Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde presviter » 17 Feb 2011, 15:28

Expresia "neispitită de nuntă" cred că Biserica vrea să zică:
- neispitită de ceea ce implică nunta; sau
- neispitită de dorinţa de a fi mireasă.
Apreciez revenirea, dar mai puţin explicaţia.
Mă iertaţi, dar nu are nici un sens ceea ce spuneţi.

Eu nu vreau să forţez discuţia, dar repetarea săptămânală acestei expresii mă zgîrie pe sufletul meu de om nuntit.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 17 Feb 2011, 17:10

Apreciez revenirea, dar mai puţin explicaţia.
Mă iertaţi, dar nu are nici un sens ceea ce spuneţi.
Parinte, atita m-am priceput si eu.
;)

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde nicolae claudiu » 19 Feb 2011, 14:04

Eu v-as ruga sa-mi explicati parinte Petru ce inseamna"binecuvinteaza intrarile si iesirile lor"?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 19 Feb 2011, 21:04

Eu v-as ruga sa-mi explicati parinte Petru ce inseamna"binecuvinteaza intrarile si iesirile lor"?
Este o expresie provenită încă din VT care se referă la călătorie şi, în special, la intrările şi ieşirile din casă şi alte încăperi. Evreii aveau chiar rugăciuni speciale pt aceste momente. Nu e vorba de nimic "urât", aşa cum îşi închipuie unii... ;)

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde Nuica Stefan » 05 Mai 2011, 22:03

Ce ne puteti spune despre pozitia preotului, cand citeste Evanghelia, Rugaciunile, Logodnei si ale Cununiei si ecteniile? Unde ar fi cel mai bine sa se pozitioneze?
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 06 Mai 2011, 20:23

Ce ne puteti spune despre pozitia preotului, cand citeste Evanghelia, Rugaciunile, Logodnei si ale Cununiei si ecteniile? Unde ar fi cel mai bine sa se pozitioneze?
Evanghelia şi gesturile de binecuvântare - cu faţa spre miri. Restul - cu faţa spre Răsărit, cum e şi logic.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde presviter » 20 Iun 2012, 13:59

Am doi tineri care vor să se cunune la mine. El - ortodox, ea, - lipoveancă.
Ea zice că a primit dezlegare de la preotul ei de la țară să se spovedească la mine, și desigur, să se cunune.
Ce-i de făcut, avînd în vedere și nivelul slab de cunoaștere a diferențelor dintre ortodocși și staroveri ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 20 Iun 2012, 18:36

Am doi tineri care vor să se cunune la mine. El - ortodox, ea, - lipoveancă.
Ea zice că a primit dezlegare de la preotul ei de la țară să se spovedească la mine, și desigur, să se cunune.
Ce-i de făcut, avînd în vedere și nivelul slab de cunoaștere a diferențelor dintre ortodocși și staroveri ?
Există 2 tipuri de staroveri: cu cler şi fără. Din 1971 (parcă) Biserica Ortodoxă Rusă recunoaşte Tainele celor cu cler şi-i primeşte în Biserica Ortodoxă Canonică doar prin declaraţia că acceptă ritul Bisericii Ortodoxe Universale. În baza acestei hotărâri, după spovedanie şi catehizarea de rigoare, îi puteţi cununa fără probleme.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde presviter » 21 Iun 2012, 13:20

Biserica Ortodoxă Rusă recunoaşte Tainele celor cu cler şi-i primeşte în Biserica Ortodoxă Canonică doar prin declaraţia că acceptă ritul Bisericii Ortodoxe Universale.
Dar mai precis, ce înseamnă asta ? Trebuie să se lepede de ceva ? Și când se duce acasă, mai poate participa / asista la slujbe în comunitatea în care a crescut ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 21 Iun 2012, 14:01

Nici eu nu ştiu exact ce înţeleg ruşii prin asta. Cert este că îi tratează pe staroveri care pe nişte ortodocşi de alt rit (cum erau apusenii până la 1054). Înţelegeţi ce vreţi din asta.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde presviter » 22 Iul 2012, 16:40

Nu mă pot abține să vă împărtășesc, plecînd de la această întîlnire, cîte ceva din ”eclesiologia” și ”pastorala” staroverilor.

1. Dacă nunta se face la staroveri, soțul ortodox trebuie în prealabil botezat în Dunăre, căci e păgân.
Dar dacă se face la ortodocși, soția staroveră nu este blamată, căci își urmează soțul. Ba mai mult, ea este datoare ca de acum încolo să se spovedească la preotul ortodox care a cununat-o.

2. La ei creștinii se spovedesc și se împărtășesc în prima săptămână din Postul Mare. Mai des nu există. Dar nu toți creștinii, ci doar copii și bătrânii. Adolescenții și adulții, avînd în vedere potențialul lor sexual, sunt ținuți la distanță, spunîndu-li-se : te vei împărtăși la bătrânețe.

Nu știu în ce măsură aceste viziuni sunt general valabile. Cert este că sunt campioni ai formalismului.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde presviter » 22 Iul 2012, 16:42

Dar ca să revin la subiect, este normal să începem Cununia, dar și Botezul, fără rugăciuni începătoare ?
Dacă s-a mai discutat acest lucru, îmi cer scuze, nu l-am găsit. (nici nu l-am mai căutat :x44 )
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2012, 00:45

Nu mă pot abține să vă împărtășesc, plecînd de la această întîlnire, cîte ceva din ”eclesiologia” și ”pastorala” staroverilor.
La ei creștinii se spovedesc și se împărtășesc în prima săptămână din Postul Mare. Mai des nu există. Dar nu toți creștinii, ci doar copii și bătrânii. Adolescenții și adulții, avînd în vedere potențialul lor sexual, sunt ținuți la distanță, spunîndu-li-se : te vei împărtăși la bătrânețe.
Nu știu în ce măsură aceste viziuni sunt general valabile. Cert este că sunt campioni ai formalismului.
Eu cunosc 2 parohii de staroveri din nordul Basarabiei şi au cam aceeaşi practică. Se împărtăşesc doar de câteva ori în viaţă.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2012, 00:49

Dar ca să revin la subiect, este normal să începem Cununia, dar și Botezul, fără rugăciuni începătoare ?
În general se consideră că treaba asta cu "rugăciunile începătoare" este de origine monahală. Şi întrucât la mănăstiri nu se fac cununii chiar în toată ziua ;) , monahii n-au reuşit să întroducă acest principiu şi la Sfintele Taine. Probabil s-a urmat şi regula Liturghiei: dacă se zice "Binecuvântată este Împărăţia", nu se mai zic "rugăciuni începătoare".

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde presviter » 24 Iul 2012, 19:20

Dar Liturghia este precedată de Utrenie, care are rugăciuni începătoare.
La fel Cununia este precedată de Logodnă, care ar trebui să le cuprindă. Dealtfel, la Cununia a doua ele sunt prezente de la început.
Botezul este de asemenea precedat de exorcisme, și am putea să le includem aici.

Părerea mea că ar fi de folos.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2012, 19:54

Dar Liturghia este precedată de Utrenie, care are rugăciuni începătoare.
De fapt nu le are. Le are doar Miezonoptica şi mai târziu s-a stabilit regula că dacă nu se săvârşeşte Miezonoptica, le punem la începutul Utreniei.
La fel Cununia este precedată de Logodnă, care ar trebui să le cuprindă.
Logodna e o altă slujbă. În trecut ea se făcea acasă, atunci când mirii se împăcau, împreună cu părinţii, pentru a se căsători. Adică logodna civilă era binecuvântată de preot prin această slujbă pe care o avem astăzi. Abia din sec. 18 se generalizează obiceiul unirii celor 2 slujbe.
Botezul este de asemenea precedat de exorcisme, și am putea să le includem aici.
Exorcismele tot se săvârşeau cu câteva zile înainte de Botez şi acestea în general nu au nici un fel de binecuvântare.
Părerea mea că ar fi de folos.
Poate că da, dar să fim conştienţi că aşa ceva în trecut nu era şi, în acest caz, nu putem exagera rolul stihirii de la Stihoavna Cincizecimii: "Împărate, Ceresc".

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde presviter » 24 Aug 2012, 13:49

1. De ce se (mai) pun la Logodnă cereri pentru nașterea de prunci ? Și așa este greu să îi lămurim pe oameni că Logodna nu este dezlegare la sex.

2. Consider că în zilele noastre ar trebui puțin modificate acele pasaje din Cununie și din Slujba celei de a 8-a zi în care se insistă pe supunerea femeii față de bărbat, ”ca să viețuiască după voia Ta cea sfîntă”. Voia Lui se reflectă în lucruri mai importante decît această poziție superioară a bărbatului. Nu, nu sunt feminist, dar văd că mulți bărbați se prevalează de acest drept de guvernare, fiindcă ”așa este scris”, iar supunerea femeilor în caz de tiranie și de desconsiderare a credinței nu duce la o viețuire după voia lui Dumnezeu, ci la abuz și abrutizare.
Cred că suntem datori să-i învățăm pe oameni să se supună mai întîi de toate Domnului Hristos, și după aceea și soția soțului. Pasajele menționate din Molitfelnic aparțin altor vremuri, când toți erau creștini, deci nu aveai de ce să te temi supunîndu-te unui creștin. :x8
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 24 Aug 2012, 14:04

De ce se (mai) pun la Logodnă cereri pentru nașterea de prunci ? Și așa este greu să îi lămurim pe oameni că Logodna nu este dezlegare la sex.
Este o greşeală, pe care eu am corectat-o aici.
Consider că în zilele noastre ar trebui puțin modificate acele pasaje din Cununie și din Slujba celei de a 8-a zi în care se insistă pe supunerea femeii față de bărbat, ”ca să viețuiască după voia Ta cea sfîntă”.
...
Pasajele menționate din Molitfelnic aparțin altor vremuri, când toți erau creștini, deci nu aveai de ce să te temi supunîndu-te unui creștin. :x8
Eu nu vă motive pentru schimbări în acest sens. Şi nici nu tb să ne îmbătăm cu ideea că în trecut era bine, iar cum rău. Mi se pare că e chiar invers...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde presviter » 24 Sep 2012, 21:41

Nu este cumva greșit să se cânte ”Paharul mântuirii” în timp ce mirii gustă din paharul de obște ?
Așa cum anafura de la înviere nu poate fi numită ”Paști”, nici acest chinonic nu-și are rostul aici.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 24 Sep 2012, 22:30

Nu este cumva greșit să se cânte ”Paharul mântuirii” în timp ce mirii gustă din paharul de obște ?
Este! Aţi remarcat corect. Stihul însoţea împărtăşirea, iar "paharul de obşte" nu avea un stih însoţitor...


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron