Filmul Tsar (2009)

Video, audio, imagini ş.a. Tot aici despre softuri şi IT
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Petre C » 02 Ian 2010, 14:30

Regizorul filmul Ostrov, Pavel Lungin, ne ofera o noua capodopera prin filmul Tsar (2009) despre tarul Ivan cel Groaznic. Filmul poate fi vizionat si aici.

Probabil nu va fi la fel de premiat ca filmele din mult-laudatul val nou val romanesc al cinematografiei, si mai mult ca sigur nu la fel de vizionat ca si 2012. Dar sa speram ca va fi discutat de catre ortodocsi mai mult decat 2012, macar pe acest forum.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Angelica » 03 Ian 2010, 13:59

Va rog,cum trebuie sa procedez sa-l descarc? nu reusesc sa deschid nimic...
Multumesc,
Doamne ajuta!
Angelica

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Petre C » 03 Ian 2010, 14:13

Va rog,cum trebuie sa procedez sa-l descarc? nu reusesc sa deschid nimic...
Multumesc,
Doamne ajuta!
Angelica

Nu se descarca filmul de pe situl respectiv, ci chiar se vizioneaza acolo.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Angelica » 03 Ian 2010, 16:37

Domnul sa va rasplateasca!
imi doream mult sa vad acest film...l-am vazut...
Doamne ajuta!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Petre C » 03 Ian 2010, 16:41

Domnul sa va rasplateasca!
imi doream mult sa vad acest film...l-am vazut...
Doamne ajuta!

Mai bine ii multumiti celui care a incarcat filmul pe situl respectiv!

Doamne ajuta!
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Angelica » 03 Ian 2010, 17:04

ii multumesc si celui care a incarcat filmul ! :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde protosinghel » 13 Ian 2010, 12:19

Unii laudă, alţii critică...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Petre C » 13 Ian 2010, 15:03

Unii laudă, alţii critică...

Prezint mai jos o parte din materialul blogerului Hristofor pentru a putea discuta la obiect:

1.De ceva vreme, virtualitatea românească ortodoxă şi cea mai puţin ortodoxă se arată ahtiată după noul, unicul, irepetabilul, lunghinianul film “Ţarul” (transliterat nu se ştie din ce motive ca “Tsar” sau “Tzar”). Creştini ca Laurenţiu Dumitru, Apologeticum, Vasile Călin Drăgan, Alex Rădescu ş.a. au recomandat (unii ca şi “cadou de anul nou”) cu tărie această “nouă capodoperă a inegalabilului regizor ortodox” Lunghin. În afara listei (încă) mai rămîne părintele Savatie, Saccsiv şi încă cîţiva…

2.Problema constă în următoarele: românimea (ortodoxă) nu cunoaşte Rusia (nu Federaţia Rusă), nu vrea s-o cunoască şi ia de bună orice otravă “rusească” pe care scrie “ortodox”. Nimeni dintre cei care au promovat şi promovează filmul respectiv nu s-au obosit să caute măcar cîteva detalii despre ce reprezintă cu adevărat acest film “ortodox”, despre care este realitatea istorică pe care pretinde să ne-o arate Pavel Lunghin (evreu, de altfel) sau despre care este reacţia ruşilor la acest film. Majoritatea ruşilor sînt îngreţoşaţi de creatura lui Lunghin, şocaţi de tupeul acestuia de a scuipa porceşte (a se citi “artistic”) în istoria reală a Rusiei ortodoxe şi în tot ceea ce înseamnă Monarhia ortodoxă şi Biserica Ortodoxă. Internetul de limbă rusă ţipă de analize şi reacţii dure şi pertinente ale unor oameni de calibru la adresa “Ţarul”-ui evreiesc; românimea tace şi priveşte, aplaudînd orbeşte “halucinaţiile” bine orchestrate şi direcţionate ale lui Lunghin, ajutat de un oarecare “ţaro-călugăr” Mamonov. Nimeni nu s-a întrebat de ce filmul respectiv poartă o denumite cvasi-generală ca “Ţarul” şi nu una mai particulară, întrucît în film ni se povesteşte doar despre un fragment din viaţa unui ţar şi a unui mitropolit din Rusia? Răspunsul la această întrebare este: pentru că intenţia regizorului Lunghin este să detoneze completamente ideea instituţiei rînduite de Dumnezeu a Monarhiei ortodoxe. “Ţarul” = Monarhia ortodoxă, în percepţia publicului. “Ţarul” este nebun, paranoic, sîngeros, tiran, barbar – rezultă că şi Monarhia ortodoxă este sîngeroasă, sălbatică, barbară, inadmisibilă în ale noastre vremuri iluminate.

3.La uşă ne bate NOM (Noua Ordine Mondială). Ca să fim integrabili în NOM, trebuie să scăpăm de jugul “cadavrului din debara” (cum îl numeşte “românul” Patapievici pe Românul Eminescu), de trecutul “întunecat”, de “prejudecăţile stagnante” ale tradiţiei noastre pe care Apusul nu o înţelege…

4.Cineva dintre fanii “ortodoxiei artistice” (sufletiste, nu duhovniceşti) poate întreba: Dar ce, şi Ostrov-ul nu e bun?
La moment, mă limitez la a mărturisi că, deşi am fost impresionat de acest film chiar după prima vizionare, revăzîndu-l ulterior în detaliu şi analizînd ce spun analiştii ortodocşi mai profunzi, mi-am dat seama (după o auto-osîndire critică) cît de slab pregătit sînt să observ şi să simt cele mai subtile înşelări pe care diavolul postmodernist le ţese pentru creştinii vremurilor de pe urmă. În categoria aceasta intră şi Ostrov-ul “ortodox”. Dar întrucît aceasta este o temă complexă, cu multe nuanţe şi aspecte, o las pe altă dată. Să revenim la “Ţarul”.
Raspund punctual:

1. Primul punct, nu cred ca sunt ahtiati, dupa cum nu ma simt nici eu. Eu personal il consider un film original, cu multe calitati, care are marele atu de a insera inteligent si cu simt artistic elemente ortodoxe aratand ca potentialul pozitiv al filmelor nu este deloc epuizat. Daca i-as da o nota ar fi 9, pentru unele scaderi.

2. La problema canonizarii tarului Ivan cel Groaznic (sic!) au raspuns Patriarhul Alexei sau diac Kuraev. Acesta din urma atrage atentia asupra raspunsului liturgic al Bisericii: in ziua pomenirii mitropolitului Filip se spune ca acesta a fost chinuit de ... "noul Irod", "noul faraon" (Raspunsuri catre tineri, ed. Reintregirea, p.125). Se mai poate adauga ceva?

3. Pctul 3 dovedeste carente serioase in argumentare, specifice, din pacate, prea multor bloggeri ortodocsi.

4. Ma rezum sa preiau comentariul cuiva postat pe blogul respectiv:
Iar daca despre Ostrovul ati descoperit dumneavoastra ca este o inselare subtila, sa-i scrieti o scrisoare si parintelui Rafail Noica si eventual sa trimiteti o copie si la Sfantul Munte, ca sa nu-i lasati pe bietii calugari in bezna si inselare.
Doamne ajuta
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Ian 2010, 19:55

Dacă a fost sau nu pe lângă istorie nu ştiu, însă nu recomand filmul.

Personal nu mi-a plăcut. După vizionarea lui am rămas cu "un gust amar", am simţit că "m-a secat" duhovniceşte în loc să umple ca marea majoritate a filmelor pe care le consider bune.

A avut câteva scene bune (de exemplu cele 2 în care fetiţa a folosit Icoana Maicii Domnului pentru a ajuta, iar pe cea de-a doua o consider model de curaj şi vitejie care trebuie să fie caracteristic creştinilor) în rest am privit filmul cu înfrigurare şi cu inima stânsă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Angelica » 13 Ian 2010, 20:36

Mie mi-a placut...tocmai ca nu-ti bine dupa ce-l vezi :) ... ceva nu se leaga.... cum poate ajunge un crestin ortodox , "Uns al Domnului" , cunoscator al Scripturii, cu momente de pocainta profunda....la infaptuirea atator atrocitati???... a, daca era papistas, pagan, musulman.... era foarte "confortabil'...
dar ti-e greu ti-e tare greu sa vezi 2 prieteni din copilarie, 2 frati de credinta ca ajung intr-un deznodamant tragic... sigur pentru unul jertfelnic iar pentru celalalt stigmatizant ....
Eu personal am simtit - ca oricare putem ajunge ' un Tar" pentru aproapele nostru ....sigur, la dimensiunea vietii noastre :)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Ian 2010, 20:55

Eu personal am simtit - ca oricare putem ajunge ' un Tar" pentru aproapele nostru
Cum anume ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Ian 2010, 22:49

Eu personal am simtit - ca oricare putem ajunge ' un Tar" pentru aproapele nostru
Cum anume ?
Cred ca Angelica a vrut sa spuna, dar cu alte cuvinte, ca "si dracii cred si se cutremura". Evlavia noastra poate deveni o evlavie demonica, asa ca si a "Tarului", o inselare (prelest') pierzatoare.

Imi amintesc despre un caz descris in "Pelerinul rus", cand un talhar nici la furt nu se despartea de rugaciunea inimii, crezand ca asa ii da putere si izbanda...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Filmul Tsar (2009)

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Ian 2010, 15:45

Evlavia noastra poate deveni o evlavie demonica, asa ca si a "Tarului", o inselare (prelest') pierzatoare.
Asa e. Atunci când suntem convinşi că răul e bun cu argumente biblice.

Ce bine că pomul se cunoaşte cel mai bine după roade ! :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “Fişiere media + Soft şi IT. Discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX