Despre softul pirat

Video, audio, imagini ş.a. Tot aici despre softuri şi IT
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Despre softul pirat

Mesaj necititde Florina » 18 Dec 2009, 22:13

M-am uitat pe alte forumuri si acolo erau discutii aprinse despre softul pirat. M-am gandit ca ar fi bine sa deschidem si aici acest subiect. Eu ma abonez la conceptia Parintelui Firmilian:

"Asistăm astăzi la o creştere spectaculoasă a numărului de utilizatori de calculatoare şi Internet. Însă, simultan cu această dezvoltare a apărut şi un fenomen negativ: pirateria software.
Trist este faptul că şi unii dintre oamenii care se declară credincioşi sunt implicaţi în asemenea activităţi. Justificarea lor este că în Biblie nu scrie că pirateria software ar fi un păcat. Dar oare aşa este?
Pirateria software este o formă de furt intelectual şi chiar dacă Biblia nu o menţionează în mod explicit, este cuprinsă in porunca "Să nu furi!" (Ieşirea 20; 15), deci este păcat.
Un alt pretext folosit de ei este acela că nu au bani să cumpere soft. Şi această problemă poate fi rezolvată, întrucât există programe freeware care pot fi folosite gratuit în scop personal şi care acoperă necesităţile unui utilizator obişnuit.
Dau câteva exemple:
- în loc de Windows puteţi folosi o distribuţie Linux gratuită (recomandarea mea ar fi Linux Mint 7, dar în funcţie de necesităţile dumneavoastră puteţi opta şi pentru alte distribuţii).
- în loc de Microsoft Office, puteţi folosi Open Office (sau o variantă de cloud computing, cum ar fi Google Docs)
- în loc de Photo Shop puteţi folosi Gimp
- că media player puteţi folosi VLC Player
- ca antivirus puteţi folosi Avira Antivirus Personal
Programele menţionate mai sus pot fi descărcate gratuit de pe internet.
De asemenea puteţi găsi şi alte programe gratuite să răspundă necesităţilor dumneavoastră.
Aşadar, soluţii există, deci nu are rost să vă încărcaţi conştiinţa cu păcatul pirateriei software."

Sursa: http://my.opera.com/Firmilian/blog/show.dml/4361264

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde Ioan Cr » 19 Dec 2009, 14:52

Dar ce facem cu milioanele de carti scanate si "puse" neautorizat pe internet - le descarcam, le folosim, le pastram?

In ceea ce priveste soft-ul, de acord. Solutii freeware, open-source si chiar trial le folosesc si eu, si cu mare succes.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

tudor
Mesaje:9
Membru din:12 Noi 2009, 11:14
Confesiune:ortodox

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde tudor » 03 Ian 2010, 23:34

Dar ce facem cu milioanele de carti scanate si "puse" neautorizat pe internet - le descarcam, le folosim, le pastram?
Depinde ce carti.
In privinta cartilor duhovnicesti nu as fi de acord cu ce afirmati, as pune si eu o intrebare
"Cine le da dreptul atunci celor care fac profit de pe urma lor sa acuze ca, cartile sunt piratate?
Cred ca ar fi o nerusinare din partea lor sa faca acest lucru.
Oare au ei dreptul sa afirme ca sunt proprietatea dansilor?Cred ca legea copyrightului ar fi de drept a lui Dumnezeu?Toata invatatura Sfintilor Parinti este insuflata de Sfantul Duh, nici macar dansii nu sunt proprietari pe materialele lasate credinciosilor.Toate cartile duhovnicesti ar trebui sa circule la liber, ca tot cuvantul lui Dumnezeu sa ajunga la toti.
Pacatul este al acelora care le pirateaza si le comercializeaza, pararea mea, facand profit de pe urma lor.

Ma iertati , daca am gresit cu ceva.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde sashio » 02 Mai 2010, 17:31

Ca sitem de operare recomand Ubuntu www.ubuntu.com, e cea mai populara distribuţie Linux
vector redactor inkscape http://www.inkscape.org, pentru prepress sk1 http://sk1project.org
graphic redactor gimp www.gimp.org cel mai bun concurent pentru photoshop
video editor PiTiVi http://www.pitivi.org/
3D redactor Blender http://www.blender.org/ + raytracing render http://www.yafaray.org/, http://www.luxrender.net/

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde florinbrasov » 18 Iun 2010, 11:13

O observatie legata de distrihutiile Linux: securitatea este mai mare fata de Windows si nu este nevoie de antivirus. Pentru cei care nu ai folosit niciodata vreo distributie de Linux, le recomand sa incerce prima oara Ubuntu, pentru ca e mai prietenos, si se ofera suport si in limba romana.

muzicianul2012
Mesaje:6
Membru din:14 Mar 2012, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:carti

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde muzicianul2012 » 30 Mar 2012, 12:59

am folosit si eu o perioada linux ubuntu si am fost multumit,nu am ce sa zic,dar am instalat si alte linuxuri si nu prea am fost multumit.de ex am instalat linux suse si arata foarte bine numai ca desi l-am instalat si reinstalat de vreo 3-4 ori si in ro si in en imi dadea niste erori :toate literele se shimbau in niste caractere ciudate,am schimbat si fontul dar nimic,pur si simplu nu mai puteam sa vad nimic,nu puteam sa navighez prin foldere,sa deschid o aplicatie etc ori acest lucru nu mi s-a intamplat niciodata in windows.

-ar mai fi ceva important:daca as vrea sa lucrez la o firma in design ar tebui sa invat photoshop,cs5,illustrator,corel,indesign etc si acestea nu merg decat pe windows.si atunci e normal sa folosesc windows-ul ca sa lucrez si acasa,si sa invat aceste softuri de design.
-la o firma serioasa-de design- nu se va folosi niciodata gimp sau inskape ci doar softurile de la adobe ( photoshop,cs5,illustrator,flash,indesign..) care costa cam 1000 de euro fiecare si atunci ce ne facem ? eu nu mi-as permite niciodata sa dau mii de euro pe aceste softuri; si atunci le descarc gratis de pe torente (chiar in versuinea lor portabila)
-se tot vorbeste de openoffice...dar ce ne facem ca la majoritatea firmelor se lucreaza pe windows si cu office 2007-2010 care e foarte diferit de open office deci trebuie sa cumparam si windows 7 si office 2010 care si acestea costa o gramada deci le descarcam gratis de pe torente... si asta e.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde alexandru82 » 27 Oct 2013, 15:32

am trecut si eu la linux ,(ubuntu)
putin mai greu merge ca windows-ul,dar asta e,daca e pacat.
apropo,un preot ia zis prietenului meu ,ca nu este pacat daca folosim windows piratat ,doar sa nu-l vanda,asa o fi? :x3

adelita
Mesaje:8
Membru din:13 Noi 2013, 15:00
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:operator calculator, dans, religie,sport

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde adelita » 02 Dec 2013, 11:39

Firmele de hosting web intra in aceasta categorie? Sunt foarete multe si putine cu servicii bune si fara dedesubturi. Cele care cer plata serviciilor cum este claus web.ro sunt conforme cu porunca "Sa nu furi"? Sau cele care amagesc oamenii sau clientii cu hosting gratis, iar dupa o vreme le dispare site-ul pe care au muncit atat...

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde alexandru82 » 18 Ian 2014, 20:03

Firmele de hosting web intra in aceasta categorie? Sunt foarete multe si putine cu servicii bune si fara dedesubturi. Cele care cer plata serviciilor cum este claus web.ro sunt conforme cu porunca "Sa nu furi"? Sau cele care amagesc oamenii sau clientii cu hosting gratis, iar dupa o vreme le dispare site-ul pe care au muncit atat...
Pirateria este una,inselarea este cu totul altceva ,parerea mea

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde alexandru82 » 23 Ian 2014, 21:23

TERMENII LICENŢEI PENTRU SOFTWARE MICROSOFT
WINDOWS 7 HOME PREMIUM

La punctul 4 din termenii de licenta descarcata de pe siteul microsoft,este scris:
4. ACTIVARE OBLIGATORIE.
Activarea asociază utilizarea produsului software cu un anumit computer. În timpul activării, produsul
software îi va transmite companiei Microsoft informaţii despre software şi despre computer. Aceste
informaţii includ: versiunea, limba şi cheia de produs ale produsului software, adresa Internet
Protocol a computerului, precum şi informaţii derivate din configuraţia hardware a computerului.
Pentru informaţii suplimentare, consultaţi pagina go.microsoft.com/fwlink/?Linkid=104609. Prin
utilizarea produsului software, sunteţi de acord cu transmiterea acestor informaţii. Dacă este
licenţiată corespunzător, aveţi dreptul de a utiliza versiunea produsului software instalată în timpul
procesului de instalare până la termenul permis pentru activare. Dacă produsul software nu este
activat, nu aveţi niciun drept să utilizaţi produsul software după termenul permis pentru
activare.
Această măsură are scopul de a combate utilizarea fără licenţă. Nu aveţi dreptul să
evitaţi sau să împiedicaţi activarea.
În cazul în care computerul este conectat la Internet, este
posibil ca produsul software să se conecteze automat la Microsoft pentru activare. De asemenea,
puteţi activa produsul software manual, prin Internet sau telefon. Dacă procedaţi astfel, este posibil
să apară costuri aferente conexiunii la Internet şi convorbirilor telefonice. Este posibil ca unele
modificări ale componentelor computerului dvs. sau produsul software să necesite reactivarea de
către dvs. a produsului software. Produsul software vă va reaminti să îl activaţi până când
faceţi acest lucru.

radu1984

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde radu1984 » 20 Iul 2015, 11:12

Este adevarat ca din ce in ce mai mult,in ultima vreme sa creat o "traditie" , un obicei daca vreti de a descarca sisteme de operare si programe piratate,la o prima vedere intr-adevar acestea sunt pricinuite de lipsa banilor avand in vedere pretul ridicat al acestora.Totusi in cei cinci ani de seminar (liceu) teologic ortodox absolvit in 2005 nu am vazut sa se puna aceasta problema.Just e ca nici tehnica IT nu a fost asa de avansata ca acum,daca e sau nu pacat as spune ca DA conform Sf.Scripturi si a moralitatii,canoanele B.O.R. insa nu vorbesc de acest subiect.Trecand de acest aspect doresc sa adresez autoarei acestui subiect,si nu numai,o intrebare,descarcati carti de teologie/religie si le cititi ? Daca da nu e un pacat ,avand in vedere ca au drept de autor ? Eu personal descarc carti , Doamne ajuta !

radu1984

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde radu1984 » 05 Aug 2015, 19:36

Sau cele care amagesc oamenii sau clientii cu hosting gratis, iar dupa o vreme le dispare site-ul pe care au muncit atat...
Corect si tocmai de acea e bine a face back-up la tot ce contine situl,sau pur si simplu sa treceti tot ce ati lucrat pe un stick cu capacitate mare,ori pe dvd-r .Sa stiti ca nu sunt "amagitoare" caci ei au castig-uri si din cele gratuite !

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde mardadisho » 17 Aug 2015, 11:46

In ce ma priveste, scriu acum de pe un Ubuntu Linux, varianta devel (adica editia nematura pentru dezvoltatori; un fel de rolling release intre editiile mature). Am aproape tot ce imi trebuie pe el. Clar.

radu1984

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde radu1984 » 20 Aug 2015, 07:55

In ce ma priveste, scriu acum de pe un Ubuntu Linux, varianta devel (adica editia nematura pentru dezvoltatori; un fel de rolling release intre editiile mature). Am aproape tot ce imi trebuie pe el. Clar.
Da aveti dreptate,are de toate,nu e nevoie de antivirus,etc.Puteti rula si programe pt. windows prin aplicatia wine,dar...sigur acele programe de windows rulate prin wine nu sunt stabile si "merg" greoi,indiferent de distributia linux folosita.Iar unelele programe windows sunt necesare la un moment dat. Multa bafta. ;)

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde mardadisho » 20 Aug 2015, 08:23

In ce ma priveste, scriu acum de pe un Ubuntu Linux, varianta devel (adica editia nematura pentru dezvoltatori; un fel de rolling release intre editiile mature). Am aproape tot ce imi trebuie pe el. Clar.
Da aveti dreptate,are de toate,nu e nevoie de antivirus,etc.Puteti rula si programe pt. windows prin aplicatia wine,dar...sigur acele programe de windows rulate prin wine nu sunt stabile si "merg" greoi,indiferent de distributia linux folosita.Iar unelele programe windows sunt necesare la un moment dat. Multa bafta. ;)
Multumesc, sa dea Dumnezeu si Maica Domnului. Acum, de pilda, eu folosesc in geenral cu wine diverse programe educationale si academice, si merg destul de bine. Pe de alta parte, exista oricand optiunea de a instala in virtual un windows, si imi fac acolo linistit treaba. Intotdeauna mi-a placut sa compar masinile virtuale cu niste...acvarii. Pestii sunt ok in apa, iar acvariul e ok in casa mea. :)

radu1984

Re: Despre softul pirat

Mesaj necititde radu1984 » 20 Aug 2015, 10:34

Ma bucur sa aud ca merg ok programe de windows,poate ca de cand foloseam eu distributii de linux ca ubuntu,xubuntu,etc. sau pus la pct.. Doamne ajuta si spor la minca.


Înapoi la “Fişiere media + Soft şi IT. Discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron