mai batran mi-a spus ca asta este traditia si deci se tamaiaza.
Sfinţirea apei, Maslul sau diversele ierurghii de binecuvântare a unor edificii sau lucruri nu ar trebui să aibă tămâieri.
Mai târziu a fost introdusă tămâierea de la Apostol, prin analogie cu Liturghia, dar iniţial rânduielile nu vorbeau de nici o tămâiere. Chiar şi atunci când nu se citeşte Apostol, unii fac tămâiere cu rol exorcizant, dar şi asta nu pare a fi corect, pentru că tămâia era adusă doar în biserică, şi nu cu rol exorcizant. Sfinţii Părinţi nu cred că ştiau de expresia "se teme ca dracul de tămâie"...

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Sfinţirea casei şi a altor edificii

Mesaj necititde catalinconstantin » 11 Apr 2012, 07:00

De acord. In Litughia din secolul XI o tamaiere apare dupa citirea Evanghelei (nu dupa Apostol) cand cadelnita era miscata. Reprezenta harul dat Apostolilor pentru a vindeca neputinta. (cf. Nicolae al Andidei)
Cadirea in biserica reprezinta harul dumnezeiesc raspandit numai celor credinciosi aflati in Biserica.

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiec

Mesaj necititde GeorgeChirita » 07 Iul 2012, 17:30

sa accentuam asadar ca icoanele, crucea, nu trebuie sfintite, dar trebuie aduse la Biserica si, de exemplu, lasate in Sf. Altar pana la sfarsitul slujbei.
diferenta intre binecuvantare si sfintire nu strica aprofundata pe teren de fiecare slujitor ...
implementarea regulii, ramane o chestiune de ravna, insistenta si tact pastoral
P.S. daca purtatorul iconitei sau cruciulitei are neplaceri cu ea din cauza pacatelor mari pe care le-a savarsit cu ea la mana, gat, etc, el sau cel de la care le-a primit, sa mearga la preot sa le curateasca cu aghiasma si disconfortul va disparea (am patit-o). Poate incerca si singur, dupa o spovedanie, as indrazni sa afirm

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiec

Mesaj necititde protosinghel » 09 Iul 2012, 09:29

daca purtatorul iconitei sau cruciulitei are neplaceri cu ea din cauza pacatelor mari pe care le-a savarsit cu ea la mana, gat, etc, el sau cel de la care le-a primit, sa mearga la preot sa le curateasca cu aghiasma si disconfortul va disparea
Parcă nu sună prea ortodox toată treaba asta...
În primul rând, purtarea cruciuliţei sau a iconiţei nu este obligatorie, ci doar recomandabilă. Iar treaba asta cu primirea unor obiecte de la oameni care au făcut păcate mari, iarăşi mi se pare ridicolă. Foarte multe din bisericile noastre sunt construite de hoţi, tâlhari şi curvari - într-un cuvânt, politicieni. Le dărâmăm?
Şi apropo, ce înseamnă "discomfort" dpdv ortodox, cum apare şi cum dispare?

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiec

Mesaj necititde GeorgeChirita » 09 Iul 2012, 16:53

nu am spus ca nu primim donatii de la persoane imorale, desi intr-o vreme asa procedam (si nu m-am razgandit din motive pecuniare), cred doar ca dupa o perioada si mai multe donatii, avem datoria sa atentionam din ce in ce mai ferm donatorii ca nu-si pot cumpara nici locul in rai, nici anestezia la nesfarsit constiinta, ajungand chiar la refuzul donatiei.
iar ca "discomfort", cred ca materia se imbiba efectiv de pacat si devine din ce in ce mai neprietenoasa, chiar si o cruciulita de aur, si atunci nu poti sa spui omului ca e sfintita, si are el o alergie si sa imbibe cruciulita in alcool sau sa o dea la curatat la bijutier, chiar trebuie facut ceva, macar un stropit cu aghiasma, spus ceva din gura, in gand, doar suntem preoti, si la sfarsitul slujbei i-o dam inapoi.
Personal, am patit-o, stiu exact si ce pacate au "suparat-o", si chiar daca atunci am resfintit crucea cu toata randuiala din Molitfelnic, ulterior mi-am dat seama ca Dumnezeu s-a uitat la intentionalitatea mea, nu neaparat la acrivia liturgica.
P.S. dupa cuvantul unui parinte din pateric, prefer sa slujesc dupa randuiala bisericii mele si sa intru la momentul sfintirii in focul necreat, decat sa imi asum a fi liturgist si a nu-l vedea niciodata. Nu degeaba spunea parintele Rafail Noica faptul ca nu sunt prea multi mari duhovnici cu moaste (merge f bine si la profesori, carturari, etc, cu atat mai mult). Personal m-a linistit acel cuvant din Patericul inedit de la Ed. Anastasia. Pentru cei avansati duhovniceste, invatati prin obisnuinta sa deosebeasca binele si raul (Evr. 5), ramane solutia etalonului interior al Duhului Sfant. Multa sfatuire produce rezultate, dar numai pana la un punct, si depinde cine cu cine se sfatuieste.
parinte Petru, toata admiratia mea pentru demersul pe care il faceti, dar bucuria slujirii de care vorbea Sf. Ioan de Kronstadt e mai mare cand desi stii multe, uiti totul la momentul slujirii, uiti si de pacate si de virtuti, si slujesti din tot sufletul.
ca sa ma refer la topic, acum sfintesc icoanele care mi se aduc spre inchinare, dar bratarile, iconitele mici, semne de carte cu icoane si altele de genul, le stropesc cu aghiazma, iar la toate slujbele am mare grija daca sa sfintesc sau binecuvintez (ex. case, masini). In orice caz, ca o observatie empirica, ceva este de vreme ce icoane plangatoare, sangerande, se gasesc mai mult in lumea ortodoxa de rit slav. Sau ma insel?
Multumesc tuturor de pe forum pentru lectura de nivel mult mai inalt decat in alte parti, dar eu ma retrag nitzel...

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiecte

Mesaj necititde catalinconstantin » 25 Iul 2015, 08:44

Ce parere are parintele Petru despre editia inedita Cartea sfintirilor care cuprinde randuiala sfintirii pentru multe asezaminte laice, institutii si obiecte religioase?
autori: IPS Laurentiu Streza, Ps Ioachim Bacauanul, prof. Viorel Sava, prof. dr. Mihai Vizitiu s.a.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiecte

Mesaj necititde protosinghel » 28 Iul 2015, 21:53

Autor principal e de fapt PS Calinic Botoşăneanul. Cartea este oribilă. La unele rânduieli râzi, la altele plângi...
E suficient să redaţi cuprinsul ca şi cei de aici să trăiască aceleaşi senzaţii.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiecte

Mesaj necititde catalinconstantin » 12 Aug 2015, 19:12

Multumesc, ce sa mai zic.
Se poate folosi Agheazma mica pentru sfintire deci, apoi completând cu rugăciunile specifice, sau fac aghezma mică la fiecare sfeştanie ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiecte

Mesaj necititde protosinghel » 16 Aug 2015, 17:13

Nu cred că-i nevoie să o faceţi de fiecare dată, dacă o aveţi deja.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiecte

Mesaj necititde presviter » 16 Mar 2017, 17:43

De ce in rugaciunea mare a sfestaniei ne rugam pentru toti episcopii ortodocsi, pe cand la Liturghie doar pentru episcopul local ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinţirea/binecuvântarea casei şi a altor edificii/obiecte

Mesaj necititde protosinghel » 20 Mar 2017, 13:26

De ce in rugaciunea mare a sfestaniei ne rugam pentru toti episcopii ortodocsi, pe cand la Liturghie doar pentru episcopul local ?
Nu ştiu ce scrie în Liturghierul Dvs, dar într-al meu, atât la CHR cât şi la VAS există cerere pentru toţi episcopii ortodocşi. La CHR aceasta o avem înainte de "Întâi pomeneşte, Doamne...", pe când la VAS imediat după.


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron