"Sfintirea masinii"

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox
"Sfintirea masinii"

Mesaj necititde Alexandru b17 » 23 Aug 2010, 11:26

Am vazut ca mai multi preoti sunt solicitati la acest lucru si as dori sa va intreb:
1) sfintirea sau binecuvantarea masinii?
2) intrucat nu exista o asemenea randuiala ce e de facut? :?:


Multumesc!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: "Sfintirea masinii"

Mesaj necititde silvestru » 23 Aug 2010, 11:35

Am vazut ca mai multi preoti sunt solicitati la acest lucru si as dori sa va intreb:
1) sfintirea sau binecuvantarea masinii?
2) intrucat nu exista o asemenea randuiala ce e de facut? :?:


Multumesc!
am vazut ca preotii folosesc rugaciunea de binecuvintare a corabiei intrucit nu exista in Molitfelnic termenul de masina si o adapteaza ,adica in loc de corabie zic masina,personal nu cred ca este gresit ,cred ca molitfelnicele ar trebui si ele adaptate/completate la timpul de fata.
Iar acolo scrie binecuvintare nu sfintire.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: "Sfintirea masinii"

Mesaj necititde MarcelMN » 25 Aug 2010, 22:18

corect spus :) orice rugaciune este feritoare de rele
si eu personal la masinile care le-am avut mi-a facut o rugaciune si mi-a dat un fir de busuioc ca sa ma fereasca Dumnezeu de accidente

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: "Sfintirea masinii"

Mesaj necititde IEREU » 27 Aug 2010, 11:41

Randuiala sfintirii transportului (autoturism, masini agricole etc)
Inceputul obisnuit: Binecuvantat..., Imparate ceresc, Sfinte Dumnezeule, Tatal nostru
Doamne miluieste 12 ori, Slava... si acum... Veniti sa ne inchinam... Psalmul 90
Slava... si acum. Aliluia (3), slava Tie Dumnezeule (3). Si rugaciunea:
Doamne Dumnezeul nostru, Cel ce sezi pe Serafimi si te porti pe Heruvimi, Care ai impodobit pe om cu intelepciune si cu pronia Ta pe toate catre bine le indreptezi, trimite binecuvantarea Ta asupra transportului acestuia. Inger calator ii pune, ca cei ce vor calatori cu el, sub ocrotirea lui in pace sa-si savarseasca calea si Tie slava si multumire sa-Ti inalte, Tatalui si Fiului si Sf. Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.
(Strana) Amin. Apoi stropeste cu apa sfintita, zicand: Se binecuvinteaza si se sfinteste transportul acesta in numele Tatalui si al Fiului si al Sf. Duh. Amin. (de 3 ori)
Apoi ectenia intreita. Miluieste-ne Dumnezeule...
Urmeaza partea de cerere care se citeste pt calatori din liturghier, la ectenia intreita
Cu ecfonis: „Ca milostiv si iubitor de oameni...”
Domnului sa ne rugam.
Stapane Doamne Dumnezeul nostru, Care esti calea cea adevarata, Cel ce ai calatorit impreuna cu robul Tau Iosif, calatoreste, Stapane si cu robii Tai (numele)... Se gaseste in orice molitfelnic
Otpust: Intelepciune...
Multi ani traiasca. Preotul stropeste cu aghiasma si miruieste credinciosii.
Bibliografie: Trebnic, editura manastirii Noul Neamt, 2008, pag. 151-155 (R.M., langa Tiraspol)
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: "Sfintirea masinii"

Mesaj necititde silvestru » 27 Aug 2010, 13:40

termenul de ''transport''nu mi se pare normal,are intelesul mai degraba a unei actiuni in general sau particular,de ex:o masina poate sa duca unul sau mai multe transporturi de lemne,etc,or noi ne referim aici si la masina nu numai la ce poate ea sa faca,nu? nu binecuvintam numai adapostirea intr o casa ci si casa.
Mai are si alte sensuri numai ala de masina sau utilaj nu prea il are.
Cred ca in loc de transport daca se foloseste termenul de masina sau utilaj in cazul celor agricole sau de alta natura atunci e f bine.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: "Sfintirea masinii"

Mesaj necititde IEREU » 27 Aug 2010, 14:11

De acord. Numai ca am redat asa cum scrie in acest trebnic. Presupun ca este tradus din rusa.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX