Slujba de mulțumire la 20, 25 și 50 ani după Cununie

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
Slujba de mulțumire la 20, 25 și 50 ani după Cununie

Mesaj necititde presviter » 21 Oct 2012, 15:21

Vreau să ridic cîteva întrebări legate de acestă slujbă (numită uneori Cununia de bronz / argint / aur) pe care unele cupluri o solicită.

1. Cît de veche este această rînduială ?
2. Se practică ea și în alte Biserici ortodoxe ?
3. Textul din Molitfelnic mi se pare prea puțin inspirat și adaptat acestui moment. Ecteniile și rugăciunile sunt greoaie, cu fraze contorsionate, iar lecturile biblice nu sunt bine alese: ce are are de-a face această comemorare familială cu supunerea față de înaltele stăpâniri politice de care vorbește sf. Pavel la Romani XIII sau cu mutarea munților de la Marcu XI ?
4. Și mai ciudată mi se pare punerea unor noi verighete peste cele vechi, obicei care nu este menționat de Molitfelnic. În felul acesta ai putea ajunge să porți 4 verighete pe inelar :x3
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Slujba de mulțumire la 20, 25 și 50 ani după Cununie

Mesaj necititde Andrey » 21 Oct 2012, 16:23

Vreau să ridic cîteva întrebări legate de acestă slujbă (numită uneori Cununia de bronz / argint / aur) pe care unele cupluri o solicită.

1. Cît de veche este această rînduială ?
2. Se practică ea și în alte Biserici ortodoxe ?
3. Textul din Molitfelnic mi se pare prea puțin inspirat și adaptat acestui moment. Ecteniile și rugăciunile sunt greoaie, cu fraze contorsionate, iar lecturile biblice nu sunt bine alese: ce are are de-a face această comemorare familială cu supunerea față de înaltele stăpâniri politice de care vorbește sf. Pavel la Romani XIII sau cu mutarea munților de la Marcu XI ?
4. Și mai ciudată mi se pare punerea unor noi verighete peste cele vechi, obicei care nu este menționat de Molitfelnic. În felul acesta ai putea ajunge să porți 4 verighete pe inelar :x3
Cred că chiar aseară era o emisiune la Trinitas Tv despre subiectul acesta și îmi pusesem niște întrebări asemănătoare cu ale dumneavoastră. :-?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba de mulțumire la 20, 25 și 50 ani după Cununie

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2012, 21:21

1. N-am studiat fenomenul, dar văzând că se practică şi prin Occident, cred că o fi preluat de pe aici, poate pe linia Ardealului. Ruşii şi grecii n-au aşa ceva.
2. Iar cât priveşte rânduiala, cred că nu se poate face nimic altceva decât o simplă slujbă de mulţumire, aşa cum a şi prevăzut Molitfelnicul românesc. Bineînţeles slujba poate fi îmbunătăţită în formulările ei, iar mai presus de toate trebuie să ne amintim că Biserica are o slujbă care chiar "mulţumire (=euharistie)" se numeşte. Şi ce poate fi mai important în acele zile de aniversare decât împărtăşirea soţilor?
3. Tot felul de nevoi de genul (re)punerea inelelelor şi cununiilor sau chiar repetarea unor formule de la Cununie mi se pare trăsnite şi greşite.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Slujba de mulțumire la 20, 25 și 50 ani după Cununie

Mesaj necititde barbosioan » 27 Sep 2014, 04:26

Personal consider ca este mai degraba o ...Ierurgie daca vreti !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba de mulțumire la 20, 25 și 50 ani după Cununie

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2014, 23:10

Personal consider ca este mai degraba o ...Ierurgie daca vreti !
Apăi la mine şi "rugăciunile de seară" sunt şi Sfântă Taine şi Ierurgie. Că doar nu le împart aşa cum o fac manualele...


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX