Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Victor » 25 Sep 2009, 09:51

Nu. Dumnezeu primeste oricum. Aici sunt si multe greseli dogmatice. In primul rand nu cel decedat primeste, ci Dumnezeu. Ce primeste El? El primeste, jertfa, efortul, cu care cel din viata (dupa caz), face acea pomana (coliva, cozonac, etc) si o da celor care au nevoie. Iar pentru efortul sau, Dumnezeu are grija de sufletul celui decedat. Il poate si mantui, daca el se afla in iad.
Bogdaproste este doar o forma politicoasa de a multumi, si atat. Nu influenteaza cu nimic eficienta actului de donare.

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Nuica Stefan » 26 Ian 2010, 01:50

De ce se fac pomenirile individuale pentru morti decat pana la 7 ani? Incerc sa gasesc nsite argumente teologice dar tot ce gasesc se raporteaza decat la dezlegarea trupului in tarana! Va multumesc parinte!
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2010, 09:57

De ce se fac pomenirile individuale pentru morti decat pana la 7 ani? Incerc sa gasesc nsite argumente teologice dar tot ce gasesc se raporteaza decat la dezlegarea trupului in tarana! Va multumesc parinte!
E legat de prea multa prostie a celor care cred că şaptele teologic este egal cu şaptele matematic. Prea mult se insistă pe simbolismul acestei cifre (7), ajungându-se la deducţii liturgice şi dogmatice chiar prosteşti pe alocuri...

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: pomenirea mortilor

Mesaj necititde Nuica Stefan » 23 Iul 2010, 12:42

Acest 'eveniment' imi aduce in minte disputa colivarilor de pe Athos de la sfarsitul sec. XVIII, inceput de sec. XIX. Ziua de pomenire a mortilor este prin excelenta sambata, duminica fiind icoana si praznuire saptamanala a evenimentului Invierii. In aceste conditii, soroacele si deci parastasele se savarsesc prin traditie sambata. Daca la biserica de parohie nu se fac slujbe sambata, se poate savarsi parastasul si duminica insa numai sub ideea de exceptie.
Unde gasim istoria acestei dispute?
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: pomenirea mortilor

Mesaj necititde Pr Haralambie » 23 Iul 2010, 18:32

Acest 'eveniment' imi aduce in minte disputa colivarilor de pe Athos de la sfarsitul sec. XVIII, inceput de sec. XIX. Ziua de pomenire a mortilor este prin excelenta sambata, duminica fiind icoana si praznuire saptamanala a evenimentului Invierii. In aceste conditii, soroacele si deci parastasele se savarsesc prin traditie sambata. Daca la biserica de parohie nu se fac slujbe sambata, se poate savarsi parastasul si duminica insa numai sub ideea de exceptie.
Unde gasim istoria acestei dispute?
-in cartea Impartasirea continua cu Sfintele Taine dosarul unei controverse marturiile traditiei,tradusa de :diac I .Ica jr si tiparita la Deisis(sibiu)2006
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde protosinghel » 23 Iul 2010, 19:24

Citiţi mai degrabă cartea lui Elio Citterio despre Nicodim Aghioritul, apărută tot la Deisis (vezi detalii). Eu ştiu că acolo este dezbătuta disputa colivarilor...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Pr Haralambie » 26 Iul 2010, 22:31

Citiţi mai degrabă cartea lui Elio Citterio despre Nicodim Aghioritul, apărută tot la Deisis (vezi detalii). Eu ştiu că acolo este dezbătuta disputa colivarilor...
Parinte dar cum ma pot eu folosi de biblioteca asta? cum pot imprumuta? cartea e in format electronic?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iul 2010, 19:16

Citiţi mai degrabă cartea lui Elio Citterio despre Nicodim Aghioritul, apărută tot la Deisis (vezi detalii). Eu ştiu că acolo este dezbătuta disputa colivarilor...
Parinte dar cum ma pot eu folosi de biblioteca asta? cum pot imprumuta? cartea e in format electronic?
Eu doar v-am dat link la titlu şi toate celelalte informaţii. Cartea nu cred că o găsiţi pe net.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde silvestru » 28 Iul 2010, 21:55

citeva intrebari pt pr Petru care e cel mai avizat in liturgica, dar poate sa-mi spuna si oricine se pricepe:
-panihida, care in unele manastiri se face zilnic,este bine sa se faca dupa rugaciunea amvonului?,pina la otpustul sf liturghii sau trebuie inafara sf liturghii?
-daca anumite persoane decedate se pomenesc zilnic la proscomidie,sa zicem un nr de zile 40,e bine sa se faca si panihida zilnic pt ei ?,sau daca sint pomeniti la proscomidie e suficient?
-la panihida se pune si acele 2 rugaciuni de la slujba inmormintarii? sau numai trisaghionul,ectenia si Dumnezeul duhurilor...si otp cu vesnica p...?,cum descrie tipicul,de ce va intreb?,pt ca in tipic spune fara ,dar in practica vad ca se pun in unele manastiri de la noi din moldova(romania);si apoi tipicurile astea se mai contrazic intre ele si uneori am confuzie.
-cum este corect?
obisnuiti sa faceti parastas(pe larg)simbata si peste saptamina panihida?,sau parastas in fiecare zi?
-rugaciunile cele doua de la slujba inmormintarii se pun numai la parastas simbata?
-sf voastra cum faceti acolo?,in cursul saptaminii puneti la liturghie ectenia la morti si Dumnezeul duhurilor...si toate cite le prevede tipicul ...pt rinduiala parastasului? sau nu?.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2010, 18:49

citeva intrebari pt pr Petru care e cel mai avizat in liturgica, dar poate sa-mi spuna si oricine se pricepe
Îmi cer iertare că nu am răspuns până acum. Iniţial eram ocupat (internat la spital), apoi am uitat. Păcat însă că nimeni altcineva nu a avut curajul (şi priceperea) să răspundă.
panihida, care in unele manastiri se face zilnic,este bine sa se faca dupa rugaciunea amvonului?,pina la otpustul sf liturghii sau trebuie inafara sf liturghii?
Dacă e vorba de Panihidă (numită la români şi Parastas), atunci această trebuie să se facă doar vineri seara. Însăşi denumirea vine de la grecescul παννυχις - care înseamnă "de toată noaptea". Exista în Bizant obiceiul de a face priveghere pt morţi. Un fel de priveghere este prevăzută şi în Triod pt Sâmbăta Morţilor. Eu v-am spus cum e corect, dar mai departe... ;)
Litia mică (Trisaghionul pt morţi) însă, se poate face şi după Liturghie, dar şi după "Rugăciunea de după amvon". Am văzut chiar în Athos, în sâmbete, înainte de "Fie numele Domnului", preotul slujitor face un mic Trisaghion în mijlocul bisericii. Dar ei sunt îndreptăţiţi să facă asta şi pt că nu au ectenia pt morţi la Liturghie, iar la noi dacă este, chiar că s-ar încurca mult lucrurile să se pună şi ectenie şi Trisaghion înainte de Otpust.
daca anumite persoane decedate se pomenesc zilnic la proscomidie,sa zicem un nr de zile 40,e bine sa se faca si panihida zilnic pt ei ?,sau daca sint pomeniti la proscomidie e suficient?
După cum am spus, Panihida nu este prevăzută pt orice zi, de aceea şi există pomenirile la Liturghie (Proscomidie şi Diptice), iar ruşii, apoi şi românii, au introdus şi o ectenie pt cei adormiţi în Liturghie. Dacă se pomenesc morţii la toate astea, nu mai e nevoie şi de Panihidă.
Iar vineri seara sau sâmbătă dimineaţa (prin excepţie), se va face deja Panihida.
la panihida se pune si acele 2 rugaciuni de la slujba inmormintarii? sau numai trisaghionul,ectenia si Dumnezeul duhurilor...si otp cu vesnica p...?,cum descrie tipicul,de ce va intreb?,pt ca in tipic spune fara ,dar in practica vad ca se pun in unele manastiri de la noi din moldova(romania);si apoi tipicurile astea se mai contrazic intre ele si uneori am confuzie. cum este corect?
obisnuiti sa faceti parastas(pe larg)simbata si peste saptamina panihida?,sau parastas in fiecare zi?
-rugaciunile cele doua de la slujba inmormintarii se pun numai la parastas simbata?
Haideţi să nu încurcăm treburile şi rânduielile.
Panihidă=Parastas, iar Litia Mică (pt morţi) = Trisaghion. Despre asta avem un alt subiect.
Iar cât priveşte rugăciunile de dezlegare, trebuie să înţelegem că şi "Dumnezeul duhurilor" e tot rugăciune de dezlegare (sau mai corect spus "de iertare") şi cred că ea este suficientă atât pt Trisaghion, cât şi pt Parastas, celelalte mari rămănând doar pt slujba înmormântării. Chiar nu înţeleg de câte ori pot fi citite aceleaşi rugăciuni de dezlegare pt aceeaşi persoană? Nu v-aţi pus întrebarea asta? În cazul ăsta cum să procedăm la spovedanie? :)
sf voastra cum faceti acolo?,in cursul saptaminii puneti la liturghie ectenia la morti si Dumnezeul duhurilor...si toate cite le prevede tipicul ...pt rinduiala parastasului? sau nu?.
În afară de duminici, sărbători cu priveghere/polieleu şi perioadele praznicale (până la odovanie), noi punem atât ectenia cât şi rugăciunea "Dumnezeul duhurilor" la fiecare Litughie. Nu cântăm însă niciodată la Liturghie "Veşnica pomenire".
După slujbă, dacă este de luni până vineri, facem Trisaghion, iar sâmbăta sau dacă este o cerere specială a cuiva (ceea ce ni se întâmplă destul de rar), putem face şi Parastasul mare. Despre rânduiala acestora vorbim în celălalt subiect.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde silvestru » 10 Aug 2010, 15:22

După cum am spus, Panihida nu este prevăzută pt orice zi, de aceea şi există pomenirile la Liturghie (Proscomidie şi Diptice), iar ruşii, apoi şi românii, au introdus şi o ectenie pt cei adormiţi în Liturghie. Dacă se pomenesc morţii la toate astea, nu mai e nevoie şi de Panihidă.
cum adica la diptice ? cind ? acolo la sf voastra preotul de rind pomeneste cu voce tare in timpul liturghiei toate pomelnicele care vin in ziua respectiva? sau le pomeneste la proscomidie? sau si la una si la alta?


După slujbă, dacă este de luni până vineri, facem Trisaghion,
fara sa mai pomeniti nominal?
dacă este o cerere specială a cuiva (ceea ce ni se întâmplă destul de rar), putem face şi Parastasul mare.
aici banuiesc ca pomeniti
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde protosinghel » 10 Aug 2010, 15:35

După cum am spus, Panihida nu este prevăzută pt orice zi, de aceea şi există pomenirile la Liturghie (Proscomidie şi Diptice), iar ruşii, apoi şi românii, au introdus şi o ectenie pt cei adormiţi în Liturghie. Dacă se pomenesc morţii la toate astea, nu mai e nevoie şi de Panihidă.
cum adica la diptice ? cind ? acolo la sf voastra preotul de rind pomeneste cu voce tare in timpul liturghiei toate pomelnicele care vin in ziua respectiva? sau le pomeneste la proscomidie? sau si la una si la alta?
Dacă este vreun ierarh, preot, monah sau apropiat adormit, preotul îl pomeneşte şi la Proscomidie şi la Diptice. În general însă toate pomenirile sunt doar la Proscomidie.
După slujbă, dacă este de luni până vineri, facem Trisaghion,
fara sa mai pomeniti nominal?
De ce fără să pomenim nominal. Spunem ectenia întreită şi pomeni. La fel şi la "Veşnica pomenire". Doar că nu punem Binecuvântările şi toate celelate, ci după cum am expus în altă parte.

david
Mesaje:16
Membru din:24 Aug 2009, 15:40
Confesiune:ortodox

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde david » 23 Sep 2010, 21:20

In Basarabia precum şi în Moldova (din RO) - pt că in alta parte a tarii nu am fost - la pomenirea mortilor si la unele slujbe precum sfintirea casei, acatiste se da de pomana prosop cu lumânare - (numit la noi tătuşie). As vrea sa stiu va rog care este semnificatia si simbolistica prosopului in cult?
Ultima oară modificat 24 Sep 2010, 00:14 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Vă rog să redactaţi mai îngrijit, cu diacritice, fără a schimonosi limba română.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde electric77 » 26 Sep 2010, 17:16

daca pomeniti mortii, nu va este frica ca s-ar putea sa va raspunda in vreun fel? sa va bantuie?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde silvestru » 26 Sep 2010, 19:04

daca pomeniti mortii, nu va este frica ca s-ar putea sa va raspunda in vreun fel? sa va bantuie?
Intrebarea e serioasa sau ironica?
Dar d-stra aveti groaza de cineva drag plecat din familie in cazul in care va raspunde ? :?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde electric77 » 26 Sep 2010, 19:51

Intrebarea e serioasa sau ironica?
Dar d-stra aveti groaza de cineva drag plecat din familie in cazul in care va raspunde ? :?
E foarte serioasa.
Nu stiti ca in popor exista numeroase traditii legate de mortii care bantuie pe cei vii, mai ales rude? se aud zgomote prin casa, usile se misca, incep becurile sa palpaie etc. Deci eu unul aleg sa nu pomenesc nicio ruda decedata. Adica spiritul ei sa se odihneasca. Si nu am gasit in Scripturi rugaciuni pentru morti sau catre morti considerati sfinti. Uite ce am gasit:

Psalmi 106:28  Ei s-au alipit de Baal-Peor şi au mâncat vite jertfite morţilor.

partea ultima imi da de gandit:"au mancat vite jertfite mortilor", adica inchinate mortilor.
Cultul acesta al mortilor existent in religiile traditionale, ma sperie si la fel cultul moastelor. Chiar ma dezgusta daca nu ma ingrozesc de-a binelea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde silvestru » 26 Sep 2010, 20:52


E foarte serioasa.
Nu stiti ca in popor exista numeroase traditii legate de mortii care bantuie pe cei vii, mai ales rude? se aud zgomote prin casa, usile se misca, incep becurile sa palpaie etc.
O fi existind prin popor astfel de traditii dar ele nu reprezinta pozitia ortodoxa.Noi nu traim nici un sentiment de teama pt cei adormiti,dimpotriva dragostea care am avuto pt ei nu se pierde o data cu trecerea lor de aici ,la fel simtim si din partea lor pt noi .Bintuirile mai sunt si de la draci pt ai duce in confuzie pe unii,dar asta e alta poveste.
Deci eu unul aleg sa nu pomenesc nicio ruda decedata. Adica spiritul ei sa se odihneasca.
Pai noi tocmai de asta ii pomenim si-L rugam pe Dumnezeu ca sa se odihneasca
Si nu am gasit in Scripturi rugaciuni pentru morti sau catre morti considerati sfinti.
Eu am gasit ,uite ce am gasit:IIMacabei cap 12
43 Şi strângând bani după numărul bărbaţilor care erau cu el, două mii de drahme de argint a trimis în Ierusalim, să se aducă jertfă pentru păcat. Foarte bun şi cuvios lucru pentru socotinţa învierii morţilor!
44. Că de n-ar fi avut nădejde că vor învia cei care mai înainte au căzut, deşert şi de râs lucru ar fi a se ruga pentru cei morţi.
45. Şi a văzut că celor care cu bună cucernicie au adormit, foarte bun dar le este pus.
46. Drept aceea, sfânt şi cucernic gând a fost, că a adus jertfă de curăţie pentru cei morţi, ca să se slobozească de păcat.
Iar la Cartea lui Tobit scrie asa:capitolul 4
17. Fii darnic cu pâinea şi cu vinul tău la mormântul celor drepţi, dar păcătoşilor să nu dai!
Uite ce am gasit:

Psalmi 106:28  Ei s-au alipit de Baal-Peor şi au mâncat vite jertfite morţilor.
Aici sunt mai multe explicatii,dar doua mai importante de care vb parintii bisericii care au trait nu mult dupa Hristos,spun asa: ca numeau morti pe idoli si cealalta explicatie ca se facea necromantie(vraji) cu pomeniri de nume de morti,dar asta nu are nimic de a face cu pomenirea crestina.Pai daca si vrajitorii pomenesc numele lui Dumnezeu pt a duce in deruta pe cei care apeleaza la vrajile lor,noi inseamna ca nu trebuie sa-L mai pomenim pe Dumnezeu?
partea ultima imi da de gandit:"au mancat vite jertfite mortilor", adica inchinate mortilor.
Despre cele jertite idolilor, numiti si morti ,vb Sf Ioan Gura de Aur si Teodoret al Cirului,este ceea ce am spus.
Cultul acesta al mortilor existent in religiile traditionale, ma sperie si la fel cultul moastelor. Chiar ma dezgusta daca nu ma ingrozesc de-a binelea.
Datorita unei pareri personale subiective care va-ti facuto datorita invataturilor voastre, moastele ,insa pe noi nu ne sperie nici nu ne dezgusta, de ingrozire nici vorba.
Si aflati ca noi nu avem un cult al mortilor sau moastelor ,ceea ce numiti cult nu este adevarat.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 20:14

.
Si aflati ca noi nu avem un cult al mortilor sau moastelor ,ceea ce numiti cult nu este adevarat.

Nu cult in sens de religie, ci de manifestare a sentimentului religios prin anumite acte ritualice.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 20:15

Daca s-a dat Duhul Sfant, ce nevoie avem de niste ramasite pamantesti?

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde IEREU » 28 Sep 2010, 21:28

Daca s-a dat Duhul Sfant, ce nevoie avem de niste ramasite pamantesti?
Iti raspund la intrebare cu intrebare. Nu stiu cum se numeste strategia asta.
Cum de a inviat un mort cand s-a atins de oasele lui Elisei? (4Regi 13,21)
Ce nevoie mai era sa ridice Moise sarpele de arama, daca Insusi Dumnezeu purta de grij poporului sau ales? (Num.21,9)
Cum se faceau minuni la scaldatoarea Siloamului? Ce, oamenii indumnezeiau apa prin aceasta?
La prima vedere mi se par hazlii minunile cu orbul In.9,6 Acestea zicând, a scuipat jos şi a făcut tină din scuipat, şi a uns cu tină ochii orbului. Sau: Mc.8,6 23 Şi luând pe orb de mână, l-a scos afară din sat şi, scuipând în ochii lui :o şi punându-Şi mâinile peste el, l-a întrebat dacă vede ceva.
Ma bucur ca Dumnezeu lucreaza in multe feluri si in multe chipuri.
Si azi se fac minuni langa oasele sfintilor pe care le numim moaste, se fac minuni langa icoane, dar numai celui ce vine cu credinta. Unii isi schimb naravurile cand vin la marturisire, iar unii ar putea sa vina la credinta citind si cautand sincer adevarul chiar pe acest forum...
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX