Rationamentul Euharistiei

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu
Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 28 Dec 2012, 02:12

Explicati-mi va rog frumos care e rationamentul Sf Euharistii?

Chiar exista Sf Taine? Cum functioneaza ele? Cum functioneaza botezul? Dar Sf. Euharistie? Chiar exista transformare si sfintire? De ce e nevoie ca aceste Sf Taine sa aiba loc? Cine le transforma? Chiar e nevoie de anumite invocari si tipice? Dumnezeu/Duhul Sfant raspunde la absolut fiecare invocare si este supus ei?Sau cum? Si de unde randuielile astea si tipicele astea? Cine poate sa-mi explice va rog?

Care e intelesul Sf Euharistii? Canibalism?
Ultima oară modificat 28 Dec 2012, 10:43 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: AM PUS SPAŢII ÎNTRE PROPOZIŢII

Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde preotioan » 28 Dec 2012, 17:55

De ce cerul e albastru? De ce iarba-i verde? De ce se mișcă pomii și copacii ca să facă vânt? :-?
Cu respect, pr. Ioan

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 28 Dec 2012, 18:59

De ce cerul e albastru? De ce iarba-i verde? De ce se mișcă pomii și copacii ca să facă vânt? :-?
Chiar nu vad legatura.

Am pus o intrebare cu privire la "modul de operare" a Sf Duh si "operativitatea" Sf. Taine... Biserica e cea care sustine ca Sf Taine primesc aceasta functie.Intrebarea mea a fost cu privire la modul de operare.

Cea de-a doua intrebare e mai complexa, si am intrebat care e rostul Sf. Euharistii si cum functioneaza?E Sf. Euharistie canabilism?

Banuiesc ca e adevarat atunci ceea ce spunea prof R. Dawkings si despre ortodoxie si anume "ca religia ne invata sa fim satifacuti fara sa intelegem lumea" ? Adica nu ne invata nimic si e degeaba?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2012, 19:03

Biserica Ortodoxă niciodată n-a spus cum se realizează lucrarea harului prin Sfintele Taine (că de asta şi sunt Taine), ci faptul că ea se realizează. Noi putem spune doar CE se întâmplă, nu CUM se întâmplă.

Deci reformulaţi întrebările din această perspectivă şi vom încerca să vă răspunde.

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 28 Dec 2012, 19:09

Biserica Ortodoxă niciodată n-a spus cum se realizează lucrarea harului prin Sfintele Taine (că de asta şi sunt Taine), ci faptul că ea se realizează. Noi putem spune doar CE se întâmplă, nu CUM se întâmplă.

Deci reformulaţi întrebările din această perspectivă şi vom încerca să vă răspunde.
Cum puteti/putem stii ca se realizeaza?Si se realizeaza ele de fiecare data?Cum se face ca unora le vine rau sa vomite dupa impartasanie, sau ca altii mor in timpul ritualului de botez?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2012, 19:22

Cum se face ca unora le vine rau sa vomite dupa impartasanie
Şi e din cauza împărtăşaniei?
altii mor in timpul ritualului de botez?
Eu cred că toţi mor după botez. Mai devreme sau mai târziu. Dar nu din cauza botezului...

Iar Dvstră se pare că nu ştiţi ce vreţi să aflaţi.

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 28 Dec 2012, 22:55

D-le protosinghel haideti sa nu vb in contradictoriu sau sa ne certam ci sa dezbatem.

Cum stim daca Sf. Taine se realizeaza?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde protosinghel » 29 Dec 2012, 00:49

Cum stim daca Sf. Taine se realizeaza?
Abia acum aţi reuşit să formulaţi o singură întrebare şi clară. De aceea vă şi răspund:
Simt că taina se realizează prin credinţă şi simţire duhovnicească. Adică eu cred că mi se împărtăşeşte harul şi îi simt chiar lucrarea. În mod automat, fără credinţă, eu n-am cum să simt nimic, altfel spus, devin un nesimţit...

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 29 Dec 2012, 00:51

Cum stim daca Sf. Taine se realizeaza?
Abia acum aţi reuşit să formulaţi o singură întrebare şi clară. De aceea vă şi răspund:
Simt că taina se realizează prin credinţă şi simţire duhovnicească. Adică eu cred că mi se împărtăşeşte harul şi îi simt chiar lucrarea. În mod automat, fără credinţă, eu n-am cum să simt nimic, altfel spus, devin un nesimţit...
de fiecare data se intampla aceasta realizare?

chiar e nevoie de incantatii sa se realizeze acest lucru?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde protosinghel » 29 Dec 2012, 01:12

de fiecare data se intampla aceasta realizare?
De fiecare dacă când este credinţă şi trăire corespunzătoare. Am prevăzut această întrebare şi am spus că nu există automatisme în împărtăşirea Tainelor. În mod obligatoriu Taina este o conclucrare între Dumnezeu şi om.
chiar e nevoie de incantatii sa se realizeze acest lucru?
Ce aveţi în vedere prin "incantaţii"? Ritualul? Păi el nu constă doar din cântări, ci în primul rând din lecturi biblice, rugăciuni, gesturi simbolice...

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 29 Dec 2012, 01:19

de fiecare data se intampla aceasta realizare?
De fiecare dacă când este credinţă şi trăire corespunzătoare. Am prevăzut această întrebare şi am spus că nu există automatisme în împărtăşirea Tainelor. În mod obligatoriu Taina este o conclucrare între Dumnezeu şi om.
Deci exista posibilitatea ca harul Duhului Sfant sa nu se revarse peste Sf Taine?

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 29 Dec 2012, 01:24

Alte intrebari : Care e rationamentul Sf. Euharistii? E Sf Euharistie canibalism?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde protosinghel » 29 Dec 2012, 01:38

Deci exista posibilitatea ca harul Duhului Sfant sa nu se revarse peste Sf Taine?
Dpdv ortodox (nu şi romano-catolic) este posibil ca din cauza necredinţei, persoana care primeşte o anumită Taină să nu primească harul Duhului Sfânt. Deci harul nu se revarsă peste Taină, ci Taina devine "instrumentul" şi "canalul" harului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde protosinghel » 29 Dec 2012, 01:43

Care e rationamentul Sf. Euharistii?
Citiţi Evanghelia după Ioan cap. 6.
E Sf Euharistie canibalism?
În forma ei nu este, pt că ne împărtăşim sub forma pâinii şi a vinului, dar în esenţă este singurul canibalism permis şi necesar. Şi întrucât lumea judecă după formă, nu putem folosi cuvântul "canibalism" cu referire la Euharistie.

P.S. Tot în esenţă (fără formă) există şi alte tipuri de canibalism, cum este de exemplu ura faţă de aproapele, dar acesta nu e permis şi nici pe departe necesar.

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 29 Dec 2012, 11:26

Deci exista posibilitatea ca harul Duhului Sfant sa nu se revarse peste Sf Taine?
Dpdv ortodox (nu şi romano-catolic) este posibil ca din cauza necredinţei, persoana care primeşte o anumită Taină să nu primească harul Duhului Sfânt. Deci harul nu se revarsă peste Taină, ci Taina devine "instrumentul" şi "canalul" harului.
Cum devine instrument si canal si doar din cauza necredintei unei anumite persoane care primeste Taina?Nu se poate intampla ca Taina sa nu devina instrument si canal deloc?Sau vreti sa spuneti ca Sf Duh este supus si subminat Tainei?

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 29 Dec 2012, 11:32

Care e rationamentul Sf. Euharistii?
Citiţi Evanghelia după Ioan cap. 6.
Chiar am inceput sa recitesc recent Evanghelia dupa Ioan si am trecut de cap 6.Cu cat mai mult citesc capitolul 6 cu atat mai mult imi dau seama ca nu e literar.E plin de figuri de stil si se refera la credinta in Hristos, dupa cum si el zice.
E Sf Euharistie canibalism?
În forma ei nu este, pt că ne împărtăşim sub forma pâinii şi a vinului, dar în esenţă este singurul canibalism permis şi necesar. Şi întrucât lumea judecă după formă, nu putem folosi cuvântul "canibalism" cu referire la Euharistie.

P.S. Tot în esenţă (fără formă) există şi alte tipuri de canibalism, cum este de exemplu ura faţă de aproapele, dar acesta nu e permis şi nici pe departe necesar.
Sa inteleg ca Sf Euharistie nu este Trupul si Sangele literar al lui Hristos cel intrupat?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde protosinghel » 29 Dec 2012, 13:49

Cum devine instrument si canal si doar din cauza necredintei unei anumite persoane care primeste Taina?Nu se poate intampla ca Taina sa nu devina instrument si canal deloc?Sau vreti sa spuneti ca Sf Duh este supus si subminat Tainei?
Deşi poate vă consideraţi mare filosof, vă exprimaţi extrem de ambiguu.
Duhul Sfânt nu este subminat sau supus Tainei, ci lucrează sau nu prin Taină în funcţie de credinţa primitorului Tainei. Dacă primitorul în mod repetat şi fără tendinţă de îndreptare primeşte fără credinţă una din Taine (din cele repetabile: Spovedania, Împărtăşanie, Maslul), primirea Taine devine spre osândă căci "Dumnezeu nu se lasă batjocorit".
E Sf Euharistie canibalism?
În forma ei nu este, pt că ne împărtăşim sub forma pâinii şi a vinului, dar în esenţă este singurul canibalism permis şi necesar. Şi întrucât lumea judecă după formă, nu putem folosi cuvântul "canibalism" cu referire la Euharistie.
Sa inteleg ca Sf Euharistie nu este Trupul si Sangele literar al lui Hristos cel intrupat?
Puteţi înţelege ce doriţi, dar eu n-am spus aşa ceva.
Eu am spus că Euharistia nu este canibalism sub forma ei, căci în chip văzut nu mâncăm carne şi sânge de om, ci pâine şi vin.
Dar în esenţa ei este "singurul canibalism permis şi necesar" pentru că sub chipul pâinii şi a vinului ne împărtăşim cu Însuşi Trupul şi Sângele Domnului.
Cum poate fi Euharistia Trupul şi Sângele literar al lui Hristos eu nu ştiu... Mi se pare o aberaţie!

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Toma » 29 Dec 2012, 14:25

Cum devine instrument si canal si doar din cauza necredintei unei anumite persoane care primeste Taina?Nu se poate intampla ca Taina sa nu devina instrument si canal deloc?Sau vreti sa spuneti ca Sf Duh este supus si subminat Tainei?
Deşi poate vă consideraţi mare filosof, vă exprimaţi extrem de ambiguu.
Duhul Sfânt nu este subminat sau supus Tainei, ci lucrează sau nu prin Taină în funcţie de credinţa primitorului Tainei. Dacă primitorul în mod repetat şi fără tendinţă de îndreptare primeşte fără credinţă una din Taine (din cele repetabile: Spovedania, Împărtăşanie, Maslul), primirea Taine devine spre osândă căci "Dumnezeu nu se lasă batjocorit".
Si Taina asta necesita transformare , rugaciuni, invocatii, etc, nu?Sau vreti sa spuneti ca Duhul Sfant se afla intrinsic in Sf Taine sau absolut de fiecare data vine si sfinteste Sf Taine?Nu ma refeream la calitatea primitorului ci la calitatea Sf Taine.
E Sf Euharistie canibalism?
În forma ei nu este, pt că ne împărtăşim sub forma pâinii şi a vinului, dar în esenţă este singurul canibalism permis şi necesar. Şi întrucât lumea judecă după formă, nu putem folosi cuvântul "canibalism" cu referire la Euharistie.
Sa inteleg ca Sf Euharistie nu este Trupul si Sangele literar al lui Hristos cel intrupat?
Puteţi înţelege ce doriţi, dar eu n-am spus aşa ceva.
Eu am spus că Euharistia nu este canibalism sub forma ei, căci în chip văzut nu mâncăm carne şi sânge de om, ci pâine şi vin.
Dar în esenţa ei este "singurul canibalism permis şi necesar" pentru că sub chipul pâinii şi a vinului ne împărtăşim cu Însuşi Trupul şi Sângele Domnului.
Cum poate fi Euharistia Trupul şi Sângele literar al lui Hristos eu nu ştiu... Mi se pare o aberaţie!
Cum ne impartasim cu insusi Trupul si Sangele lui Hristos, daca Trupul si Sangele lui Hristos, e carne si sange, si in chip literar asta inseamna?Sau acestea trebuiesc intelese in chip spiritual?

Care e Rationamentul Sf Euharistii?De ce a fost data si pentru ce , in ce chip si ce forma si de ce in chipul si forma asta?

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde Andrey » 29 Dec 2012, 15:14

Care e Rationamentul Sf Euharistii?De ce a fost data si pentru ce , in ce chip si ce forma si de ce in chipul si forma asta?
Uite raționamentul Sfintei Euharistii.
48.„Eu sunt pâinea vieţii.
49. Părinţii voştri au mâncat mană în pustie şi au murit.
50. Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viaţa lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53. Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.

56. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinţii voştri mana şi au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.”(Ioan 6, 48-58).

Și uite ceva de la Părintele Dumitru Stăniloae:
„Momentul culminant în Sfânta Liturghie este unirea cu Domnul Hristos prin împărtăşirea de Trupul şi de Sângele Lui în care ni se comunică toată dragostea Lui faţă de noi şi faţă de Tatăl, ca să ne umple şi pe noi de dragostea Lui faţă de Tatăl. Prin aceasta Trupul Lui pune în trupul nostru, şi prin el în sufletul nostru, sămânţa învierii şi a vieţii de veci hrănita de iubirea nesfârşită. Căci tot ce se săvârşeşte pe pământ în trupul nostru are repercusiuni în sufletul nostru, întipărindu-se în el ca într-o rădăcină a trupului. De aceea Trupul înviat al Domnului Hristos primit în trupul nostru îşi întinde efectul până în sufletul nostru, dacă primim Trupul Domnului cu credinţă, ca de acolo să-şi poată manifesta în ziua cea de apoi puterea în reconstituirea trupului nostru înviat". .(din cartea Spiritualitate și comuniune în liturghia ortodoxă)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Rationamentul Euharistiei

Mesaj necititde porfirie » 05 Ian 2013, 23:05

Poate antinomia termenilor literar- literal fratele îi înțelege ca simbolic-real!


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX