Bibliografie Taina Botezului

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Constantinos
Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde Constantinos » 18 Oct 2011, 20:51

" Şi cu botez am a Mă boteza, şi câtă nerăbdare am până ce se va îndeplini! " , acesta este botezul lui Hristos.

Au nu ştiţi că toţi câţi în Hristos Iisus ne-am botezat, întru moartea Lui ne-am botezat?

Acestea si altele m-au dus la gandul ca Mantuitorul i-a botezat pe apostoli cu apa dupa Patimire si Inviere , pe unii dintre ei la Marea Tiberiadei (Sfantul Apostol Ioan cap 21) cand "urmeaza Mie" adresat lui Petru ar implica si o retragere in vederea botezului , hirotoniile intru episcop facandu-se la vederea tuturor. Noi toti ne-am spalat cu apa care a curs din Coasta Mantuitorului : " Domnul nostru Iisus Hristos primeşte de bună voie (ca şi pelicanul) să-i străpungă Sfânta Lui coastă cu suliţa, pentru izbăvirea zidirii Sale. Din Sfânta Lui coastă s-au deschis două izvoare de mântuire: sângele şi apa. Aceste izvoare mântuitoare alcătuiesc temelia Sfintei noastre Biserici, căci după cuvântul Sfântului Ioan Gură de Aur, sfânta noastră Biserică este plămădită din Coasta Domnului.
Şi anume, apa care a ieşit din coasta Domnului închipuie Taina Sfântului Botez, iar sângele închipuie Taina Sfintei Împărtăşiri. Fără aceste două Taine nimeni nu se poate mântui, căci ele sunt cheile mântuirii." ( http://sfioaniacobhozevitul.wordpress.c ... ul_vietii/ )


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX