Dezbrăcarea veşmintelor peste bolnavi

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox
Dezbrăcarea veşmintelor peste bolnavi

Mesaj necititde catalinconstantin » 10 Feb 2013, 20:32

Ce stiti despre rugaciunile la dezbracarea vesmintelor de la finalul Sfintei Liturghii si obiceiul de a pune vesmintele peste un bolnav la cererea acestuia? O maica mi-a cerut odata cand am oficiat primele sfinte Liturghii in practica la o catedrala.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Dezbrăcarea veşmintelor peste bolnavi

Mesaj necititde protosinghel » 11 Feb 2013, 10:21

Ce stiti despre rugaciunile la dezbracarea vesmintelor de la finalul Sfintei Liturghii si obiceiul de a pune vesmintele peste un bolnav la cererea acestuia? O maica mi-a cerut odata cand am oficiat primele sfinte Liturghii in practica la o catedrala.
Maicile astea mai bine s-ar împărtăşi mai des şi nu ar umbla cu paiele în cap.
Există o astfel de practică în Biserică şi ea ar avea şi careva fundamente biblice: femeia cu scurgere de sânge se atinge de poala hainei Mântuitorului, umbra hainelor lui Petru vindeca pe cei bolnavi etc. Am practicat şi eu acest lucru la mănăstire, pentru că aşa era rânduiala locului, dar noi o practicam destul de rar şi numai dacă omul se spovedea (şi mai ales atunci când încă nu puteam să-i dau voie la împărtăşire). Deci dacă era un singur om, după Liturghie îi puneam epitrahilul pe cam şi-i citea o rugăciune - două pentru bolnavi. Dacă erau mai mulţi, peste ceilalţi puneam felonul.
Acum nu mai practic acest lucru, deşi, în forma care-l făceam la mănăstirea unde eram, nu cred că era ceva cu totul greşit. E grav atunci când oamenii aleargă mai mult la dezbrăcarea veşmintelor decât la spovedanie şi împărtăşire, dar dacă toate sunt aşezate la locul lor, mi se pare ok.

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Dezbrăcarea veşmintelor peste bolnavi

Mesaj necititde Piamater » 10 Feb 2018, 12:55

Când eram copil ( "early '90"), la biserica unde mergeam au venit niște femei de la tara care au întins copiii pe jos înaintea ușilor imparatesti, pentru ca preotul când intra cu Sfintele daruri după Vohodul mare sa treaca peste ei. (Din fericire nu a avut loc nici un incident dar am auzit ca nu ar fi excluse). În ziua de astăzi nu am mai văzut pe nimeni intinzandu-se pe jos, însă tot la Vohodul mare în unele locuri credincioșii se înghesuie în jurul preotului încercând sa se acopere cu vesmintele sale. Atat vesmintele, persoana preotului cat mai ales Sfintele daruri sunt purtătoare de har, de la care spera sa primească binecuvântare și ajutor trupesc și sufletesc.
Desigur nu ne vom vindeca doar dacă ne atingem de ușa sau de halatul doctorului, sau de gardul spitalului, dar poate e un prim pas care sa ne dea îndrăzneală sa cerem ajutorul, chiar și atunci când pare sa nu mai fie nicio speranța.


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron