LINUX: Lucid Puppy 5.2

Video, audio, imagini ş.a. Tot aici despre softuri şi IT
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
LINUX: Lucid Puppy 5.2

Mesaj necititde Ioan Cr » 16 Ian 2011, 17:06

De curand am trecut la uzul paralel a doua sisteme operative: Windows XP (de baza) si Linux (paralel cu cel de baza). Am gasit intre cele propuse de imensa comunitate open-source LINUX versiunea ("distro" in terminologia LINUX) Lucid Puppy 5.2 cu care ma impac excelent. Deocamdata il folosesc pentru Internet si media. Vreau sa va zic ca nu m-am asteptat la asa o performanta (acest "distro" se instaleaza si opereaza in totalitate la nivel de RAM, ceea ce ii explica responsivitatea deosebita si operativitatea inclusiv pe hardware-urile vechi).

Cineva din voi mai are experienta LINUX? Impresii?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: LINUX: Lucid Puppy 5.2

Mesaj necititde Petre C » 16 Ian 2011, 17:44

De curand am trecut la uzul paralel a doua sisteme operative: Windows XP (de baza) si Linux (paralel cu cel de baza). Am gasit intre cele propuse de imensa comunitate open-source LINUX versiunea ("distro" in terminologia LINUX) Lucid Puppy 5.2 cu care ma impac excelent. Deocamdata il folosesc pentru Internet si media. Vreau sa va zic ca nu m-am asteptat la asa o performanta (acest "distro" se instaleaza si opereaza in totalitate la nivel de RAM, ceea ce ii explica responsivitatea deosebita si operativitatea inclusiv pe hardware-urile vechi).

Cineva din voi mai are experienta LINUX? Impresii?
Am mai folosit Ubuntu. Este foarte dezvoltat, comunitatea si forumul ofera raspunsuri la mai toate intrebarile. Exista o versiune si in romana. In plus, se poate instala din Windows ca o aplicatie.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: LINUX: Lucid Puppy 5.2

Mesaj necititde Ioan Cr » 16 Ian 2011, 18:07

Am mai folosit Ubuntu. Este foarte dezvoltat, comunitatea si forumul ofera raspunsuri la mai toate intrebarile. Exista o versiune si in romana. In plus, se poate instala din Windows ca o aplicatie.
Cu Ubuntu nu am gasit limba comuna... Toate versiunile Linux pot fi instalate din Windows (asa zisa instalare "frugal"). Pentru Lucid 5.2 este extrem de simplu:
- pe C: faci o noua cartela "lupu520"
- copii in ea 3 fisiere
- mai copii altele doua pe C:
- faci o modificare simpla in fisierul "boot.ini"
- restartezi si alegi ori Windows, ori Linux.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “Fişiere media + Soft şi IT. Discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron