Conteaza varsta intr-o relatie?

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Conteaza varsta intr-o relatie?

Mesaj necititde Andreea2012 » 22 Feb 2013, 15:43

Conteaza varsta intr-o relatie? Este pacat sau nu daca este o diferenta de 17 ani intre 2 persoane. Eu am 19 si el are 37. Astept raspuns. :)
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Conteaza varsta intr-o relatie?

Mesaj necititde Andrey » 22 Feb 2013, 15:53

Conteaza varsta intr-o relatie? Este pacat sau nu daca este o diferenta de 17 ani intre 2 persoane. Eu am 19 si el are 37. Astept raspuns. :)
S-a mai discutat aici

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Conteaza varsta intr-o relatie?

Mesaj necititde dimitrie » 23 Feb 2013, 00:22

Conteaza varsta intr-o relatie? Este pacat sau nu daca este o diferenta de 17 ani intre 2 persoane. Eu am 19 si el are 37. Astept raspuns. :)
Eu cred că diferența de vârstă o face în special gradul de maturitate al celor doi (în parte), și din acest punct de vedere se pot constata diferențe de "vârstă" mari între persoane care au (aproximativ) aceeași etate.
Un alt factor ce trebuie luat în calcul (ca și inconvenient) când vorbim despre posibile căsătorii între persoane cu diferențe mari de vârstă (peste 11-12 ani), este acela al neajunsurilor ce pot apărea datorită factorului îmbătrânire, alături de frustrările de rigoare ce pot decurge de aici.
Mai sunt și responsabilitățile părintești pe de-asupra. Apropo, unii ar putea spune: "Uite-l măi ... , a ieșit la plimbare cu mami și cu bunicul!" :lol:

Vă spun una adevărată:
Am o vară primară măritată cu un italian pensionar, între ei existând o diferență de vârstă de aprox. 20 și ceva de ani. Nu de puține ori s-a întâmplat ca soacra și cu ginerele, care sunt amândoi de aceeași vârstă, să-și amintească lucruri frumoase de pe timpul când erau ei tineri. Cam ce față face vară-mea atunci ... :-? Ce să mai spui..., no comment! :lol:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron