Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casatorie?

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casatorie?

Mesaj necititde Florina » 11 Sep 2008, 18:24

Ne spunea un parinte profesor ca, daca mireasa nu a mai fost casatorita, se face prima cununie, daca ea a mai fost si mirele nu, se face a doua. Mi s-a parut absurd, si recunosc ca am uitat sa ma documentez. Mi-am amintit citind pe un alt forum:

"Eu am fost la o astfel de cununie si am vazut un mic ritual inainte de a incepe Cununia.
Cand au fost intrebati mirii daca e prima data cand se cununa, barbatul a martursit ca pt el era a doua oara!

Si atunci preotul i-a bagat un inel pe degetul inelar si l-a scos usor rostind in acel timp o rugaciune, asta simbolizand anularea primei cununii.
Si slava Domnului e vorba de un Preot deosebit, cu har si iubit de enoriasi!"

Pana la urma ce spun Canoanele? Intreb asta si pentru ca luna trecuta s-a casatorit o colega de servici, ea fiind divortata, iar actualul sot, nefiind casatorit inainte, si li s-a facut prima cununie, normal.

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casatorie?

Mesaj necititde vasileos » 11 Sep 2008, 20:00

Indiferent, care dintre soti e la a doua casatorie, daca celalalt e la prima, atunci se face prima casatorie.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casatorie?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2008, 22:52

Vasile a însuşit bine lecţia.
Are dreptate! Aşa spun Canoanele...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casator

Mesaj necititde presviter » 28 Noi 2010, 14:34

Aşa spun Canoanele...
Vă rog, ce canoane sunt pe aceasta temă ?
Sunt recomandabile astfel de casatorii hibride ?
Oare nu este un petic nou la o haina veche ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casator

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2011, 00:31

Aşa spun Canoanele...
Vă rog, ce canoane sunt pe aceasta temă ?
Sunt recomandabile astfel de casatorii hibride ?
Oare nu este un petic nou la o haina veche ?
Nu e vorba de canoane în sensul strict al cuvântului (adică din colecţia clasică de Canoane), ci o regulă a Bisericii care a capătat o valoare canonică.
Şi nu e vorba de "căsătorie hibridă", ci de binecuvântarea căsătoriei (ca taină deplină) a celui care se căsătoreşte prima dată, tratându-l cu iconomie pe cel care e la a doua căsătorie. Iar dacă un bărbat şi o femeie doreşte să se însoţească în astfel de condiţii, nu avem ce face. Nu e logic sau motivat să ne opunem.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casator

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Iul 2011, 15:34

Nu e vorba de canoane în sensul strict al cuvântului (adică din colecţia clasică de Canoane), ci o regulă a Bisericii care a capătat o valoare canonică.
Şi nu e vorba de "căsătorie hibridă", ci de binecuvântarea căsătoriei (ca taină deplină) a celui care se căsătoreşte prima dată, tratându-l cu iconomie pe cel care e la a doua căsătorie. Iar dacă un bărbat şi o femeie doreşte să se însoţească în astfel de condiţii, nu avem ce face. Nu e logic sau motivat să ne opunem.
În cap. 19 de la Matei citim:
3. Şi s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L şi zicând: Se cuvine oare omului să-şi lase femeia sa pentru orice pricină ?
4. Răspunzând El a zis: N-aţi citit că Cel ce ia făcut de la început "ia făcut bărbat şi femeie" ?
5. Şi a zis: "Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa şi vor fi amândoi un trup".
6. Aşa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.

De aici înţeleg că unirea lor este făcută de Dumnezeu şi omul nu trebuie să despartă această unire. Trupul bărbatului aparţine femeii din prima căsătorie, cum deci a 2-a femeie va putea trăi cu soţul ei (deşi despărţit de prima femeie), cum se va putea bucura de el ştiind că el nu aparţine ei, aparţine alteia conform primei uniri !?
Deci, despărţirea este o excepţie, dar deloc apreciată de Dumnezeu pt că spune "Pt învârtoşarea inimii voastre v-a dat voie Moise să lăsaţi pe femeile voastre, dar din început nu a fost aşa" (Matei 19, 8).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casator

Mesaj necititde protosinghel » 03 Aug 2011, 00:18

Văd că se încearcă devierea de la subiect. A fost adresată o întrebare cu caracter canonico-liturgic, la care eu am răspuns "după regulă".

Dar dacă doriţi să discutăm despre divorţuri şi recăsătoriri, atunci haideţi să o facem la topicul potrivit, pt că aceasta deja nu e o chestiune liturgică, ci morală.
Eu cred că ceea ce se face în prezent la ortodocşi în privinţa recăsătoririlor este un sacrilegiu. Dar haideţi să gândim şi să scriem sistematic, pentru a înţelege clar care este originea şi rezolvarea unei probleme.

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Ce slujba se face cand unul din miri e la a doua casator

Mesaj necititde apologet » 03 Aug 2011, 02:12

Văd că se încearcă devierea de la subiect. A fost adresată o întrebare cu caracter canonico-liturgic, la care eu am răspuns "după regulă".
Dar dacă doriţi să discutăm despre divorţuri şi recăsătoriri, atunci haideţi să o facem la topicul potrivit, pt că aceasta deja nu e o chestiune liturgică, ci morală.
Eu cred că ceea ce se face în prezent la ortodocşi în privinţa recăsătoririlor este un sacrilegiu. Dar haideţi să gândim şi să scriem sistematic, pentru a înţelege clar care este originea şi rezolvarea unei probleme.
Păi există un subiect special despre asta. De ce încurcaţi borcanele?


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron