Botezul femeilor mature (aspecte practice)

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
Botezul femeilor mature (aspecte practice)

Mesaj necititde presviter » 16 Oct 2014, 16:01

pedobaptismul s-a generalizat mult mai târziu şi tocmai asta a făcut inutilă slujirea diaconiţelor (pentru că nu se mai botezau femei mature).
Totusi, cum sa procedeze azi un preot la botezul unei femei mature ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre DIACONIŢE (de pe facebook)

Mesaj necititde protosinghel » 19 Oct 2014, 18:12

cum sa procedeze azi un preot la botezul unei femei mature ?
1. Există costum de baie la femei (care nu exista în trecut);
2. Orice femeie "cosmopolită" a îmbrăcat cel puţin o dată costumul de baie în prezenţa bărbaţilor (pe plajă la mare sau la vreo piscină), iar uneori se dezbracă complet în faţa medicului şi nu consideră asta o înjosire. Deci mentalitatea în aceasta privinţă s-a schimbat mult: Deci...
3. Nu-i nici o problemă dacă femeia care se pregăteşte de botez se va dezbrăca în faţa preotului (până la costumul de baie) şi peste ea se va turna ulei, iar naşa o va ajuta să se ungă cu ulei. Apoi preotul să-i pună mâna pe cap şi să o scufunde de 3 ori. Şi cred că mai corect ar fi ca botezul să se facă anume în costum de baie, fără cămaşă, şi abia după ieşirea din baptisteriu să se îmbrace cămaşa, căci altfel se pierde simbolismul cămăşii şi devină o simplă acoperire a goliciunii...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Despre DIACONIŢE (de pe facebook)

Mesaj necititde presviter » 19 Oct 2014, 18:40

Da..., nu știu dacă sunt pregătit pentru o așa punere în scenă. Mă tem că nu ar trece orice femeie printr-o astfel de priveliște bisericească, mai ales că nu avem baptisteriu și că sărbătorile baptismale corespund sezonului rece, în care nu este la îndemână nici să mergi la o apă mai adâncă, nici să te plimbi udă până la biserică. Și atunci singura variantă ar fi botezul în pronaos, în mijlocul adunării, brrr, cam jenant.

Cât privește cele două ungeri, cum se fac ? Prima o poate face nașa ? Dar a doua, cu Sf Mir !?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre botezul femeilor mature

Mesaj necititde protosinghel » 19 Oct 2014, 21:17

Da..., nu știu dacă sunt pregătit pentru o așa punere în scenă. Mă tem că nu ar trece orice femeie printr-o astfel de priveliște bisericească, mai ales că nu avem baptisteriu și că sărbătorile baptismale corespund sezonului rece, în care nu este la îndemână nici să mergi la o apă mai adâncă, nici să te plimbi udă până la biserică.
În Sâmbăta Mare nu-i chiar aşa rece. Atunci avem cea mai "baptismală sărbătoare".
Și atunci singura variantă ar fi botezul în pronaos, în mijlocul adunării, brrr, cam jenant.
În trecut exista un fel de perdea/draperie în jurul baptisteriului, chiar dacă el era în pronaos sau în anexă. Acesta era destinat anume botezului femeilor mature. Cred că până la momentul primei ungeri femeia ar putea sta într-o cămaşă de o culoare închisă, ca să simbolizeze viaţa înainte de botez, apoi să se dezbrace în costum de baie după perdea şi acolo să fie unsă şi scufundată, iar după ce îmbracă cămaşa albă ("haina luminoasă" - care se dă abia după botez), să iasă de după pierdea şi să "danseze" cu imnul "Câţi în Hristos v-aţi botezat...".
Apropo, eu am botezat o femeie deja în cămaşă şi vă zic că a fost chiar mai jenant decât dacă ar fi fost în costum de baie, pentru că acea cămaşă, udându-se, s-a lipit de cort şi se vedea totul... În acel moment m-am bucurat că botezul n-a fost în timpul Liturghiei şi în prezenţa multor oameni...
Cât privește cele două ungeri, cum se fac ? Prima o poate face nașa ? Dar a doua, cu Sf Mir !?
Ungerea cu "untelemnul bucuriei", aşa cum scriu şi unele Molitfelnice, o începe preotul şi o continuă naşa. Deci preotul unge doar în locurile indicate, iar naşa, după posibilitate, unge cu ulei tot trupul.
Iar ungerea cu Sf. Mir se face doar pe frunte, iar la dorinţă şi la piept (că oricum există un decolteu cât de mic) şi pe mâini. În restul locurilor nu-i cazul. În trecut se făcea doar pe frunte. Un act poate avea doar o pecete, sau cel mult 2-3, dar nu zece...


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron